Strona głównaSmartfonyJak prawidłowo ładować smartfon?

Jak prawidłowo ładować smartfon?

AUTOR

Kategorie

Jak prawidłowo ładować smartfon

Jeśli posiadasz telefon od ponad roku, najprawdopodobniej zauważyłeś, że bateria nie wydaje się trwać tak długo w porównaniu z tym, kiedy telefon był zupełnie nowy. Podczas gdy technologie szybkiego ładowania utrzymują nasz telefon pełen soku, brak wymiennych baterii powoduje, że bateria litowo-jonowa w naszych telefonach powoli się pogarsza. Chyba że możesz sobie pozwolić na zakup nowego telefonu za każdym razem, gdy bateria zaczyna się starzeć, to niestety jest to nieuniknione. Chociaż, są kroki, które możesz podjąć, aby wydłużyć żywotność baterii w swoim smartfonie.

Wykonaj te proste kroki:

  • Unikaj ładowania telefonu w pełnym cyklu (0-100%). Zamiast tego, uzupełniaj go regularnie w krótszych ładowaniach.
  • Wyłączaj telefon podczas ładowania. Jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej powstrzymaj się od grania w gry lub oglądania filmów na swoim urządzeniu podczas ładowania. To tylko spowolni proces.
  • Jeśli telefon nie spadnie poniżej 10%, upewnij się, że wyłączyć słuchawkę podczas ładowania przez kilka minut. Niech to odzyskać trochę soku przed włączeniem go z powrotem.
  • Nie kupuj tandetne ładowarki. Czy to będzie kabel ze sklepu na rogu lub ładowarka z kumplem w bagażniku samochodowym, upewnij się, że używasz oryginalnych, wysokiej jakości ładowarek i kabli do ładowania.
  • Smartfon w Twojej kieszeni to bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt. Dbaj o niego, a możesz mieć pewność, że będzie działał z pełnym potencjałem.

Ładowanie częściowe jest rozwiązaniem

Ładowanie telefonu tylko częściowo jest wystarczające dla baterii w smartfonie i może faktycznie korzystnie wpłynąć na trwałość ogniwa baterii. Smartfony zawierają baterie litowo-jonowe – Bateria litowo-jonowa jest rodzajem akumulatora, który umożliwia podłączenie telefonu do ładowarki raz po raz.

Wiele osób (w tym my) odniosło wrażenie, że ładowanie smartfona w małych seriach spowoduje uszkodzenie na dłuższą metę i lepiej jest faktycznie ładować je, gdy są bliskie śmierci. Ale w rzeczywistości, to jest całkowicie błędne. W rzeczywistości lepiej nie ładować do końca, ponieważ wysokie napięcie stresuje baterię. Ten wydłużony stres może doprowadzić do uszkodzenia ciągłości baterii smartfona.

Jak działa bateria litowo-jonowa?

Podobnie jak inne baterie, ładowalna bateria litowo-jonowa jest utworzona z jednej lub więcej części generujących energię, znanych jako komórki. Zasadniczo każde z tych ogniw składa się z trzech różnych elementów, do których należą elektroda dodatnia, elektroda ujemna i umieszczony pomiędzy nimi związek chemiczny zwany elektrolitem. Zazwyczaj elektroda dodatnia wykonana jest ze związku chemicznego o nazwie tlenek litowo-kobaltowy, podczas gdy elektroda ujemna wykonana jest z węgla (grafitu).

Akumulatory zazwyczaj działają w taki sam sposób jak inne baterie, poprzez przenoszenie elektronu z jednego “końca” baterii na drugi. Kiedy bateria jest ładowana, tlenek litowo-kobaltowy w elektrodzie dodatniej wypuszcza część jonów litu, które następnie przemieszczają się przez elektrolit w kierunku ujemnej elektrody grafitowej i tam pozostają. Podczas tego procesu bateria pobiera i magazynuje energię, dzięki czemu Twój telefon zyskuje na wydajności.

Czy wysoka temperatura może zabić baterię?

Oprócz powyższych czynników, wysoka temperatura może narazić Twoją baterię na duży stres i zmniejszyć jej żywotność.

To, co jest bezsprzecznie ryzykowne dla żywotności baterii, to wysokie temperatury. Baterie litowo-cząsteczkowe źle znoszą ciepło. Bateria litowo-cząsteczkowa, która przez rok była wystawiona na działanie temperatury około 38 stopni Celsjusza, straci około 40 procent swojego ogólnego limitu ładowania. W temperaturze 24 stopni straci tylko około 20 procent.

Staraj się unikać umieszczania telefonu w gorących temperaturach lub zakrywania urządzenia ubraniem lub innymi przedmiotami, gdy jest ono naładowane. Nie zostawiaj telefonu pod poduszką lub podłączony do samochodu w gorący letni dzień. Spowoduje to tylko przegrzanie i może być bardzo niebezpieczne.

Author

Udostępnij