Strona głównatechnologiaCo się stało z HTC?

Co się stało z HTC?

AUTOR

Kategorie

W przeszłości marka HTC była pionierem we wprowadzaniu telefonów z systemem Android. Co się stało z tą marką i dlaczego obecnie praktycznie nie występuje na rynku?

Początki HTC

Marka HTC została założona w 1997 w Tajwanie. Początkowo produkowała telefony dla innych producentów (nie pod swoją marką). W 2007 roku pojawił się model HTC Touch, który pozwalał na obsługę dotykową, co było nowatorskim rozwiązaniem. Już rok później rynek smartfonów zmienił się po premierze HTC Dream, który był pierwszym telefonem komórkowym działającym pod kontrolą Androida. Telefon wydawał się dość przestarzały z wprowadzonym w podobnym momencie iPhonem pierwszej generacji, jednak zarówno nowy telefon, jak i system operacyjny przyjęły się na rynku dość dobrze.

Krok w kierunku modeli premium

Wprowadzony w 2009 roku model telefonu komórkowego – HTC Hero – był pierwszym modelem produkowanym przez tajwańskiego giganta, który posiadał aspiracje do miana premium. Wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych zostało uzupełnione o teflonową obudowę i gniazdo 3,5mm – był to pierwszy smartfon z Androidem używający takiego złącza.

W 2010 roku większość telefonów HTC pracowała pod kontrolą Androida. Pierwszy telefon z serii Google Nexus stworzony był właśnie przez HTC. Później wprowadzono bardzo popularny model HTC Desire. Akcje HTC rosły, a jedynym prognostykiem przyszłych problemów był fakt, że w tym roku Samsung po raz pierwszy wyprzedził HTC pod kątem udziału w rynku sprzedaży telefonów.

Ciekawe modele, jednak bez przełożenia na wzrost sprzedaży

W 2011 roku marka HTC eksperymentowała, wprowadzając do gamy modelowej między innymi telefon Evo 3D z obsługą trójwymiarowej grafiki i takim aparatem (połączenie dwóch obiektywów). Innym ciekawym pomysłem były telefony stworzone z myślą o Facebooku – ChaCha i Salsa, posiadające dodatkowe funkcje społecznościowe.

Niestety nietuzinkowe modele nie sprzedawały się w oczekiwanej ilości.

Ostatnie modele cieszące się uznaniem

W latach 2012, 2013 i 2014 HTC wprowadziło nowe nazewnictwo. Odtąd topowe telefony miały nosić nazwę HTC One. Modele HTC One S, HTC One X, czy HTC One M7 i One M7 odnosiły spore sukcesy, jednak była to tylko chwilowa zmiana.

Akcesoria, które miały uratować markę

W pewnym momencie swojej historii marka HTC stała się właścicielem znanej z produkcji słuchawek firmy beats by dr Dre. Takie logo pojawiało się na niektórych modelach telefonów, co miało przyciągnąć klientów.

W 2016 roku HTC wypuściło gogle do wirtualnej rzeczywistości, które odniosły spory sukces, jednak nie uratowały marki przed bankructwem.

Łabędzi śpiew tajwańskiego producenta

Wspomniany w tym artykule Google Nexus był pierwszym z serii telefonów najwyższej półki, pracującym pod kontrolą czystego (bez nakładki producenta), a więc szybkiego Androida. W 2016 amerykański gigant znów zlecił HTC stworzenie flagowca – tym razem nazywał się Google Pixel (jego większy brat – Google Pixel XL). To świetne telefony, które poza wysoką ceną nie miały żadnych wad. Niestety, przez nieprzemyślane działania marketingowe (czasem ich brak) marka nie odniosła już w świcie telefonów znaczących sukcesów, dziś należy do Google

Author

Udostępnij