Strona głównatechnologiaCo składa się na modele BIM?

Co składa się na modele BIM?

AUTOR

Kategorie

Modele BIM to coś, bez czego wielu współczesnych projektantów pewnie nie wyobraża sobie pracy. Nie da się ukryć, że dobrze przygotowany model będzie bardzo przydatny w pracy i może przyspieszyć oraz ułatwić przygotowanie nowoczesnego projektu, w którym wszystkie materiały i elementy będą ze sobą kompatybilne.

Ciekawa jest kwestia tego, co się właściwie na taki model składa. Wielu osobom mogą się one kojarzyć z modelami trójwymiarowymi obiektów, ale nie można używać modelu BIM i modelu 3D jako synonimów. Dlaczego? Jakie są w takim razie części składowe modelu BIM i do czego dokładnie się on przydaje? Sprawdź koniecznie!

Co jest częścią modeli BIM?

Wspomniane powyżej skojarzenie modeli BIM z modelami 3D nie jest całkowicie bezpodstawne. Faktycznie, na modele BIM składają się również modele trójwymiarowe różnorakich obiektów i materiałów wykorzystywanych do realizacji projektów. Projektanci mogą zobaczyć ich cyfrową wersję, obracać, wstawiać do swoich planów i decydować, czy są one odpowiednie, czy też nie. Natomiast modele 3D to nie wszystko.

Poza nimi w skład modeli BIM wchodzą także inne cenne informacje, które pomagają projektantowi, takie jak parametry obiektu, jego wymiary, skład i inne kwestie czysto techniczne. Jednak nie tylko – można wśród nich wymienić także między innymi instrukcję obsługi lub montażu, które z oczywistych względów będą najbardziej przydatne dla wykonawcy.

Krótko mówiąc, pobierając taki plik (często są one udostępniane przez producentów w ramach ich aplikacji webowych), dostajemy dostęp do starannie przygotowanego, obszernego pakietu danych na temat danego produktu.

Modele BIM – sposób na marketing i zwiększenie sprzedaży

Wiemy już, że modele ułatwiają pracę projektantom, a niekiedy także wykonawcom czy inwestorom. Jaką korzyść mają z nich producenci? W końcu przygotowanie takiego modelu wymaga większej pracy niż klasyczna karta produktowa, zawierająca kilka zdjęć i specyfikację techniczną.

Otóż zaoferowanie klientom modelu BIM po prostu zwiększa prawdopodobieństwo, że ostatecznie zdecydują się oni na produkty danej marki. Firma zrobi lepsze wrażenie, będzie wydawała się bardziej profesjonalna. Dzięki modelowi być może uda się też zmniejszyć częstotliwość zapytań o pewne detale produktów, które byłyby niewidoczne w klasycznej karcie produktowej.

Można powiedzieć, że przygotowanie modeli jest zabiegiem marketingowo-sprzedażowym. Warto to robić, aby wyróżnić się z tłumu i zbudować renomę marki, zarówno, jeśli mowa o niewielkim, jak i bardzo dużym producencie.

Author

Udostępnij