Strona głównatechnologiaCzym kierować się podczas wyboru drona?

Czym kierować się podczas wyboru drona?

AUTOR

Kategorie

Drony na przestrzeni lat przestały być jedynie ekstrawaganckim gadżetem i na stałe zagościły na półkach sklepów z elektroniką użytkową. Oczywiście w ogromie dostępnych modeli znajdziemy zarówno te najprostsze, budżetowe egzemplarze pozwalające na pierwsze, nieśmiałe próby pilotażu jak i o wiele bardziej zaawansowane maszyny posiadające zaawansowaną elektronikę, sprzęt do nagrań wideo w wysokiej jakości czy dodatkowe specyficzne funkcję dopasowane do konkretnych grup użytkowników. Na co jednak warto zwrócić uwagę niezależnie od tego czy szukamy drona za 100 czy 5000zł?

Dron i jego przeznaczenie

Pierwszym, co warto przemyśleć przed zakupem jest to, w jaki sposób chcemy użytkować danego drona oraz jaki jest nasz stopień zaawansowania w tej dziedzinie. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę warto skupić się na prostych w sterowaniu, małych, lekkich dronach, które w przypadku nieplanowanego “crash testu” nie zrujnują przy okazji naszego portfela. Tak aby z czasem płynnie przejść do coraz bardziej zaawansowanych modeli. Inne drony powinny wybrać osoby, którym zależy na jak najlepszej jakości fotografie z powietrza a inne osoby którym zależy na sportowym ich wykorzystaniu.

Zastosowane materiały oraz mobilność

Tańsze, mniejsze drony wykonane są z reguły z plastiku, choć zazwyczaj jest to tworzywo wysokiej jakości. Droższe zaczynają wprowadzać dodatkowo elementy metalowe tak, aby z czasem zupełnie pozbyć się tworzywa sztucznego. Oczywiście wraz ze wzrostem wagi zmniejsza się mobilność takiego urządzenia. I o ile mniejsze, często składane konstrukcje zmieszczą się nawet w kieszeni płaszcza lub niewielkim plecaki tak dla największych dronów potrzeba odpowiedniego zaplecza transportowego.

Czas lotu oraz jego odległość

Szukając drona dla siebie warto przyjrzeć się parametrom takim jak czas lotu oraz maksymalna odległość, na jaką dron jest w stanie oddalić się od źródła sygnału. Pierwszy parametr ma zazwyczaj związek z wielkością ogniwa, drugi z wykorzystaną do komunikacji częstotliwością. Większość użytkowników poleca drony posiadające wbudowane ogniwo akumulatorowe, która podobnie jak te w smartfonach łatwo naładować podłączając je po prostu do sieci elektrycznej

Jakość kamery

Dla wielu głównym czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia będzie jakoś zamontowanej w dronie kamery. O ile najtańsze drony zazwyczaj nie posiadają jej wcale tak już te ze średniej półki cenowej często wyposażone są w kamery nagrywające wideo w 4k i 30 klatkach na sekundę. Drony dla profesjonalistów często wykorzystują także o wiele bardziej zaawansowaną technologię nagrywania oraz wiele funkcji obróbki wideo w prost z poziomu urządzenia.

Sposób sterowania

Również sposób sterowania różni się w zależności, od jakości modelu, na który postanowimy się zdecydować. Najtańsze, modele są często sterowane przez pady przypominające te z chińskich modeli zdalnie sterowanych zabawek jednak wraz ze wzrostem ceny, jakość urządzenia sterującego rośnie. Poprawia się precyzja oraz lotu, dochodzą dodatkowe możliwości akrobacji, pojawia się możliwość podglądu w czasie rzeczywistym z telefonu kończąc na niezwykle specjalistyczny urządzeniach, których obsługa wymaga nie lada umiejętności.

Podsumowanie

Wybór drona, odpowiedniego dla siebie może okazać się o wiele prostszy niż można by przypuszczać, warto jedynie już na wstępie zastanowić się, jakie opcje są nam potrzebne a jakie będą jedynie zbędnym dodatkiem.

Author

Udostępnij