Strona głównastronywwwCzy warto uczyć się programowania?

Czy warto uczyć się programowania?

AUTOR

Kategorie

Programowanie nie jest czymś, czego można nauczyć się w jedno popołudnie, czy nawet sto popołudni – w większości przypadków nauka programowania zajmuje co najmniej kilka lat, aby dojść do poziomu, który pozwoli na pracę w tym zawodzie i dobre zarobki. Nie wystarczy opanować podstaw, takich jak zmienne https://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/, aby móc nazwać się programistą. Fakt ten może zniechęcać, ale z drugiej strony za intensywną nauką przemawia także wiele silnych argumentów. Wobec tego czy warto uczyć się programowania?

Niesamowicie perspektywiczna branża

Branża IT rozrasta się w niebywale szybkim tempie, a dobrych programistów wciąż brakuje i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie luka na rynku miała się zapełnić. Daje to duże możliwości w zakresie awansu zawodowego, pięcia się po szczeblach kariery i eksperymentowania z rożnymi dziedzinami i niszami, które nas interesują.

Programowanie to bardzo szerokie pojęcie, a dwóch programistów pracujących na różnych stanowiskach może wykonywać całkowicie odmienne zadania. Dlatego też jeśli na przykład jeden język programowania nas zniechęca, warto po prostu spróbować innego, a może okaże się, że jego nauka będzie dla nas znacznie przyjemniejsza.

Ponadprzeciętne zarobki

Jak już wspomniano na wstępie, dobrzy programiści mogą liczyć na świetne zarobki – przeciętnie kilkanaście, a w wielu przypadkach nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dojście do takiego poziomu co prawda wymaga czasu i wysiłku, ale z drugiej strony wiele osób po latach studiów ma problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy, nie mówiąc już o pracy tak dobrze płatnej. Wobec tego długi okres nauki programowania nie jest aż tak problematyczny. Warto także pamiętać, że jeśli znamy już jeden bądź dwa języki programowania, przyswajanie kolejnych będzie znacznie szybsze i łatwiejsze.

Nauka nie musi być przykrym obowiązkiem

Zwłaszcza z początku nauka programowania potrafi być żmudna i mało wciągająca. Nie da się jednak obejść bez podstaw, takich jak zmienne https://techpolska.pl/cpp-typy-zmiennych/, funkcje czy inne podstawowe właściwości danego języka programowania. W miarę, jak będziemy wchodzić głębiej w zakamarki danego języka, tworzyć pierwsze własne projekty i eksperymentować, nauka nie stanie się być może szybsza, ale bez wątpienia znacznie przyjemniejsza.

Żeby opanować dowolny język programowania na satysfakcjonującym poziomie, nie można skupiać się tylko na teorii lub tylko na praktyce – te dwa działy trzeba ze sobą łączyć, w przeciwnym wypadku będziemy później boleśnie odczuwać ich braki.

Author

Udostępnij