Strona głównaArtykułyBIOS - czym jest, jak do niego wejść i jak go zaktualizować?

BIOS – czym jest, jak do niego wejść i jak go zaktualizować?

AUTOR

Kategorie

Czym jest BIOS, jak do niego wejść i jak go zaktualizować? Tego wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Czym jest BIOS?

BIOS w naszym komputerze jest zbiorem najważniejszych informacji o naszym systemie i nie tylko, zawiera on podstawowe instrukcje obsługi danego komputera. BIOS umożliwia komunikację miedzy poszczególnymi elementami naszego komputera a systemem. Bez odpowiedniego BIOSu porozumienie pomiędzy naszym systemem a sprzętem byłoby niemożliwe. Samo pojęcie BIOSu pojawiło się i zaistniało w 1975 roku, jako autorska technologia, która została wykorzystana do komunikacji pomiędzy hardware’em a systemem.

Dodatkowo BIOS umożliwia zarządzanie większością komponentów w naszym komputerze. Mówimy tutaj o napięciach, taktowaniu, i innych opcjach, jakie znajdują się w naszym komputerze. Warto również pamiętać, że BIOS, chociaż tego nie widzimy włącza się wraz z każdym uruchomieniem naszego komputera, ponieważ odpowiada za jeszcze jedną ważną funkcję, jaką jest power-on self-test. Funkcja ta służy do szybkiego sprawdzania stanu naszego komputera podczas jego uruchomiania. Ma to na celu sprawdzić czy wszystkie podzespoły w naszym komputerze działają prawidłowo.

bios

Jakiego rodzaje BIOSu są popularne obecnie na rynku?

Należy zaznaczyć, że mamy obecnie kilka rodzajów BIOSów przykładowo w komputerach i laptopach z systemem Windows 7 mamy najczęściej do czynienia z BIOSem firmy AMI lub AWARD. Jednak w najnowszych komputerach posiadających system Windows 10 występują BIOSy firmy UEFI. Do każdego z tych Biosów wchodzi się i za pomocą innego skrótu klawiszowego.

Jak wejść do BIOSu?

Wejście do BIOSu jest stosunkowo łatwe. Wystarczy użyć odpowiedni klawisz lub skrót klawiszowy. Najczęściej powtarzającym się skrótem uruchamiającym nasz BIOS jest przytrzymanie przycisku Delete albo F2 jednak należy zrobić to tuż po uruchomieniu naszego sprzętu.

Ten sposób pozwoli obecnie na uruchomienie BIOSów firmy AMI i AWARD Należy jednak pamiętać, że każdy sprzęt i producent jest inny a wszystko zależy od tego, z jakim konkretnie mamy do czynienia, więc czasami warto skontaktować się z fachowcami lub osób, od których kupiliśmy nasz sprzęt.

Co zrobić, kiedy BIOS się jednak nie odpala?

Niektóry starsze laptopy i komputery stacjonarne nie reagują na przyciski takie jak F1 F2 czy delete, gdyż posiadają znacznie starsze wersje BIOSów. Wtedy najlepszym wyjściem jest wciskanie przycisków z ciągu od F1 do F10. Jeśli to jednak nie pomoże najlepiej będzie skonsultować się z fachowcem albo poszukać pomocy w Internecie czerpiąc z porad innych użytkowników.

Jest to sposób, który chyba najczęściej jest używany, aby sprawdzić jak w konkretnym laptopie wejść do BIOSu. Jest to o tyle łatwe, że obecnie chyba każdy z nas posiada dostęp do Internetu, a zakres poradników jest tak rozbudowany, że każdy znajdzie, chociaż parę zdań na temat swojego sprzętu.

Jak zaktualizować nasz BIOS?

Ostatnio dużo producentów płyt głównych i laptopów wymaga od użytkowników swojego sprzętu aktualizacji BIOSów, ale jak dokładnie to zrobić. Otóż pierwsze, co należy zrobić, to wejść na stronę producenta naszej płyty głównej, następnie należy odnaleźć w niej zakładkę BIOSu, następnie wybieramy oczywiście najnowszą stabilną wersję. Pobieramy najnowszą stabilną wersję i instalujemy zgodnie z wyświetlanymi nam podpowiedziami producenta.

Ale co zrobić, gdy nie orientujemy się, jaką płytę główną w ogóle posiadamy. Jeśli mamy problem z odszukaniem nazwy naszego sprzętu możemy wykorzystać następujący program zwany Speccy od twórców innego popularnego i sprawdzonego oprogramowania CCleaner. Program ten po odpowiednim zainstalowaniu pomoże określić nam parametry naszego komputera i to nie tylko płyty głównej.

jak wejść do biosu aktualizacja

Program ten też pokazuje inne istotne elementy pracy naszego komputera, jak temperatura procesora czy karty graficznej. Ale jeśli wiemy, jakiego producenta płytę główną bądź laptopa posiadamy możemy skorzystać z oprogramowania producenta przykładowo dla płyt głównych i laptopów MSI przeznaczonym do diagnostyki naszego sprzętu przez producenta programem będzie MSI Live Update. Programy te pomogą nam dokładnie określić, jakim modelem sprzętu dysponujemy, dzięki czemu będziemy wstanie bez problemu wyszukać odpowiedni BIOS do zainstalowania.

Czy po kupieniu komputera muszę aktualizować BIOS?

Dużo ludzi zadaje sobie pytanie czy po zakupie nowego sprzętu muszą oni wchodzić do BIOSu albo instalować jego nowszą wersję, otóż nie. W większości przypadków po zakupie nasz sprzęt jest już zoptymalizowany, skonfigurowany i gotowy do działania. Ale moim zdaniem i tak znajdą się entuzjaści, którzy zawsze będą chcieli coś poprawić, czy to mówimy o zmianie napięć procesora czy karty graficznej.

Warto jednak pamiętać, że taka zabawa bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może skończyć się tragicznie dla naszego nowego sprzętu. Jeśli jednak nie jesteśmy specjalistami, a ustawione przez producenta parametry naszych podzespołów się nam nie podobają, możemy skorzystać z serwisów, które z pewnością pomogą rozwiązać ten problem.

Author

Udostępnij