We współczesnym świecie funkcjonowanie bez adresu email jest niemal niemożliwe. Komunikacja zawodowa, z przyjaciółmi i znajomymi, wreszcie newslettery z ulubionych stron i sklepów czy zbiórek charytatywnych – wszystko to wymaga podania adresu email. Dzięki temu jesteś na bieżąco, a komunikacja jest płynna i efektywna.
Jednym z najpopularniejszych darmowych serwisów webmailowych jest Gmail. Stworzony przez Google, szybko stał się jednym z najchętniej wybieranych serwisów do korespondencji online. Wysoka jakość darmowych usług i opcje takie jak łączenie wiadomości w wątki, łatwe filtrowanie i kategoryzowanie, flagowanie ważnych wiadomości czy wreszcie ochrona przed spamem zdobyły serwisowi szerokie grono miłośników.
Konto Gmail – dla kogo?
W skrócie – konta Gmail są dla każdego. Są bardzo popularnym rozwiązaniem dla osób prywatnych. Łatwość połączenia konta z Dyskiem Google, Dokumentami czy Hangouts to dodatkowe zalety, dzięki którym wiele osób decyduje się na utworzenie Gmaila do korespondencji zawodowej.
Osoby posiadające własną działalność mogą założyć konto Gmail dla swojej firmy, używając firmowego identyfikatora i uzyskując dostęp do dodatkowych usług takich jak Kalendarz, Video, Dokumenty i inne. Szeroka gama produktów połączonych z Gmailem ułatwia życie i sprawia, że wiele osób zakłada tam konto, by kompleksowo zajmować się swoją codzienną komunikacją, zadaniami i spotkaniami.
Jak założyć konto Gmail?
Na szczęście minęły już czas, gdy konta Gmail były dostępne dla wybranych, a do ich założenia wymagane było zaproszenie od aktywnego użytkownika. Założenie podstawowego konta Gmail jest proste, a gdy już się z nim uporamy, możemy przejść do konfiguracji dodatkowych opcji. Dzięki nim spersonalizujemy usługę i dopasujemy ją do naszych potrzeb. Ale zacznijmy od podstaw.
- Wejdź na stronę Gmail.com
Znajdziesz tam klikalną opcję “Utwórz konto“. Kliknij w niego.
Po kliknięciu system może zaproponować różne opcje, takie jak konto dla Ciebie, dla dziecka czy dla firmy. W zależności które z nich wybierzesz, system udostępni Ci różne opcje konfiguracji, jak na przykład założenie ograniczeń na konto dziecka itp. Teraz skupimy się na utworzeniu prywatnego konta Gmail dla osoby dorosłej.
- Wypełnij formularz
Po wybraniu odpowiedniej opcji, system otworzy formularz, który należy wypełnić danymi. Wymagane informacje to imię, nazwisko, unikalna nazwa użytkownika oraz hasło. Na podstawie nazwy użytkownika zostanie utworzony adres email, więc musi ona być niepowtarzalna. System poinformuje cię, jeśli dana nazwa użytkownika jest zajęta i zaproponuje podobną nazwę. Wybierz taką, którą łatwo zapamiętasz, ale także taką, która będzie się dobrze prezentować w codziennej korespondencji – popularne jest używanie imienia i nazwiska przedzielonych znakiem interpunkcyjnym. Do stworzenia konta Gmail możesz też użyć swojego obecnego adresu email, klikając na “Zamiast tego użyj mojego obecnego adresu e-mail“.
Następnie wprowadź hasło. Dobre hasło jest trudne to odgadnięcia lub złamania przez hakerów. Nie używaj identycznego hasła na różnych serwisach i unikaj oczywistych wyborów takich jak Twoje nazwisko, imię Twojego dziecka itp. Najlepiej, jeśli hasło ma więcej niż 8 znaków, stanowi kombinację liter (dużych i małych) oraz zawiera cyfry i symbole lub znaki interpunkcyjne.
- Dodatkowe dane
W następnym kroku formularz poprosi Cię o wprowadzenie dodatkowych danych. Część z nich, jak numer telefonu i pomocniczy adres email, są opcjonalne. Warto jednak wprowadzić je w celach bezpieczeństwa. Jeśli zapomnisz hasła, konto zostanie zdezaktywowane lub zhakowane, te informacje pozwolą je odzyskać lub zastrzec. Podając numer telefonu, pamiętaj, by aktualizować go przy ewentualnej zmianie operatora: system Gmail może wymagać potwierdzenia Twojej tożsamości poprzez wysłanie smsa na dany numer. Podając pomocniczy adres email, upewnij się, że jest aktualny. Zwiększy on bezpieczeństwo konta oraz pomoże przywrócić dostęp do Gmaila w razie problemów.
System poprosi cię również o podanie daty urodzenia i płci. Pierwsze dane są konieczne, gdyż w niektórych usługach Google obowiązują ograniczenia wiekowe. Razem z informacją o płci (której nie musisz podawać, jeśli nie chcesz), ułatwi ona systemowi spersonalizowanie reklam dla Twojego konta (tę opcję możesz później wyłączyć).
- Personalizacja
Teraz system zaproponuje Ci pomoc w spersonalizowaniu twojego konta Gmail. Możesz wybrać szybką personalizację (1 krok) lub ręczną personalizację (5 kroków). Dzięki temu dopasujesz, włączysz i wyłączysz treści i reklamy, które mogą pojawiać się na Twoim koncie. Wszystkie ustawienia będzie można zmienić w dowolnym momencie na stronie Twojego konta Gmail.
Po zaakceptowaniu warunków użytkowania system może wysłać smsa na podany przez Ciebie numer telefonu, lub maila na podany email pomocniczy, aby zweryfikować Twoje działania. Po zaakceptowaniu i wprowadzeniu przesłanego w ten sposób kodu twoje konto będzie gotowe do użytku.
Z utworzonego i aktywowanego w ten sposób konta Gmail możesz korzystać od razu. W razie problemów sprawdź Centrum Pomocy Google, gdzie znajdziesz liczne artykuły na temat opcji Gmaila. Miłego mailowania!