Strona głównatechnologiaCo powoduje uszkodzenia dysków twardych?

Co powoduje uszkodzenia dysków twardych?

AUTOR

Kategorie

Uszkodzenia dysków twardych potrafią być mocno problematyczne i prowadzić do utraty cennych danych, które nie zawsze mieliśmy zapisane także w innym miejscu. Ponadto może się okazać, że naprawa dysku będzie na tyle kosztowna, że stanie się zupełnie nieopłacalna i porównywalny będzie koszt zakupu nowego. W związku z tym zdecydowanie warto wiedzieć, co może spowodować uszkodzenie dysku, aby takiej sytuacji uniknąć.

Uszkodzenia mechaniczne w wyniku wstrząsów

Na ten rodzaj uszkodzeń podatne są przede wszystkim tradycyjne dyski HDD. Działają one dzięki stale poruszającym się talerzom, oraz ulokowanej w ich pobliżu głowicy. Łatwo więc sobie wyobrazić, jaki efekt może na nie mieć nagły wstrząs. Nie musi nawet być on szczególnie mocny – w niektórych przypadkach wystarczy niewielki upadek lub uderzenie laptopa przypadkowo o na przykład biurko, aby pojawiły się problemy. Dlatego też warto na takie rzeczy uważać. Nawet jeśli wizualnie nie będzie natychmiast żadnych konsekwencji, mogą się one pojawiać w przyszłości.

Tego typu uszkodzenia znacznie rzadziej spotkamy w dyskach SSD, które nie korzystają z poruszających się talerzy, a pamięci flash. Nie znaczy to, że powinno się je poddawać wstrząsom, ale definitywnie są one bardziej na nie odporne.

Przenoszenie włączonego laptopa

To zagrożenie również ma zastosowanie jedynie w przypadku dysków HDD. Ponownie problemem jest tu głowica i jej bliskość do ruszających się talerzy. W czasie transportu niewykluczone jest, że głowica uderzy o talerz, dokonując tym samym potencjalnie dużych uszkodzeń.

Komputery osobiste przenosi się rzadko, zwłaszcza włączone, więc w ich przypadku to mało prawdopodobne zdarzenie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku laptopów, które z założenia są urządzeniami mobilnymi i często się je przenosi. W związku z tym jeśli musimy przenieść gdzieś laptopa lub z nim podróżować, warto upewnić się, czy na pewno jest wyłączony.

Jak rozpoznać psujący się dysk twardy?

Niemal zawsze dysk twardy nie psuje się nagle, z sekundy na sekundę, a jest to dłuższy proces. Jeśli będziemy czujni i zaobserwujemy jakiekolwiek podejrzane zmiany czy sygnały, jest znacznie większa szansa, że ewentualna naprawa dysku będzie prostsza i mniej kosztowna, a do tego nie stracimy naszych danych.

Przede wszystkim warto wsłuchiwać się, czy dysk nie wydaje nietypowych dźwięków. Zwłaszcza w przypadku laptopów można być już przyzwyczajonym do stosunkowo głośnego ich działania i z tego powodu wytłumiać wszelkie dobiegające z nich dźwięki. To, co powinno nas zainteresować to zwłaszcza jakiekolwiek piski czy stukanie.

Innym bardzo oczywistym sygnałem, że coś jest nie tak, jest wolniejsze niż zwykle działanie dysku, a także „zawieszanie się” operującego przy jego pomocy laptopa bądź komputera.

Author

Udostępnij