Czy zastanawiasz się, czym jest wirus komputerowy, jak działa i jakie szkody może wyrządzić na Twoim komputerze, lub innym urządzeniu? W tym artykule znajdziesz pożądane odpowiedzi.
Co to jest wirus komputerowy?
Wirus komputerowy to złośliwe oprogramowanie, którego celem jest zmiana normalnego działania komputera, bez zgody lub wiedzy użytkownika. Wirusy zwykle zastępują pliki wykonywalne innymi plikami zainfekowanymi kodem wirusa. Wirusy mogą celowo niszczyć dane przechowywane na komputerze, choć istnieją również bardziej niegroźne wirusy, które charakteryzują się jedynie tym, że są denerwujące.
Wirusy komputerowe w zasadzie mają funkcję rozprzestrzeniania się poprzez oprogramowanie, nie replikują się, ponieważ nie mają takiej zdolności. Są bardzo szkodliwe i mają różne cele, od zwykłego psikusa do spowodowania znacznych uszkodzeń systemów, lub zablokowania sieci komputerowych poprzez generowanie bezużytecznego ruchu.
Sposób działania wirusa komputerowego jest koncepcyjnie prosty. Wykonywany jest program, który jest zainfekowany, w większości przypadków, zainstalowany z powodu niewiedzy użytkownika. Kod wirusa pozostaje rezydentem (hostem) w pamięci RAM komputera, nawet gdy zawierający go program zakończył działanie. Wirus przejmuje wówczas kontrolę nad podstawowymi usługami systemu operacyjnego, infekując następnie pliki wykonywalne, które są wywoływane do wykonania. W końcu kod wirusa zostaje dodany do zainfekowanego programu i zapisany na dysku, kończąc w ten sposób proces replikacji.
Charakterystyka wirusów komputerowych
Ponieważ cechą charakterystyczną wirusów komputerowych jest zużywanie zasobów, wirusy powodują takie problemy jak: utrata produktywności, awarie systemu informatycznego czy uszkodzenie danych. Inne szkody, jakie wirusy powodują w systemach komputerowych, to utrata informacji, godziny produktywnego przestoju, czas ponownej instalacji itp. Należy pamiętać, że każdy wirus stwarza inną sytuację.
Metody rozpowszechniania wirusów
Istnieją dwa główne rodzaje zarażania. W pierwszym z nich użytkownik w danym momencie nieumyślnie wykonuje lub akceptuje instalację wirusa. W drugim, złośliwe oprogramowanie działa poprzez replikowanie się poprzez sieci. W tym przypadku mówimy o robakach.
W obu przypadkach zainfekowany system operacyjny zaczyna cierpieć z powodu serii anomalnych lub nieoczekiwanych zachowań. Te zachowania mogą dać wskazówkę co do problemu i pozwolić na jego rozwiązanie.
Do najczęstszych sposobów zainfekowania należą:
- Wiadomości e-mail (otwarcie załącznika)
- Inżynieria społeczna, komunikaty typu uruchom ten program i wygraj nagrodę lub.
- Wprowadzanie informacji na dyski innych zainfekowanych użytkowników.
- Instalacja zmodyfikowanego oprogramowania lub oprogramowania wątpliwego pochodzenia.