W XII wieku smartfony stały się oknem na świat, które umożliwia na dostęp do informacji, pracy czy rozrywki w praktycznie każdej chwili. Jednak smartfon, smartfonowi nie równy, składa się na to wiele czynników, a tym najważniejszym jest system operacyjny, o których w tekście.
Android, czyli najpopularniejszy system operacyjny
Android zadebiutował w roku 2008 na telefonie HTC Dream, a stworzony został przez firmę o tej samej nazwie, która została wykupiona później przez Google. Jest to system na bazie Linuxa, lecz jego nowsze wersje mają niewiele już z nim wspólnego. Obecnie około 70% smartfonów działa na Androidzie jest tak, ponieważ jest on udostępniany wielu firmom tworzącym urządzenia elektroniczne, a skoro mówimy już o producentach, to praktycznie każdy z nich tworzy swoją własną nakładkę, która różnić może się lekko zmienionym wyglądem czy funkcjonalnością, a dobrym przykładem będą Samsung i jego One UI czy Xiaomi z MIUI. Jest on również całkiem otwarty, pozwalając na pobieranie nakładek (tzw. launcherów), personalizację za pomocą aplikacji firm trzecich czy dostęp do opcji developerskich dających możliwość modyfikacji urządzenia w bardziej znaczący sposób. Sam Google również tworzy smartfony mające na pokładzie „czystego” Androida bez żadnych nakładek, seria ta nazywa się Pixel i będzie dobrym wyborem dla osób chcących zacząć przygodę z tym systemem operacyjnym. Niejako jego uzupełnieniem jest system WearOS stworzony dla inteligentnych zegarków i dobrze współgra ze smartfonami.
IOS, czyli ekosystem Apple
Innym popularnym dzisiaj systemem operacyjnym na smartfonach jest wydany pierwszy raz w 2007 roku przez Apple IOS. Był on bardzo innowacyjny jak na swoje czasy, pozwalając na nawigację poprzez system za pomocą jedynie dotyku i w odróżnieniu do konkurenta nie jest oparty na Linuxie, poza tym jest drugim po Androidzie systemem na rynku. W przeciwieństwie do sytemu od Google jest on bardziej zamknięty i przez długi czas był też o wiele stabilniejszy i wolniejszy od błędów, zmienia się to jednak w nowszych wersjach na rzecz większej personalizacji, na systemie dla użytkowników nie ma też możliwości pobierania ze sklepu nakładek czy nie ma też dostępu do opcji developerskich, jest on również prostszy. Tym, co wyróżnia system od Apple, jest ekosystem, czyli jego współpraca z innymi urządzeniami filmy oraz długie w porównaniu do Androida wsparcie aktualizacjami (do ok.6 lat). IOS nie jest też udostępniany dla innych producentów smartfonów, co oznacza, że jeżeli chcemy go używać, musimy kupić telefon Apple. Innymi systemami firmy, które go uzupełniają i tworzą ekosystem, są MacOS dla laptopów i komputerów, iPadOS dla tabletów i WatchOS dla zegarków.
Android kontra IOS, dla kogo jaki system?
Obydwa systemy mają swoje wady, jak i zalety oraz swoich zwolenników. Android będzie na przykład dla osób ceniących sobie otwartość, lubiących grzebać w ustawieniach, chcących spersonalizować wizualnie system w dużym stopniu do siebie, szukających taniego smartfona z dużymi osiągami, czy też chcących telefon z dobrym współczynnikiem ceny do jakości. IOS natomiast wybiorą osoby chcące stworzyć ekosystem z innymi urządzeniami od Apple, lubiących prostotę, niepotrzebujących miliona funkcji oraz szukających produktu premium czy nie patrząc na cenę. Tak więc system operacyjny jest najważniejszym komponentem dzisiejszego telefonu, a jego wybór będzie zależał od osobistych preferencji użytkownika, gdyż każdy z nich ma swoje wady i zalety.