Najlepsze monitory dla gracza to okno do wirtualnego świata, które powinno prezentować jak najlepszy obraz. Dlatego też zapaleni gracze szczególnie zwracają uwagę na jego jakość. Dzięki nowoczesnym monitorom do gier można przeżywać ekscytujące doświadczenia w natywnym 4K, niezależnie od tego, czy korzysta się z niego na komputerze, czy na najnowszej konsoli domowej.
W dzisiejszym rankingu przybliżymy możliwie najlepsze urządzenia, choć każdy ma swoje mocne i słabe strony, dzięki odpowiedniemu porównaniu można ustalić, który model zda się najlepiej w związku z naszymi indywidualnymi preferencjami.
Najlepsze monitory dla graczy – czym się cechują?
Najlepszy ekran dla graczy w 2022 roku nie jest łatwym wyborem do znalezienia! Rynek oferuje wiele modeli o szerokiej gamie cen i różnorodnych technologii. W rzeczywistości wybór monitora PC na podstawie samych specyfikacji jest ryzykownym zakładem. Wybierając monitor do gier, należy skupić się szybkim czasie reakcji i krótkim rozmyciu ruchu. Ważny jest również odpowiedni czas opóźnienia (Input Lag), pozwalający na uzyskanie dobrego poczucia responsywności.
Oprócz wydajności technicznej monitorów należy wziąć pod uwagę także główne zastosowania. Dla niektórych głównym przeznaczeniem jest użytek do gier wideo. Dla graczy FPS i innych strzelanek opartych na zdobyciu jak najlepszych wyników czas reakcji i opóźnienia będą najważniejsze. Z kolei inni gracze, np. amatorzy gier RPG będą preferować jakość wyświetlenia lub renderowanie HDR, gdyż jakość grafiki jest ważnym aspektem immersji.
Dla wielu użytkowników jednak liczy się zwykła wszechstronność urządzenia. Niezależnie od tego, czy oglądasz filmy, pracujesz, edytujesz obrazy, czy tworzysz treści wideo. Na koniec należy się również upewnić, że Twój sprzęt jest w stanie uruchomić gry w natywnej rozdzielczości ekranu. To punkt, który trzeba dokładnie ocenić, zwłaszcza w przypadku zakupu ekranu 4K.
Oczywiście ostatecznie wybór zależy od osobistych preferencji użytkownika. Aby wspomóc Cię w ostatecznym doborze, wypróbowaliśmy wiele monitorów, które spełniają równie dużą część kryteriów. Zostały używane nie tylko w trakcie gier, ale również podczas oglądania seriali, Internetu i wykonywania codziennej pracy. Dzięki temu można być pewnym, że ranking najlepszych monitorów gamingowych przedstawia tylko to, czego sami byśmy używali.
Najlepsze monitory dla graczy ranking – 6 profesjonalnych ekranów
Nie jest łatwo odnaleźć odpowiednie urządzenie, zwłaszcza gdy ekrany dla graczy stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Niektóre stworzone są dla szybkich rozgrywek w gry FPS, inne zdadzą się z kolei w powolnej, ale szczegółowej grze strategicznej, gdy jeszcze inne przydatne będą w zupełnie innych celach. Z tego względu przedstawiamy ranking najlepszych monitorów dla graczy.
Samsung Odyssey Neo G9
Za
- Niesamowita immersja z gry na superszerokokątnym ekranie;
- Przydatne funkcje, w tym tryb pojedynczej klatki;
- Tryb Super HDR i lokalnego przyciemniania;
- Bogate kolory i doskonały współczynnik kontrastu.
Przeciw
- Niektóre problemy z przyciemnianiem w systemie Windows poza grami;
- Cena może być dla wielu zbyt wysoka;
- Rozmiar urządzenia.
Samsung Odyssey NEO G9 to prawdziwy i jedyny potwór w naszym zestawieniu. Jego potworność wynika z rozmiarów, w końcu jest to 49-calowy monitor do gier! Odyssey NEO G9 zawiera kilka specyfikacji, które czynią go wyjątkowo dobrym wyświetlaczem do gier. Obejmuje to ulepszenia, takie jak 2048 stref lokalnego przyciemniania, HDR 2000, wyświetlacz Mini LED i inne.
Ten 49-calowy Behemot wyposażony jest w wyświetlacz mini-LED o proporcjach 32:9, rozdzielczości 5120 x 1440, czasie reakcji 1 ms i częstotliwości odświeżania 240 Hz. To fantastyczna konfiguracja do gier, ponieważ zapewnia niesamowity, wciągający widok na świat gry ze wspaniałym widzeniem peryferyjnym. Jest również niezwykle responsywny i kompatybilny z technologiami G-Sync i FreeSync. Aby zwiększyć produktywność, można również skonfigurować monitor w trybie podzielonych ekranów.
Oczywiście przy tego typu specyfikacjach potrzeba wydajnej karty graficznej, aby uzyskać najlepsze częstotliwości odświeżania. Technologia taka jak DLSS firmy Nvidia może jednak pomóc w poprawie wydajności. Jeśli chodzi o Ray Tracing, jest w stanie sprawić, że wrażenia będą jeszcze bardziej zapierały dech w piersiach.
Asus ROG Swift PG259QNR
Za
- Bardzo zaawansowana specyfikacja dla profesjonalnych gier;
- Obsługa analizatora latencji Nvidia Reflex;
- Łatwy w uzyskaniu ogromnych ilości FPS, aby w pełno wykorzystać potencjał sprzętu.
Przeciw
- Znacznie mniejszy niż pozostałe urządzenia na liście;
- Stosunkowo drogi.
Jest to najnowocześniejszy monitor do gamingu o ultraszybkiej częstotliwości odświeżania. Szybki wyświetlacz IPS 1080p z czasem reakcji 1 ms, częstotliwością odświeżania 360 Hz, HDR10, 10-bitowym kolorem i nie tylko. Jest to monitor przeznaczony dla najbardziej zapalonych graczy i profesjonalnych graczy e-sportowych. Satysfakcjonuje w trakcie rozgrywki, zapewnia gładkie doznania i doskonałą częstotliwość odświeżania, która powinna pomóc uzyskać Ci przewagę w grach.
Inne zalety to, chociażby dodane analizatora latencji Nvidia Reflex. Zintegrowany umożliwia monitorować opóźnienia systemu i urządzeń peryferyjnych (zakładając, że mamy odpowiednią mysz) i zawęzić problemy, które mogą uniemożliwić osiągnięcie najbardziej satysfakcjonujących wygranych.
Działa poprzez umożliwienie podłączenia kompatybilnej myszy bezpośrednio do monitora, a następnie śledzenie czasu potrzebnego na zarejestrowanie kliknięcia. Wszystkie te elementy sprawiają, że jest to poważny monitor gamingowy dla tych, którzy wymagają od swojego sprzętu tego, co najlepsze. Oferuje świetną dokładność kolorów, dobre kąty widzenia, co najważniejsze, jest superszybki i płynny. Jeśli poważnie traktujesz gry wideo, jest to monitor dla Ciebie.
Sony Inzone M9
Za
- Bogate, dokładne kolory;
- Fantastyczne kąty widzenia;
- Wbudowany przełącznik KVM w standardzie.
Przeciw
- Kosztowny;
- Brak kabli.
Sony wkroczyło na pole gier komputerowych właśnie przez model Inzone M9. To genialny wyświetlacz 4K, który ma świetne specyfikacje, w tym szybką częstotliwość odświeżania i HDR600, a także wbudowany przełącznik KVM w standardzie. Można podłączyć do niego dwa komputery i sterować nimi za pomocą jednej konfiguracji klawiatury i myszy.
Ekran sam w sobie też jest fantastyczny. Skierowany do graczy FPS i to tutaj zabłyśnie swoimi funkcjami, takimi jak specjalny tryb FPS, celownik na ekranie, wyświetlanie częstotliwości odświeżania i wiele innych ułatwiających rozgrywkę.
Ma również wbudowany kompleksowy system lokalnego przyciemniania z 96 strefami zapewniającymi głęboką czerń i imponujący kontrast. Monitor sam w sobie wygląda na stworzony do działania zarówno z komputerem, jak i konsolami PlayStation. Nic bardziej mylnego. Zawiera również funkcje dostępne wyłącznie na PS5. Więc jeśli posiadamy zarówno PC, jak i PS5, jest to szczególnie polecany wybór.
AOC 24G2U
Za
- Wysoka responsywność;
- Idealny kompromis między odświeżaniem a jakością;
- Pełne menu OSD;
- Niski pobór energii.
Przeciw
- Dwa zalecane ustawienia overdrive w zależności od FPS (144 lub 60/70), w celu uzyskania najlepszego renderowania;
- Czas odpowiedzi 4 ms GtG.
Za tak niską cenę nie można znaleźć lepszego 24-calowego monitora. Jego panel IPS oferuje rendering kolorów znacznie przewyższający ten obecny u konkurencji, a responsywność panelu przewyższa inne ekrany IPS w tej samej cenie. Jeśli szukamy idealnego kompromisu pod względem oddawania barw, responsywności i oczywiście ceny, jest to dobry wybór. Co więcej, AOC 24G2U korzysta z technologii redukcji rozmycia ruchu (MBR).
Oczywiście, jeśli szukamy jeszcze większej responsywności, mają ją do zaoferowania panele TN, niestety kosztem nieco mdłego obrazu. Jest także dostępna opcja z panelem VA i lepszym kontrastem, lecz niższym oddawaniem barw i przeciętnym czasem reakcji.
LG 27G850
Za
- Wysoka jakość wykonania;
- Dostępność DisplayPort w wersji 1.4;
- Idealne odwzorowanie kolorów;
Przeciw
- Praktycznie bezużyteczny HDR.
LG 27GL850 jest wyborem monitorów dla projektantów i fotografów, którzy uwielbiają relaksować się w dynamicznych grach. Nie można go nazwać wystarczająco dużym sprzętem gamingowym, choć 27 cali zapewni uniwersalną rozgrywkę w niemalże wszystkie aktualnie dostępne tytuły. Wyposażony jest w 8-bitową matrycę własnej produkcji LG. Obecna jest w nim także technologia FRC umożliwiająca wyświetlanie ponad miliarda kolorów. Jakość ekranu jest doskonała. 125% sRGB, 95% DCI-P3 i 96% Adobe RGB.
Dzięki możliwościom gamingowym monitora rozgrywka jest płynna i przyjemna. Po pierwsze, obsługuje zarówno FreeSync, jak i G-Sync. Po drugie, zwiększona częstotliwość odświeżania. Po trzecie, czas odpowiedzi wynosi 1 ms, czyli tyle samo co w o wiele droższych modelach. Monitor ma wbudowane dwa złącza USB-A w wersji 3.0. Na uwagę zasługują drobne detale jak wbudowanie zaczepu na słuchawki.
Samsung Odyssey G7
Za
- Dobra równowaga funkcji i specyfikacji;
- Idealna pozycja między NEO G9 a mniejszymi urządzeniami z rankingu.
Przeciw
- Nie jest w stanie wyświetlać natywnego 4K.
Monitor dla graczy Samsung Odyssey G7 to wybór dla osób, potrzebujących 32-calowego ekranu o proporcjach 16:9, który spełnia wiele wymagań. Oferuje szybką częstotliwość odświeżania (240 Hz) i krótki czas reakcji, a także imponujące specyfikacje, takie jak kompatybilność z G-Sync, HDR 600 i satysfakcjonującą krzywą 1000R.
Istnieją dwie wersje G7, mniejszy 27-calowy model i wymieniona 32-calowa wersja. W ramach rankingu wypróbowane zostały oba, z czego większy wyszedł zwycięską ręką, gdyż krzywa ekranu nie jest tak zauważalna. Zapewnia żywe kolory, satysfakcjonujące obrazy i całą dobroć, jakiej można oczekiwać od wyświetlacza o tak szybkiej częstotliwości odświeżania.
Konstrukcja oparta na prostym interfejsie sterowania jednym przyciskiem i trybem „przyjazny dla oka”, który odcina intensywne niebieskie światło, gdy nie gramy. G7 może być również używany w trybie pionowym i poziomym, co czyni go przyjemnym i elastycznym w zależności od potrzeb. Jest to zatem polecana opcja dla tych, którzy chcą więcej od swojego ekranu, jednakże mają ograniczona przestrzeń lub nie chcą korzystać z ultraszerokich proporcji.
Jak wybrać ekran dla gracza?
Wybierając sprzęt dla graczy najlepiej rozpocząć od dobrania odpowiedniej technologii zapewniającej płynny ruch bez rozrywania obrazu pomimo różnic w liczbie klatek na sekundę. Mowa tu o takich technologiach jak:
- VRR;
- AMD FreeSync;
- NVIDIA G-SYNC.
Obecnie wszystkie wymienione technologie dostępne są w bogatej gamie monitorów, jednak, aby uzyskać niesamowitą ostrość obrazu, istnieją także technologie redukcji rozmycia ruchu (MBR), które będą zdecydowaną zaletą dla graczy FPS. Metody są różne, ale najlepsze technologie powinny być kryterium wyboru dla najbardziej doświadczonych graczy, np. uwielbiających profesjonalny e-sport.
Ponadto normą stają się szybkie czasy reakcji monitora. Przy tych wszystkich ulepszeniach obecnie coraz bardziej skomplikowane jest wybranie najlepszego ekranu dla gracza lub przynajmniej tego, który jest stworzony dla Ciebie.
Jaki rozmiar wybrać dla ekranu gamingowego?
W 2022 roku standardem jest 27-calowy monitor, który stopniowo wypiera 24-cale. W porównaniu z ekranami 24-calowymi jego przekątna jest większa o 7,5 cm. Co więcej, nie jest nieporęczny, z tego względu, gdy przyzwyczaimy się do obecności 27-cali na biurku, okaże się, że 24 cale były za małe.
Niemniej jednak 24-calowy monitor gamingowy pozostaje punktem odniesienia pod względem stosunku wydajności do ceny. 32 i 34 cale także powoli zdobywają na popularności, jeśli jednak nie jesteśmy zafascynowani zawodowym gamingiem, aktualnie nie są one użytecznymi urządzeniami.
Popularne rozmiary ekranów do gier to m.in.:
- 24 cale – ten rozmiar zapewnia najlepszy stosunek wydajności do ceny. Idealnie nadaje się do gier z napiętym budżetem w dobrych warunkach. Aby taki sprzęt działał poprawnie, potrzebne są znacznie tańsze podzespoły komputera w porównaniu z większymi monitorami;
- 27 cale – monitor stworzony do FPS’ów. Obecnie można odnaleźć modele nawet z ograniczonym budżetem. Rozdzielczość WQHD (2560 x 1440) umożliwia uzyskanie gęstości na poziomie 108 DPI;
- 34 cale Ultra-Wide 21:9 – do przestrzeni roboczej, umożliwiają głębszą imersję z rozgrywki. Są to monitory, które z całą pewnością zapewnią efekt „Wow!”. Dla tego formatu ekranu minimalna rozdzielczość wynosi 3440 x 1440.
Jako alternatywa dla 34 cali, 32 cale w formacie 16:9 będą skutecznym substytutem monitorów Ultra-Wide.
Jaką rozdzielczość wybrać do ekranu gamingowego?
Aby uzyskać najlepszą rozdzielczość, należy upewnić się, że karta graficzna będąca na stanie umożliwia uruchomienie ulubionych gier w natywnej rozdzielczości ekranu. Im niższe możliwości karty, tym bardziej zmniejszy się kryterium wyboru. Podsumowując:
- Najbardziej oszczędne opcje – 24-calowy ekran w rozdzielczości Full HD i 144 Hz;
- Kompromis pomiędzy jakością a wydajnością – 27-calowy ekran w rozdzielczości WQHD (2560 x 1440);
- Immersja i duży rozmiar – celuj w duży ekran (34 lub 32 cale) w rozdzielczości WQHD (2560 x 1440) lub UWQHD (3440 x 1440). Przede wszystkim nie należy wybierać ekranu tego rozmiaru w rozdzielczości Full HD;
- 4K – Karty graficzne nowej generacji mogą uruchamiać gry w rozdzielczości 4K. Po stronie NVIDII jest to, chociażby RTX 3080. Po stronie Radeona będzie to RX 6800 XT. Jest to przydatna dla graczy pragnących jak najlepszej jakości. Z kolei nieprzydatna dla graczy FPS, dla których przydatne jest zwiększenie liczby klatek na sekundę niż jakości obrazu.
Najlepszy monitor gamingowy – 144 Hz czy 240 Hz?
Jeśli gry komputerowe są Twoją główną aktywnością, to monitor 144 Hz zapewni prawdziwy komfort. Szczególnie w grach o szybkim tempie, takich jak strzelanki, komfort celowania jest znacznie poprawiony. Kiedy już przyzwyczaimy się do wysokich częstotliwości odświeżania, trudno będzie się cofnąć.
Obecnie najlepsze monitory do gier oferują tylko technologię 144 Hz lub więcej. 240 Hz z kolei zalecane jest graczom chcącym osiągnąć jak najlepsze wyniki w rankingach graczy lub pragnących możliwie najpłynniejszej rozgrywki. Jeśli jednak nie gramy w FPS-y lub nie jesteśmy szybkimi graczami, do gier takich jak World of Warcraft, czy Civilization 6 w zupełności wystarczy monitor 144 Hz.
Ranking najlepszych monitorów dla graczy – ostatnie wnioski
Każdy produkt z tej listy został przetestowany w prawdziwym świecie, tak jakbyśmy używali ich na co dzień. Monitory posłużyły rozgrywce w różnorodne tytuły, były miejscem pracy, służyły jako przyjemna alternatywa dla kina domowego, a także przeglądany był na nich Internet. Podczas sprawdzania monitorów testowane były ustawienia HDR, G-Sync, lokalne tryby przyciemniania i nie tylko.
Na ich podstawie zawęziliśmy ranking produktów do możliwie najlepszych na podstawie ich funkcji i ceny, aby upewnić się, że stosunek jakości do ceny jest odpowiedni. Jak w przypadku każdego rankingu, nie jest możliwe dostarczenie listy odpowiedniej dla wszystkich użytkowników. To, czy monitor znalazł się lub nie w rankingu opiera się na doświadczeniach jego użytkowników, jak i dużej ilości recenzji. Mamy jednak nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże w odnalezieniu najlepszego monitora gamingowego.