Decydując się na zakup komputera często staniemy przed kluczowym wyborem – lepszy będzie laptop, czy komputer stacjonarny? Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie, należy jednak pamiętać, że do pracy z komputerem stacjonarnym trzeba posiadać kilka niezbędnych urządzeń peryferyjnych i akcesoriów, które laptop ma już w wyposażeniu standardowym.
Wyświetlanie obrazu z naszego komputera
Każdy laptop jest komputerem posiadającym wbudowany ekran. Kupując tak zwaną “stacjonarkę” należy pomyśleć o dokupieniu monitora, który będzie wyświetlał obraz z naszego sprzętu. Wybór ekranów jest bardzo duży, czym więc kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji?
W przeszłości istotną różnicę stanowił sam rodzaj monitora – dominowały duże i ciężkie monitory CRT z kineskopem. Niektóre z nich posiadały płaski ekran, co było przełomowym osiągnięciem. Dopiero kolejne generacje monitorów można było nazwać całkowicie płaskimi w swojej konstrukcji – to ekrany LCD, LED i późniejsze odmiany.
Monitory LCD są dziś standardem. To niedrogie urządzenia wyświetlające obraz w wysokiej jakości. Laptopy posiadają ekrany w rozmiarach 10-17″, natomiast do zestawu domowego warto zastosować większy ekran. Idealnym kompromisem między wielkością przekątnej ekranu, a jego ceną są monitory 21-24-calowe. Prawie zawsze oferują rozdzielczość FullHD i wystarczą do większości domowych zastosowań. Dla wymagających użytkowników, grafików lub zapalonych graczy, przeznaczone są monitory o rozdzielczości minimum 4K i oferujące świetne oddanie realistycznych barw.
Urządzenia wskazujące
Mamy już skrzynkę z podzespołami komputera i monitor, jednak do pracy czegoś wciąż brakuje. Podstawowymi urządzeniami wskazującymi są mysz i klawiatura. Warto zastanowić się chwilę przed ich zakupem, ponieważ w zależności od wybranego modelu mogą oferować ciekawe funkcje.
Bardzo wygodne jest korzystanie z zestawu bezprzewodowego – najczęściej wykorzystującego technologię radiową, bluetooth lub wifi. Wystarczy wpiąć mały nadajnik do portu USB naszego komputera, a myszkę z klawiaturą zaopatrzyć w odpowiednie baterie. W ten sposób pozbywamy się niepotrzebnych kabli i zyskujemy swobodę korzystania.
Jeżeli planujemy od czasu do czasu pograć w komputerowe gry, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Komfort gry i precyzję sterowania uzyskamy korzystając z pada (np. takiego, jak w typowych konsolach do gier, jak Xbox, czy Playstation). Dla fanów gier samochodowych przeznaczone są kierownice, czasem w zestawie z pedałami i skrzynią biegów. Wrażenia z gry za pomocą takiego zestawu są niezapomniane!
Głośnik, głośniki, a może cały zestaw kina domowego?
Nie każde zastosowanie komputera stacjonarnego wymaga podłączenia do niego zewnętrznych głośników. Niektóre modele monitorów posiadają wbudowane głośniczki o niezbyt dużej mocy (podobnie, jak w przypadku laptopów). Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się z oglądania filmu , grania w gry lub po prostu – ze słuchania muzyki, musimy zaopatrzyć się w zestaw.
Najprostszym rozwiązaniem są głośniki 2.0 (podstawowy zestaw stereo), które mogą być rozbudowane o dodatkowy subwoofer (wtedy to już zestaw 2.1). Fanów porządku na biurku może zainteresować soundbar, czyli belka łącząca w sobie kilka głośników. Jeżeli chcemy poczuć się jak w kinie – istnieje wiele zestawów pięcio- lub siedmiogłośnikowych połączonych z subwooferem (zestawy kina domowego 5.1 lub 7.1).