Bateria smartfona może wytrzymać paręnaście godzin lub kilka dni — wszystko zależy od modelu i jego stanu zużycia. Nie da się zwiększyć pojemności baterii, jednak można przedłużyć jej żywotność — dzięki temu eksploatacja urządzenia będzie wolniejsza, a częstotliwość ładowania mniejsza.
Podstawowe zasady prawidłowego ładowania baterii
W internecie krąży wiele mitów na temat ładowania smartfonów. Niektóre porady miały zastosowanie wiele lat temu, kiedy w urządzeniach montowano inny typ baterii, jednak aktualnie są już nieprzydatne. Warto pamiętać, że duży wpływ na żywotność smartfona ma sposób jego ładowania. Każda osoba, która dba o swój sprzęt, powinna pamiętać o trzech żelaznych zasadach:
- najlepiej podłączyć smartfona do źródła zasilania przed całkowitym wyczerpaniem się baterii,
- nie należy ładować urządzenia przez całą noc,
- nie jest zalecane ładowanie baterii do pełna.
Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że przed pierwszym ładowaniem należy sformatować baterię, czyli całkowicie ją wyczerpać. Wymagały tego starsze baterie kadmowe, których nie stosuje się we współczesnych smartfonach. Nowoczesne telefony warto ładować krótko i regularnie — wcale nie trzeba czekać, aż poziom baterii spadnie do kilku procent. Podłączenie urządzenia do źródła zasilana na całą noc grozi jego przegrzaniem, a w najgorszych przypadkach prowadzi do trwałego uszkodzenia telefonu. Smartfony nowej generacji nie powinny być przeładowywane, ponieważ wpływa to na ich żywotność. Z tego powodu najlepiej jest utrzymywać baterię w przedziale 20-80% całkowitego naładowania.
Co wpływa na żywotność baterii smartfona?
Twórcy nowoczesnych smartfonów zadbali o to, aby telefony samodzielnie zarządzały energią. Dzięki ustawieniu trybu oszczędzania energii, czy zamknięciu nieużywanych aplikacji, urządzenie nie rozładuje się, jeśli w pobliżu brakuje źródła zasilania. Właściciel może znacząco wpłynąć na żywotność baterii, jeśli będzie pamiętał, że:
- należy korzystać z odpowiednich ładowarek,
- telefon powinien być ładowany w odpowiednich warunkach,
- warto na bieżąco kontrolować poziom baterii.
Używanie fabrycznej ładowarki nie jest koniecznością. Uniwersalny model z odpowiednim wejściem również się sprawdzi — ważne, by pochodził z pewnego źródła, a jego jakość nie budziła zastrzeżeń. Każde urządzenie należy dopasować do parametrów telefonu i zadbać o to, aby było zgodne z zaleceniami producenta smartfona. Warto pamiętać, że telefon podczas ładowania nie powinien mieć kontaktu z ciepłą powierzchnią, taką jak grzejnik, czy rozgrzany komputer. Nie jest rekomendowanie ładowanie urządzenie pod kocem, czy na poduszce. Równie szkodliwe mogą być zbyt niska temperatura albo wilgoć. Kiedy smartfon jest podłączony do źródła zasilania, jego właściciel przez cały czas powinien znajdować się w pobliżu, aby na bieżąco sprawdzać stan baterii. Kiedy poziom jej naładowania będzie wystarczający, należy odłączyć telefon.
Szybkie ładowanie smartfona — czy warto?
Coraz więcej smartfonów oferuje funkcję szybkiego ładowania. To bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli poziom baterii jest niski, a właściciel telefonu nie ma wiele czasu, aby ją naładować. Nowoczesna technologia umożliwia doprowadzenie baterii do poziomu 100% w nieco ponad godzinę. Opinię na temat szybkiego ładowania są podzielone — niektórzy uważają, że ta funkcja jest zupełnie bezpieczna, a inni zwracają uwagę na generowanie wyższego napięcia, które prowadzi do silnego nagrzewania się baterii. Wysoka temperatura nie ma dobrego wpływu na współczesne akumulatory, dlatego warto korzystać z funkcji szybkiego ładowania tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.