Strona głównaArtykułyKomendy na FPS w CS:GO. Czy popularne kody rzeczywiście działają?

Komendy na FPS w CS:GO. Czy popularne kody rzeczywiście działają?

AUTOR

Kategorie

Większość graczy pewnie wie, że najlepszym sposobem na zwiększenie liczby FPS (klatek na sekundę) jest zmniejszenie ustawień graficznych. Wchodzimy do menu, przesuwamy suwak jakości o kilka pozycji w lewo i możemy cieszyć się większym FPS. W wielu grach niektóre ustawienia są jednak schowane i nie możemy ich zmienić w standardowy sposób. Nie inaczej jest z CS:GO. Tutaj, aby zmienić te głęboko ukryte ustawienia, musimy zastosować komendy. Dzisiaj sprawdzimy, czy niektóre popularne komendy do CS:GO zwiększają FPS.

Jak wyświetlić FPS w CS:GO?

Zanim przejdziemy do poprawiania naszego FPS, powinniśmy sprawdzić ile klatek na sekundę w CS:GO nasz komputer generuje teraz. Większość graczy na PC uznaje, że gra jest płynna od 60 FPS. Jeśli mamy monitor z wyższym odświeżaniem ekranu (np. 144HZ, lub 240HZ) to oczywiście potrzebujemy więcej niż 60 klatek na sekundę, żeby w pełni wykorzystać jego możliwości.

Aby wyświetlić FPS w CS:GO:

 1. Uruchom aplikację Steam.
 2. W lewym górnym rogu kliknij przycisk “Steam”, a następnie wybierz “ustawienia”.
 3. Przejdź do zakładki “W grze”. Zaraz po tym zmień opcję “Licznik FPS w grze”. Możesz tutaj wybrać, gdzie licznik FPS będzie wyświetlany podczas gry. Zatwierdź “OK” i Gotowe! Po uruchomieniu gry, licznik znajdzie się w wybranym przez ciebie miejscu.

Komendy na FPS w CS:GO

Licznik FPS w CS:GO możesz także włączyć poprzez wpisanie komendy “+cl_showfps 1” w konsoli lub ustawieniach uruchamiania gry.

Aby uruchomić konsolę w CS:GO:

 1. Wejdź w ustawienia i zmień opcję “Włącz konsolę (~)” na “tak”.
 2. Teraz użyj klawisza “~” do otwarcia konsoli.

Popularne komendy na zwiększenie FPS.

W CS:GO każda klatka ma znaczenie. Im częściej pokazywane są nam nowe klatki i im niższy tzw. “input lag”, tym większa szansa na to, że dostrzeżemy i trafimy przeciwnika.  Nie dziwi więc fakt, że najbardziej oddani gracze zrobią wszystko, aby uzyskać taką przewagę nad przeciwnikiem. Właśnie dlatego zaczęli oni stosować komendy do poprawy FPS.

Oto jedne z najpopularniejszych komend CS:GO, które mają zwiększać FPS:

  • r_drawparticles 0, func_break_max_pieces 0 – komendy wyłączają małe cząsteczki pokazywane na ekranie.
  • muzzleflash_light 0, r_drawtracers_firstperson 0, mat_disable_bloom 1 – poszczególne komendy wyłączają mało istotne detale wizualne.
 • -high – nadaje wysoki priorytet grze na liście procesów.
 • -r_dynamic 0 – Wyłącza niektóre efekty graficzne wybuchających granatów.
 • threads (liczba) – Pozwala wybrać ile rdzeni procesora może być wykorzystane przez grę CS:GO. Po prostu zastąp słowo “liczba” daną (najlepiej maksymalną) liczbą rdzeni procesora.
 • +mat_queue_mode 2 – Pozwala CS:GO wykorzystać wszystkie rdzenie procesora.

Wpisz wybraną komendę w konsole, żeby zmienić przypisane do niej ustawienia.

Dane komendy mogą być także dodawane do opcji uruchamiania. Dzięki temu zostaną one zastosowane automatycznie po włączeniu gry. 

By dodać komendę do opcji uruchamiania CS:GO:

 1. Wejdź do swojej biblioteki Steam i kliknij CS:GO prawym przyciskiem myszy.
 2. Wybierz “Właściwości”. W zakładce “ogólne” możesz znaleźć i dodać Opcje uruchamiania. Po dodaniu nowych komend zamknij okno. Gotowe! Komendy zostaną zastosowane przy starcie gry.

Komendy na FPS w CS:GO

Czy komendy na FPS w CS:GO rzeczywiście działają?

Specjalnie dla was zastosowaliśmy pojedynczo każdą z wymienionych komend i sprawdziliśmy jej wpływ na wydajność. Nasze testy były przeprowadzone na prostej mapie FPS Benchmark na ustawieniach wysokich w rozdzielczości FullHD. Wyniki naszych benchmarków możecie sprawdzić poniżej:

Komendy na FPS w CS:GO

Niestety według naszych testów, żadna z komend nie przynosi znaczącej poprawy FPS. We wszystkich testach otrzymaliśmy praktycznie takie same wyniki, które nie wykraczały poza błąd pomiarowy.

Do przeprowadzenia testu użyliśmy nowszego komputera ze średniej półki. W jego skład wchodziły:

 • Procesor – AMD Ryzen 5 3600.
 • Pamięć RAM – Crucial Ballistix 2x8GB DDR4 3200MHZ CL16.
 • Karta Graficzna – Nvidia GeForce GTX 1660 Ti.
 • System operacyjny – Windows 11.
 • Wersja sterownika graficznego – GeForce Game Ready 516.40.

Możliwe, że przy wykorzystaniu słabszego komputera w naszych testach dostalibyśmy inne rezultaty. Możecie sprawdzić przedstawione komendy na FPS i podzielić się swoimi wynikami w komentarzu.

Nie zmienia to faktu, że naszym zdaniem najlepszym sposobem na podwyższenie FPS w CS:GO jest obniżenie ustawień graficznych. Po zmianie ustawień obrazu z jakości Wysokiej, do jakości najniższej zobaczyliśmy znaczące zwiększenie FPS (średnio ponad 20% więcej).

Komendy na FPS w CS:GO

Jeśli nawet na ustawieniach najniższych macie za mało FPS i odczuwacie lagi, może to już czas na zmodernizowanie starego, lub zakup nowego sprzętu? Jeżeli wciąż uważacie, że wasz obecny komputer, powinien być bardziej wydajny, koniecznie sprawdźcie jego stan za pomocą programów diagnostycznych.

Author

Udostępnij