Strona głównastronywwwO czym należy pamiętać, chcąc założyć własną stronę internetową?

O czym należy pamiętać, chcąc założyć własną stronę internetową?

AUTOR

Kategorie

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej strony internetowej, czy to dla firmy, czy to dla swojego bloga, czy z innych względów. Wynika to z faktu, że stworzenie takiej witryny jest aktualnie prostsze niż kiedykolwiek.

Można to zrobić dosłownie w kilka minut, a gotowe narzędzia i wtyczki do budowania stron pozwalają stworzyć atrakcyjny wizualnie portal bez żadnego programowania czy wiedzy w tym zakresie. Jest jednak kilka elementów, o których nie można zapominać, jeśli mamy już ustalony zamiar stworzenia własnej witryny. O czym należy pamiętać? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Stabilny, dobry hosting

Stabilny hosting jest podstawą każdej witryny. Jego właściwy wybór jest kluczowy i trzeba go dokonać już na etapie zakładania strony (aczkolwiek hosting kupuje się z reguły na rok z możliwością przedłużenia, więc w razie czego po upłynięciu okresu bieżącej umowy można później przenieść się do innego usługodawcy).

Jeśli hosting będzie miał niski uptime (poniże 99-98%), to użytkowników mogą frustrować częste problemy z dostępem do strony. Również niska szybkość łącza będzie problemem, ponieważ strona będzie się po prostu wolno ładować, na co użytkownicy reagują alergicznie i wielu przypadkach będą od razu ją zamykać.

Co jeszcze jest kluczowe w hostingu?

Kolejne istotne parametry to oczywiście powierzchnia dyskowa i transfer. Należy dobrać je do potrzeb swojego portalu i przewidywanego ruchu. Jeśli źle obliczymy swoje potrzeby i zakupimy zbyt mały pakiet, zazwyczaj będzie możliwość czy to doraźnego dokupienia transferu, czy permanentnego przejścia na wyższy transfer i większą przestrzeń (aczkolwiek będzie to oczywiście droższe).

Transferu ubywa za każdym razem, kiedy użytkownik wchodzi na witrynę i z tego względu pobiera znajdujące się na niej obrazki i inne elementy, aby mogły mu się one otworzyć. Witryny z dużym ruchem z oczywistych względów potrzebują dużego transferu. Przestrzeń dyskowa tyczy się zaś tego, jak dużo miejsca zajmują elementy wykorzystane do skonstruowania witryny – obrazki, wideo, ale też na przykład przychodzące e-maile.

Jaki hosting wybrać? Dobrym wyborem jest chociażby ten oferowany przez HouseHosting.pl. To wartościowa oferta zwłaszcza właśnie dla początkujących webmasterów, z uwagi na niską cenę i wysoką jakość usług.

Odpowiednia domena

Oprócz hostingu bardzo ważna jest również domena. Najlepiej, aby była to po prostu nazwa firmy lub bloga. Powinna ona być łatwa do zapamiętania i wymówienia, dobrze także, aby wskazywała wyraźnie, jakiego rodzaju usług czy treści można się po niej spodziewać.

 W Polsce najpopularniejsze są oczywiście witryny .pl, można zakupić wiele innych domen, choćby .com.pl, .me czy nawet .ninja, ale jest to trudniejsze do zapamiętania dla użytkowników, którzy odruchowo będą z pewnością wpisywać .pl, ponieważ to jest standardem.

Author

Udostępnij