Strona głównaArtykułyMacBook screenshot – czyli jak zrobić screena na MacBooku?

MacBook screenshot – czyli jak zrobić screena na MacBooku?

AUTOR

Kategorie

Komputery marki Apple są cenione za swoją funkcjonalność, design, a także wydajność. Do tej pory głównymi użytkownikami komputerów Stevea Jobsa byli przede wszystkim biznesmani, artyści czy informatycy. Ludzie, którzy oczekiwali od komputera czegoś więcej, niż tylko urządzenia do pracy.

MacBook stał się nie tylko modny, ale również wyznacznikiem swego rodzaju statusu, nic więc dziwnego, że również zwykli użytkownicy komputerów decydują się na przesiadkę z klasycznego laptopa na produkty z Cupertinio. Początki korzystania z macOSa mogą jednak nowym użytkownikom po przesiadce z Wnidowsa wydawać się trudne i nieco skomplikowane. W niniejszy m poradniku zaprezentujemy w jaki sposób w MacBooku wykonać zrzut ekranu.

Screenshoty – dlaczego powinniśmy je stosować>

Zrzut ekranu, czyli innymi słowy graficzne przedstawienie naszego pulpitu, przeglądanej strony internetowej lub katalogu bardzo ułatwia codzienne korzystanie z komputera. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy np. chcemy żeby ktoś zweryfikował poprawność ustawień naszego komputera. Wtedy zamiast przepisywać dane konfiguracyjne, po prostu możemy pracownikowi działu IT wysłać zrzut ekranu. Rozwiązanie takie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również eliminuje ryzyko powstania błędu podczas przepisywania danych.

laptop apple

Zrzuty ekranu są również pomocne np. w trakcie robienia zakupów internetowych, szczególnie wtedy, kiedy wiemy, że w najbliższym czasie należy spodziewać się sporych obniżek cen, np. z okazji Black Friday. Wtedy dobrym pomysłem jest wejście na stronę danego produktu przed akcją promocyjną i zrobienie screenshota z ceną, dzięki temu decydując się na zakup w okresie trwania promocji będziemy mogli sprawdzić, czy cena nie została wcześniej zawyżona i de facto obniżka oferowana przez sprzedającego nie jest zwyczajnym chwytem marketingowym, a naprawdę atrakcyjną ofertą.

Zapisany zrzut ekranu ma tą przewagę w porównaniu do strony internetowej dodanej do zakładek w przeglądarce, że w przypadku tej drugiej zapisane na nim informacje wraz z upływem czasu nie ulegną zmianie.

Jak zrobić zrzut ekranu na MacBooku?

Wielu użytkowników, którzy po raz pierwszy mają styczność z komputerami firmy Apple może czuć się zagubiona widząc zupełnie inny układ okienek, a także interfejs użytkownika w porównaniu do tego jaki występuje w oprogramowaniu Microsoftu. Dodatkowe utrudnienie może stanowić inny układ klawiatury. Większość skrótów klawiaturowych zbieżnych zarówno dla MS Windows jak i macOS nie jest wykonywanych z przyciskiem ctrl a cmd. Jednak po oswojeniu się z układem klawiatury, a także specyfiką systemu oferowanego przez Apple praca na tym systemie jest równie komfortowa, a nawet bardziej wydajna i przyjemna niż na Windowsie.

W systemie Billa Gatesa zrobienie zrzutu ekranu ogranicza się do naciśnięcia kombinacji dwóch przycisków prawego alta + PrtSc. Po wywołaniu niniejszej kombinacji komputer zapisuje zrzut ekranu w schowku, a następnie możemy go od razu wkleić do wiadomości e-mail czy edytora tekstu lub dowolnego programu graficznego celem jego obrobienia.

Oprogramowanie macOS daje nam znacznie większe możliwości jeśli chodzi o wykonywanie zrzutu ekranów. Tutaj oprócz możliwości zrobienia screenshota całego ekranu możemy bezpośrednio za pomocą skrótów klawiaturowych dokonać zamrożenia np. fragmentu ekranu, czy samego paska menu.

macbook screenshot poradnik

MacBook daje dwie możliwości wykonania zrzutu ekranu. Pierwsza z nich polega na użyciu do tego celu specjalnej aplikacji wbudowanej w system – Zrzut ekranu. Żeby zrobić screenshota tą metoda należy kolejno:

  1. Z launchapada należy otworzyć aplikację zrzut ekranu,
  2. Następnie wybieramy rodzaj narzędzia jakiego będziemy chcieli użyć do wykonania zrzutu ekranu. Dostępne narzędzia oferują również możliwość nagrania tego co właśnie jest wyświetlane na ekranie. Opcja ta jest szczególnie przydatna jeśli chcemy nagrać np. film instruktażowy z obsługi danej aplikacji. Do wyboru mamy następujące narzędzia:
    1. Wykonywanie zrzutu całego ekranu,
    2. Wykonywanie zrzutu okna,
    3. Wykonywanie zrzutu fragmentu ekranu,
    4. Nagrywanie całego ekranu,
    5. Nagrywanie fragmentu ekranu,
  3. Po dokonaniu wyboru stosownego narzędzia należy kliknąć przycisk przechwyć. Zrzut ekranu zostanie zapisany na biurku. Następnie możesz go udostępnić innym użytkownikom lub wysłać e-mailem.

Aplikację Zrzut ekranu możemy również uruchomić za pośrednictwem skrótu klawiszowego Shift-Command-5.

Druga metoda na wykonanie screenshota jest znacznie prostsza, w tym przypadku wystarczy posłużyć się skrótami klawiaturowymi. I tak dla wykonania:

  • zrzutu całego ekranu odpowiada kombinacja: Shift-Command-3.
  • zrzutu fragmentu ekranu kombinacja: Shift-Command-4 oraz za pomocą myszy lub gładzika zaznacz obszar jaki ma zostać zamrożony.
  • zrzutu okna lub paska menu kombinacja: Shift-Command-4, a następnie należy przesunąć symbol aparatu nad okno lub pasek menu.

Jak zatem widzimy system operacyjni zainstalowany w komputerach Mac daje nam o wiele więcej możliwości w zakresie wykonywania i zarządzania zrzutami ekranu, a sama procedura nie jest bardziej skomplikowana niż w przypadku komputerów z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoft.

Author

Udostępnij