Strona głównatechnologiaBody leasing w branży IT - co to i czy się opłaca?

Body leasing w branży IT – co to i czy się opłaca?

AUTOR

Kategorie

Wiele firm, zwłaszcza mniejszych lub start-upów, nie posiada wśród swoich stałych pracowników specjalisty z branży IT. Względnie ma takiego pracownika lub pracowników, ale nie mają oni takich kompetencji, które są potrzebne do realizacji najnowszego projektu.

Czas nagli, więc nie ma możliwości wyszkolenia ich w tym zakresie, a zatrudnianie kolejnego pracownika na umowę o pracę wydaje się nieopłacalne, jako że projekt jest niewielki i nie wymaga 40 godzin w tygodniu przez długi okres.

Co można zrobić w takiej sytuacji, żeby nie przepłacać, ale móc uzyskać dostęp do usług wykwalifikowanych ekspertów? W branży IT coraz częściej spotyka się tak zwany „body leasing”, który może okazać się skutecznym rozwiązaniem w tego typu przypadkach.

Czym jest body leasing?

Najkrócej mówiąc, body leasing to wynajmowanie pracowników na godziny, w tym na przykład specjalistów z branży IT. Taka osoba po jej wynajęciu nie jest naszym pełnoprawnym pracownikiem, więc nie musimy martwić się o takie kwestie, jak urlop czy płatności chorobowe.

Ilość godzin, na którą zakontraktowany jest pracownik, może być mniejsza lub większa, w zależności od wymagań projektu.  Nie musi być ich równo 40, jak w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat. Co ważne, przy tego typu umowach jesteśmy rozliczani tylko za faktycznie wykorzystane godziny.

Przy wynajmie na godziny miejsce i dokładne godziny pracy są zazwyczaj bardzo elastyczne. Wiele osób i firm decyduje się na pracę w pełni zdalną.

Kiedy warto skorzystać z body leasingu?

Wynajem programistów i innych pracowników z branży IT na godziny to korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy projekt jest mały i nie wymaga tak dużo roboczogodzin. Jednak nie tylko. Warto rozważyć go też też w przypadku, kiedy projekt jest złożony i czasochłonny, ale na jego realizację przeznaczone jest tylko kilka tygodni lub miesięcy, więc nie warto na ten okres zatrudniać i wdrażać pełnoprawnego pracownika.

Taki wynajem zwykle odbywa się poprzez specjalne agencje, zajmujące się właśnie body leasingiem. Zwykle możemy poprzez nie zakontraktować osoby o różnym stopniu doświadczenia i o różnorodnych znanych technologiach i językach programowania, więc z pewnością będziemy w stanie znaleźć kogoś, kto spełnia nasze wymagania i poradzi sobie z danym projektem.

Zanim jednak skontaktujemy się z jakąś firmą body leasingową, warto wcześniej sprawdzić jej rzetelność, na przykład poprzez opinie w sieci. W ten sposób nie będziemy kupować kota w worku i ryzykować, że zostanie nam „wypożyczona” osoba o niewystarczających kompetencjach lub słabej etyce pracy.

Author

Udostępnij