Strona głównaPoradnikiZmiana nazwy komputera w systemie Windows 10

Zmiana nazwy komputera w systemie Windows 10

AUTOR

Kategorie

Czy zmiana nazwy komputera w systemie Windows 10 jest konieczna?

Korzystając na co dzień z komputera nie bierzemy pod uwagę jego konfiguracji. Nie jest nam to potrzebne do podstawowego użytku, wchodząc jednak głębiej w systemy informatyczne odpowiednie ustawienia mogą usprawnić naszą pracę i oszczędzić czasu. Domyślna konfiguracja jest nierzadko plątaniną losowych znaków, które są trudne do zapamiętania. Poniższy artykuł przedstawi korzyści z konfiguracji nazwy w systemie Windows 10 i pokieruje do samodzielnej zmiany.

Zmiana nazwy komputera – po co?

Jeśli korzystamy z urządzenia do pracy biurowej lub po prostu do pisania dokumentów, czytania wiadomości i przeglądania Internetu nie będziemy zastanawiali się nad bardziej szczegółowymi ustawieniami w systemie. Decydując się jednak na posiadanie więcej niż jednego komputera czy laptopa, może być konieczna zmiana nazwy komputera, oczywiście w celu ułatwienia dostępu do każdego z urządzeń w jednej sieci.

Dzięki zmianie nazwy komputera jesteśmy w stanie łatwo i szybko odnaleźć każde z urządzeń podłączone do naszej sieci domowej. Pozwoli nam to na szybkie rozpoznanie źródła potencjalnego problemu. Domyślne nazwy mogłyby spowodować pomylenie urządzenia, a w efekcie wydłużenie pracy nad rozwiązaniem kłopotu z łączem do sieci.

W jaki sposób zmienić nazwę komputera w systemie Windows 10?

Przede wszystkim zmieniając nazwę komputera, powinniśmy mieć uprawnienia administratora. Jeśli jesteśmy jedynym użytkownikiem komputera, nie będzie z takim dostępem żadnego kłopotu. Poniżej została przedstawiona ścieżka kierująca do zmiany nazwy:

  1. Otworzenie Ustawień (można wpisać w wyszukiwarkę systemu lub przejść bezpośrednio przez skrót Win + I)
  2. Następnie System > Informacje.
  3. Wybieramy “Zmień nazwę tego komputera”. Wpisujemy nazwę, która będzie dla nas łatwo rozpoznawalna i która pozwoli na zapamiętanie, które urządzenie przypisujemy do danej nazwy.
  4. Zmiana nazwy wymaga uruchomienia ponownie systemu. Mamy możliwość wybrać restart w czasie rzeczywistym lub odsunąć to w czasie. Nazwa zostanie zmieniona po restarcie.

Co jeśli nie możemy zmienić nazwy urządzenia?

  • wyłączenie ustawień synchronizacji (możliwe do konfiguracji w Ustawieniach)
  • próba zmiany nazwy komputera przez wiersz poleceń systemu Windows 10 lub program PowerShell
  • instalacja wszystkich aktualizacji (dostępne w Ustawieniach w zakładce Aktualizacja i Bezpieczeństwo)
  • przełączenie na konto lokalne, zmiana nazwy urządzenia, po czym zalogowanie się na swoje konto microsoft
  • przywrócenie systemu (jest to jednak najbardziej czasochłonne i inwazyjne, najlepiej zostawić to jako ostateczność)

Zmiana nazwy komputera w systemie Windows 10 – skutki uboczne

Warto również wiedzieć o potencjalnych skutkach ubocznych zmiany nazwy komputera. Są to jednak działania, które nie spowodują uszkodzenia systemu, a jedynie mogą namieszać w dostępie do danych czy innych niewiadomych.

Jeśli chcemy przywrócić kopię zapasową systemu, zmieni ona jednocześnie nazwę komputera na tą, która była ustawiona w momencie tworzenia tej kopii.

Chcąc zmienić nazwę komputera również na stronie internetowej konta Microsoft, najlepiej przed zmianą nazwy jest wylogowanie się z konta Microsoft, a następnie powiązanie urządzenia z kontem lokalnym. Dopiero teraz zmiana nazwy komputera oraz późniejsze zalogowanie na konto chmurowe spowoduje, że nazwa na stronie zostanie zaktualizowana.

Włączona Kopia zapasowa i przywracanie po zmianie nazwy będzie tworzyła nowe foldery w celu gromadzenia backupu. Oczywiście wszystkie poprzednie dane zostają zachowane i w dostępie użytkownika.

Author

Udostępnij