Strona głównaArtykułyJak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

AUTOR

Kategorie

Bezpieczeństwo i prywatność to jedne z najważniejszych kwestii, o jakie powinniśmy zadbać w naszym życiu. I nie chodzi tylko o to, abyśmy na co dzień nie czuli realnego zagrożenia. Dzisiejsza technologia sprawia, że za sprawą różnych innowacyjnych metod możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że ktoś próbuje wyłudzić od nas cenne informacje.

Dlaczego ktoś może nas podsłuchiwać?

Pierwsze pytanie, jakie w ramach analizowanego tematu może nasunąć się nam na myśl, to dlaczego ktoś może chcieć nas podsłuchiwać? Wydaje nam się, że temat może dotyczyć tylko i wyłącznie osób publicznych, czy różnorodnych agencji rządowych. Nic bardziej mylnego. Jako zwykli obywatele również możemy borykać się z tą przypadłością. Co więcej, w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy być podsłuchiwani.

Takie działanie doprowadza do tego, że przekazywane przez nas informacje mogą trafić w niepożądane ręce. W ten sposób ryzykujemy utratę pieniędzy oraz innych środków materialnych i niematerialnych. Telefon to przecież urządzenie, które niemal cały czas nosimy przy sobie. W związku z tym jest świetnym nośnikiem informacji na temat nas samych.

jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu szpieg

Wirusy w telefonie są furtką dla podsłuchiwaczy

Pierwszy sposób, który umożliwia śledzenie naszych zachowań i podsłuchiwanie nas odnosi się do możliwości występowania wirusów w naszym telefonie. Te, podstępnie mogą przedostać się do naszego urządzenia w momencie przeglądania niewłaściwych stron internetowych, czy instalowania zagrożonych aplikacji.

Nie znamy dnia, ani godziny, kiedy taka sytuacja może nas dopaść. Aby sprawdzić, czy mamy się czym martwić i ewentualnie pozbyć niechcianych gości, powinniśmy zainstalować program antywirusowy. Jest to, nie wiedzieć czemu, rozwiązanie stosunkowo mało popularne w kontekście naszych smartfonów. Telefon jest narażony na takie samo, albo nawet większe ryzyko infekcji niż nasz komputer. W związku z tym warto korzystać z takiego dobrodziejstwa i upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Prosty sposób na sprawdzenie podsłuchu

Programy antywirusowe są dobrą blokadą dla wszelkiego rodzaju wirusów i spamu. Niemniej jednak nie zawsze będą w stanie wykryć podsłuch. W związku z tym warto znać kolejne alternatywy, przy pomocy których sprawdzimy, czy nasz telefon jest bezpieczny.

Najprostszym rozwiązaniem jest wpisanie kodu *#21#. Dzięki takiemu ciągowi znaków i cyfr już po chwili dostaniemy od operatora informacje o tym, czy nasze połączenia głosowe są przekazywane dalej. Co więcej, otrzymamy też informacje na temat tego, czy nikt nie ingeruje w nasze wiadomości tekstowe oraz dane komórkowe.

Powyższe rozwiązanie nie dam pełnej informacji na temat tego, czy nasza prywatność i bezpieczeństwo są w pełni chronione. Warto wpisać również kod *#62#, który da nam informacje na temat tego, czy nasze połączenia nie są przekierowywane w momencie, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci. I tutaj drobna uwaga. Jeżeli zauważymy, że na ekranie pojawił się inny numer telefonu, to nie popadajmy w panikę. Może okazać się, że jest to numer naszej poczty głosowej. Aby uzyskać stuprocentową pewność warto skontaktować się ze swoim operatorem.

Zarządzanie naszym smartfonem

Podsłuch jest na tyle podstępnym tematem, że nie wystarczy ograniczać się jedynie do przytoczonych do tej pory rozwiązań. Kolejnym sposobem na uzyskanie jeszcze większej pewności jest odszukanie w ustawieniach urządzenia zakładki “Administratorzy urządzenia” i sprawdzenie, czy nie znajdują się tam niechciane pozycje. Na ekranie powinny wyświetlić się m.in. aplikacje, które instalowaliśmy. Każdy inny przypadek powinien zostać dogłębnie przeanalizowany, bądź usunięty.

Dodatkowo, możemy sprawdzić menadżer uprawnień. Dzięki niemu zweryfikujemy dostęp naszych aplikacji do poszczególnych funkcjonalności. To chyba jedna z najbardziej podstępnych metod podsłuchu, na którą sami zgadzamy się nadając uprawnienia konkretnemu programowi, czy grze.

iPhone na podsłuchu

Powyższe wskazówki dotyczące zarządzania naszym smartfonem dotyczyły w głównej mierze telefonów wyposażonych w system operacyjny Android. Co jednak, jeżeli na co dzień korzystamy z iOS? Oczywiście, możemy zastosować wspomniane kody oraz programy antywirusowe dedykowane naszemu urządzeniu. Bezpieczne aplikacje tego typu możemy pobrać z AppStore.

Należy zauważyć, że firma Apple kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Niejednokrotnie sama informuje nas o tym, czy nasze urządzenie nie jest podsłuchiwane. Co więcej, gdy mikrofon bądź kamera naszego urządzenia są włączone, wówczas w prawym górnym rogu wyświetlacza zauważymy kropkę. Dodatkowo, gdy ujrzymy ten element i chcemy dowiedzieć się nieco więcej na jego temat, wówczas wystarczy, że uruchomimy centrum sterowania telefonem. Tam uzyskamy informację o tym, jaka aplikacja wykorzystuje nasze podzespoły.

Ogólny sposób na poprawę bezpieczeństwa

Na zakończenie należy wspomnieć, że sami przede wszystkim powinniśmy korzystać z pewnych rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu naszego bezpieczeństwa.

ochrona telefonu

Zadbajmy o odpowiedni program antywirusowy, nie odwiedzajmy niepożądanych stron internetowych oraz nie instalujmy aplikacji, które pochodzą z nieznanego źródła. Dodatkowo, jeżeli decydujemy się na instalowanie gier, czy aplikacji, sprawdzajmy, jakie uprawnienia nadajemy im na starcie.

Author

Udostępnij