Strona głównaArtykułyAplikacja została zatrzymana, czyli kiedy chcesz odpalić aplikację, ale nie możesz

Aplikacja została zatrzymana, czyli kiedy chcesz odpalić aplikację, ale nie możesz

AUTOR

Kategorie

Obecna technologia jest bardzo zaawansowana. Smart TV, smartfony, smart zegarki itd., to dla większości z nas nasi codzienni towarzysze. Jednak do prawidłowego działania każdego z tych urządzeń wymagany jest system operacyjny. O ile, w przypadku telewizorów sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, o tyle, w przypadku smartfonów kwestia software’owa jest dużo prostsza.

Na rynku smartfonów są obecne dwa systemy operacyjne, które się liczą. Pierwszym z nich jest iOS, który występuje tylko na smartfonach z logo nadgryzionego jabłka. Drugim i jednocześnie znacznie bardziej popularnym systemem jest Android od innego amerykańskiego giganta, czyli firmy Google. Przyjrzymy się systemowi Android oraz sytuacji, kiedy chcemy odpalić aplikację, ale okazuje się, że „Aplikacja została zatrzymana”. Co wtedy zrobić?

Android, czyli poznajmy się bliżej

Android jest systemem operacyjnym od firmy Google. Obecnie istnieje wiele wersji systemu, które są przygotowane do działania na wielu urządzeniach, są to między innymi:

  • Android TV – wersją systemu, która jak sama nazwa wskazuje, jest dedykowana dla telewizorów. Na polskim rynku, w oficjalnej sprzedaży, są telewizory z tym systemem;
  • Android Wear – wersja systemu przygotowana dla urządzeń ubieralnych, czyli tak naprawdę smart zegarków;
  • Android – podstawowa wersja systemu operacyjnego, która jest zainstalowana na milionach smartfonów oraz tabletów.

android

Powyższe zestawienie ma służyć zrozumieniu, że Android jest systemem dla mas, który jest zainstalowany na bardzo dużej liczbie, np.: smartfonów, co może się przekładać na kwestie optymalizacyjne na wielu urządzeniach oraz na mniejszych bądź większych błędach oprogramowania. Zupełnie inaczej przygotowuje się system, który ma działać na 3-4 modelach telefonów, a zupełnie inaczej taki, na którym działa setki modeli telefonów różnych marek, wyposażonych w komponenty różnych producentów.

Android na telefonach jest wizualnie dostosowywany różnymi nakładkami na system, które sprawiają, że wygląda on trochę inaczej w zależności od producenta smartfonu. Jednak bez względu na to, system korzysta z aplikacji, które można pobrać z oficjalnego sklepu, czyli Sklepu Play. Obecnie w oficjalnym sklepie, dostępne są miliony aplikacji, które są mniej lub bardziej użyteczne.

„Aplikacja została zatrzymana”

W domu, dla rozrywki lub w pracy, do celów zawodowych zdarza nam się korzystać na telefonie z Androidem z wielu aplikacji. Pomimo że aplikacja działa dobrze i nic nie zwiastuje żadnych problemów, przy którymś razie na ekranie telefonu pojawia się komunikat „Aplikacja została zatrzymana”.

Apka się nie uruchamia, a my jesteśmy zmuszeni poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają zlokalizować źródło problemów i naprawić je we własnym zakresie.

Kiedy pojawia się wspomniany komunikat?

Wyżej postawione pytanie ma duże znaczenie, ponieważ w zależności od odpowiedzi, może się okazać, że błąd nie leży po stronie naszego urządzenia. Jeśli aplikacja zamyka się w różnych momentach, prawie na pewno, jest to problem leżący po naszej stronie. Natomiast jeśli apka zamyka się cały czas w tym samym momencie, problemem może okazać się błąd programistyczny, który dostał się do kodu aplikacji wraz z jej ostatnią aktualizacją.

Jeśli ostatnia sytuacja ma miejsce, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z twórcami aplikacji. Można to uczynić poprzez stronę developera lub poprzez Sklep Play. Warto również przeczytać ostatnie komentarze pod aplikacją, ponieważ mogą one pokazać nam, że występujący problem jest dość szeroki, co tym bardziej będzie oznaczało błąd po stronie twórców aplikacji.

Aplikacja zamyka się zaraz po uruchomieniu

Czasami aplikacja zamyka się zaraz po jej uruchomieniu, co może oznaczać, że problem jest do usunięcia w prosty sposób, a sama awaria nie jest niczym poważnym. W pierwszej kolejności zawsze należy zadbać o to, aby oprogramowania telefonu oraz sama aplikacja były aktualne. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu pomijaliśmy aktualizacje, warto ich dokonać.

Uruchom ponownie telefon

Pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić, zaraz po ściągnięciu wszystkich aktualizacji jest wyłączenie telefonu, poczekania ok. minuty i uruchomienie go ponownie. Czasami podczas korzystania ze smartfona, w tle uruchamiają się różne procesy, które mogą powodować błędy innych aplikacji. Reset telefonu powoduje, że wszelkie procesy zostają zresetowane, a tym samym nie powinny sprawiać problemu.

Dane wadliwej aplikacji? Usuń je

Jeśli reset telefonu nie pomoże, kolejnym krokiem, który powinniśmy zrobić jest usunięcie danych aplikacji, która ma problem z uruchomieniem. Ten sposób bardzo często powoduje rozwiązanie problemu.

Należy wejść kolejno w:

  1. Ustawienia.
  2. Aplikacje.
  3. Znaleźć problematyczną aplikację i kliknąć w nią.
  4. Następnie klikamy pamięć.
  5. Wyczyść pamięć podręczną i wszystkie dane.

Ta metoda sprawia, że aplikacja zachowuje się jakby została świeżo zainstalowana.

aplikacja zostala zatrzymana - aplikacje

Przyjrzyj się innym aplikacjom

Minusem smartfonu z Androidem, jest wiele zbędnych aplikacji, które zaśmiecają system, bądź uruchamiają się w tle. Czasami powoduje to, że aplikacja, którą chcemy uruchomić, gryzie się z jakaś inną aplikacją uruchomioną w tle.

Jeśli mamy podejrzenia, że właśnie to może być problemem zatrzymania aplikacji, warto z poziomu ustawień wyłączać aplikacje po kolei i później uruchamiać potrzebna nam apkę. Na szczęście z poziomu ustawień wyłączoną aplikację możemy w każdej chwili włączyć ponownie.

Przywróć telefon do ustawień fabrycznych

Wskazana metoda jest ostatecznością i powinna być brana pod uwagę tylko w momencie, kiedy inne metody zawiodą. Zanim przywrócimy telefon do ustawień fabrycznych powinniśmy zrobić kopię zapasową najważniejszych danych, czyli kontaktów, zdjęć, innych ważnych dokumentów.

Po tej czynności z menu ustawień wybieramy „Przywróć telefon do ustawień fabrycznych”. Wskazana operacja sprawi, że telefon będzie w stanie, jak by został wyciągnięty z pudełka, a więc wszystkie aplikacje powinny zostać zainstalowane od początku. Po całkowitym resecie telefonu błąd uruchomienia aplikacji nie powinien się pojawić ponownie.

Author

Udostępnij