Strona głównatechnologiaCzy warto kupić telewizor 4K?

Czy warto kupić telewizor 4K?

AUTOR

Kategorie

Ledwo do świadomości publicznej przedarła się technologia 4K, teraz zaczyna się mówić o telewizorach o rozdzielczości 8K. Są one jednak ekstremalnie drogie i mało kto może sobie pozwolić na ich zakup. Za to dzięki nim zmalała cena telewizorów 4K, więc jest to idealna pora, aby zapoznać się z tym co one oferują. Tak naprawdę istnieją na rynku już od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno z nowinki technicznej przerodziły się w coś, co może w realistycznej cenie zakupić przeciętny Polak. Wobec tego czy warto kupić telewizor 4K? Jakie są jego wady i zalety?

Czym w ogóle jest technologia 4K

Odnosi się ona do rozdzielczości telewizora czy ekranu. W dużym skrócie chodzi o to, że na ekranie w danym momencie wyświetlane jest plus minus 4000 pikseli. Co to oznacza dla widza? Znacznie większą ilość szczegółów, a więc lepszą jakość obrazu. To, co zobaczymy będzie wydawać się jeszcze bardziej realistyczne, jak gdyby rzeczywiście wydarzenia rozgrywały się tuż przed naszymi oczami. Często powtarzanym mitem jest twierdzenie, że 4K oznacza 4 razy lepszą rozdzielczość względem wciąż bardzo popularnego Full HD. W rzeczywistości tak nie jest. Jak zostało już wytłumaczone, liczba 4 oznacza 4 tysiące pikseli. Rozdzielczość 4K jest jedynie 2 razy większa niż Full HD, chociaż nie powinno się tego traktować jako duży negatyw. Podwojenie poprzednio maksymalnej rozdzielczości to wciąż ogromna różnica, którą każdy powinien być w stanie zobaczyć gołym okiem.

Oglądanie filmów i seriali w 4K

Niektórym może się mylnie wydawać, że jeśli kupią telewizor 4K i otworzą dowolny kanał, to rzeczywiście cały czas będą oglądać filmy czy seriale w tej właśnie rozdzielczości. Tak niestety nie jest. To, co widzimy zależy nie tylko od możliwości naszego telewizora. Istotne jest także to, w jakiej rozdzielczości nadawany jest dany program. W telewizji wciąż trudno spotkać programy nadawane w 4K. Jeżeli tylko w ten sposób konsumujemy media, zbyt dużo nie skorzystamy póki co ze zwiększonej rozdzielczości. W przyszłości może się to (a wręcz na pewno tak się stanie) zmienić, ale obecnie szczytem jest na ogół rozdzielczość Full HD. Nie oznacza to, że nigdzie nie da się oglądać filmów właśnie w 4K. Taką usługę oferuje między innymi Netflix, ale także inne serwisy streamingowe. Obecnie 4K jest więc głównie gratką dla kinomaniaków, którzy mają dostęp do filmów w wysokiej rozdzielczości. Jest to także ciekawe rozwiązanie dla graczy, ponieważ obsługa 4K w konsolach nowej generacji ma się stać faktem.

To, czy warto kupić telewizor 4K już teraz zależy od tego, czy faktycznie będziemy mogli z tej funkcjonalności skorzystać. Jeśli i tak przyjdzie nam głównie oglądać telewizję w Full HD, być może warto się wstrzymać z zakupem. Przynajmniej dopóki ceny bardziej nie spadną, a 4K nie stanie się powszechniejsze.

Author

Udostępnij