Strona głównatechnologia10 kroków do bezpieczeństwa systemu Windows

10 kroków do bezpieczeństwa systemu Windows

AUTOR

Kategorie

Możemy wybrać, czy zainstalować system Windows na nowym komputerze lub może trzeba ponownie zainstalować nasz system operacyjny z powodu problemów technicznych lub z przyczyn bezpieczeństwa spowodowanych przez szkodliwe oprogramowanie. Niezależnie od sytuacji, zawsze musimy upewnić się, że kierujemy dodatkowe kroki w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa w Internecie.

Po zakończeniu instalacji systemu Windows, zalecam następujące środki bezpieczeństwa, poniżej, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

1. Aktualizacje

Pierwszym ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy masz najnowsze aktualizacje zabezpieczeń i poprawki dostępne dla systemu operacyjnego Windows. Po pierwszej instalacji dostępnych aktualizacji dla systemu operacyjnego Windows, należy ustawić automatyczne aktualizacje w celu pobrania i zainstalowania ważnych aktualizacji, które mogą pomóc chronić komputer przed nowymi wirusami i zagrożeniami bezpieczeństwa.
Jest to bardzo ważny krok, aby zainstalować najnowsze poprawki bezpieczeństwa i stabilności dla twojego systemu operacyjnego, ponieważ hakerzy i cyberprzestępcy zawsze starają się korzystać z dziur bezpieczeństwa.

2. Oprogramowanie

Ważne jest, aby oprogramowanie którego używasz było aktualne, więc upewnij się, że masz najnowsze aktualizacje i poprawki zabezpieczeń dla głównych programów i aplikacji.
Ponieważ jest to dobrze znany fakt, że hakerzy próbują wykorzystać popularne oprogramowanie do ataków, takie jak Java, Adobe Flash, Adobe Shockwave, Adobe Reader, QuickTime lub popularne przeglądarki internetowe, takie jak Chrome, Mozilla Firefox lub Internet Explorer, zawsze upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze dostępne łatki.
Ponieważ te elementy oprogramowania są zawsze zagrożone, należy nie tylko polegać na swojej pamięci, aby ręcznie zaktualizować każdy program lub aplikację zainstalowaną, ale wystarczy zainstalować dedykowane rozwiązanie do wykonywania tych czynności za Ciebie.

3. Punkt Przywracania

Po zainstalowaniu aktualizacji zabezpieczeń dla systemu operacyjnego Windows, upewnij się, że stworzyłeś punkt przywracania dla instalacji.
Można utworzyć punkt przywracania, jak tylko instalacja systemu Windows jest gotowa i nazwać ją, a następnie można kontynuować instalowanie sterowników i aplikacji.
W przypadku, gdy jeden z sterowników powoduje problemy w systemie, zawsze możesz wrócić do utworzonego przez siebie punktu przywracania.

5. Program Antywirusowy

Użyj znanego programu antywirusowego. Ważne jest, aby posiadać niezawodny system zabezpieczeń w systemie, który powinien zawierać skanowanie w czasie rzeczywistym, automatyczną aktualizację i firewalla.
Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, sprawdź wyniki badań prowadzonych przez kilka firm w branży zabezpieczeń, takich jak AV Comparatives, PC Magazine, AV-TEST lub Virus Bulletin i wybierz najlepsze rozwiązanie antywirusowe dla systemu.
W przypadku, gdy zdecydujesz się zainstalować produkt bezpieczeństwa, który nie zawiera firewalla, upewnij się, że masz włączoną zaporę systemu Windows.

6. Kopia Zapasowa Systemu

Zaktualizowany system operacyjny i aplikacje systemu, zainstalowanie dodatkowych produktów bezpieczeństwa dla systemu, a nawet stworzenie punktu przywracania dla Windows nie gwarantuje Ci, że jesteś zupełnie wolny od zagrożeń. W tym celu ważnym jest stworzenie kopii zapasowej systemu operacyjnego. Do tego celu możemy wykorzystać popularne serwery oparte o chmurę (cloud), lub umieścić taką kopię na dodatkowym zewnętrznym dysku twardym. Możemy też po prostu korzystać z kopii zapasowej systemu Windows. Można ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowych, tworzenie harmonogramu, a nawet wybrać lokalizację sieciową dla plików kopii zapasowych.

7. Konto Użytkownika

System Windows zapewnia pewien poziom praw i przywilejów, w zależności od rodzaju konta użytkownika. Możesz mieć standardowe konto użytkownika lub konto Administratora.
Zaleca się użycie standardowych kont dla komputera, aby uniemożliwić użytkownikom wprowadzanie zmian, które mają wpływ na każdego, kto korzysta z komputera. W przypadku, gdy chcesz zainstalować aplikację lub dokonać zmian w zabezpieczeniach, Windows poprosi o podanie poświadczeń dla konta administratora. Korzystanie ze standardowego konta ogranicza działanie szkodliwego oprogramowania, i nie zrobi  ono wiele szkód, niż ma to miejsce infekcji malware w przypadku konta administratora.

8. Kontrola Konta Użytkownika (UAC)

Wielu użytkowników ma tendencję, aby wyłączyć kontrolę konta użytkownika po instalacji/reinstalacji systemu operacyjnego Windows.
Nie zalecam tego. Zamiast wyłączyć UAC, można zmniejszyć poziom intensywności za pomocą suwaka w Panelu sterowania.
UAC monitoruje jakie zmiany zostaną wykonane na komputerze. Gdy pojawiają się ważne zmiany, takie jak instalacja programu lub usuwanie aplikacji, UAC pokazuje okienko z prośbą o pozwolenie na poziomie administratora.

9. Przeglądarka Internetowa

Ponieważ nasza przeglądarka jest głównym narzędziem do uzyskania dostępu do Internetu, ważne jest, aby ja zabezpieczyć. Luki w przeglądarce internetowej, są jak otwarte drzwi dla hakerów. Korzystanie z luk przez atakującego ma cel by próbować usunąć informacje prywatne lub zniszczyć ważne dane. Aby zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z różnych stron internetowych, upewnij się, że masz najnowszą wersję przeglądarki, wprowadź szereg zmian w ustawieniach zabezpieczeń przeglądarki internetowej, a także wybierz prywatną sesję przeglądania, gdy masz dostęp do strony internetowej, której nie jesteś pewien. Ponieważ  kradzież danych przez malware rozprzestrzenia się za pośrednictwem wbudowanego złośliwego kodu w oknach pop-up, nawet na legalnych stronach internetowych, upewnij się, że Twoja przeglądarka internetowa może blokować wyskakujące okienka.

10. Bitlocke

r

Nawet jeśli ustawisz hasło do konta systemu Windows, intruzi mogą nadal mieć dostęp do Twoich prywatnych plików i dokumentów. Rozwiązaniem może być zaszyfrowanie dysku twardego, by chronić wszystkie pliki. Funkcja szyfrowania dysku BitLocker jest dostępna w najnowszych systemach operacyjnych Windows i można go włączyć w każdej chwili.

Powyższe czynności mają na celu zapewnić bezpieczeństwo online. Ale w tym samym czasie, ​​można również skonfigurować system, aby działał sprawnie do przeglądania internetu online oraz wykonywania operacji finansowych.
Ponieważ istnieje bardzo wiele innych rozwiązań w celu ochrony systemu Windows, wymieniłem wg. mnie najbardziej podstawowe, które pomogą wzmocnić nasze bezpieczeństwo.

Author

Udostępnij