Strona głównaITJak przyspieszyć nasz komputer?

Jak przyspieszyć nasz komputer?

AUTOR

Kategorie

Prawdopodobnie każdy z nas posiada w swoim domu komputer. Zarówno komputery osobiste, jak i również laptopy, które ostatnimi czasy coraz częściej są wybierane jako zamienniki dużych oraz nieporęcznych “pecetów” to wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. Jak jednak nadążyć za technologią oraz przyspieszyć posiadany w domu komputer?

Przede wszystkim dysk

Technologia galopuje do przodu szybciej niż Robert Kubica w bolidzie formuły 1. Ciężko za nią nadążyć, zwłaszcza jeśli posiadamy w swoim domu kilkuletni komputer. Nowoczesne programy oraz gry komputerowe wymagają od nas coraz to większej mocy obliczeniowej, oraz przestrzeni dyskowej. Każdego roku na rynek trafiają coraz to nowsze rozwiązania techniczne jak nowoczesne karty graficzne, procesory, czy dyski twarde. Chcąc przyspieszyć znacznie swój stary komputer – powinniśmy zainteresować się zwłaszcza tą ostatnią pozycją. Nowoczesne dyski SSD, które są następcą starych dysków HDD, stanowią idealną opcję na przyspieszenie nawet starego sprzętu. Dysk SSD cechuje się zdecydowaną szybkością oraz co więcej – jest dużo mniej awaryjny aniżeli swój poprzednik. Wymieniając w kilkuletnim komputerze sam dysk twardy na dysk SSD – jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć różnicę w działaniu naszego sprzętu już w pierwszych sekundach po uruchomieniu komputera. Zatem jeśli zależy nam na znacznym przyspieszeniu sprzętu – pierwsze na co powinno się zwrócić uwagę, jest właśnie dysk twardy.

Pamięć RAM niezbędna do prawidłowego działania komputera

Drugą kwestią, która jest niezbędna w temacie przyspieszenia komputera – jest jego pamięć operacyjna RAM. Programy komputerowe, jak i samo oprogramowanie potrzebują znacznych jej nakładów, dlatego też chcąc przyspieszyć odpowiednio kilkuletni sprzęt – należy czym prędzej dokupić kilka kości pamięci RAM. Jeżeli jesteśmy graczami oraz celujemy w wymagające gry komputerowe – zaleca się, aby takiej pamięci nasz komputer posiadał przynajmniej 16GB. W przeciwnym wypadku 8GB powinno w zupełności wystarczyć.

Czyszczenie komputera z niepotrzebnych plików

Bywa również i tak, że podzespoły nasz komputer ma na tyle dobre, że nie jest wymagana ich wymiana, a jednak sam sprzęt potrafi się przycinać oraz gubić płynność. W takim wypadku pierwszym co należy zrobić – jest diagnostyka naszego komputera. Usunięcie wszystkich zbędnych plików cash oraz niepotrzebnych plików zaśmiecających komputer – jest w stanie znacznie przyspieszyć dany sprzęt. Jeśli jednak nadal problem występuje, warto wówczas sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany wirusem. Ostatecznością zaś może być formatowanie całego dysku lub przeinstalowanie systemu operacyjnego. Takie działania na pewno będą w stanie przyspieszyć nasz komputer.

Author

Udostępnij