Strona głównatechnologiaCzyszczenie laptopa po zalaniu - czy można to skutecznie zrobić?

Czyszczenie laptopa po zalaniu – czy można to skutecznie zrobić?

AUTOR

Kategorie

Zalany laptop da się uratować pod warunkiem, że podejmie się szybkie i odpowiednie kroki. Jak w najlepszy sposób zminimalizować straty?

Warto zachować spokój. To nie jest koniec świata. Im szybciej wykona się kolejne czynności, tym mniejsze ryzyko wewnętrznych uszkodzeń komputera. Jednak zależy to od wielu czynników.

Rodzaj wylanej cieczy

Wbrew pozorom wielkie znaczenie ma substancja, przez którą doszło do uszkodzenia laptopa. Woda, jako najczystsza, wyrządza najmniej szkód i jest łatwiejsza do usunięcia. Wszystkie gazowane, alkoholowe czy słodzone napoje zawierają takie związki chemiczne, które mogą szybko wnikać w podzespoły komputera. Dochodzi do korozji elementów i w tej sytuacji główną rolę odgrywa czas. Im później podejmie się próby ratunku urządzenia, tym szybciej rozwinie się korozja, która doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń i niekiedy całkowicie uniemożliwia naprawę. Gdy doszło do zalania sprzętu podłączonego do zasilania, mogło dojść do zjawiska elektrokorozji. To oddziaływanie na części metalowe płynów-przewodników prądu.

Czynności ratujące laptopa

Czyszczenie laptopa po zalaniu to długotrwały proces. Na samym początku koniecznie należy odłączyć zasilanie i wyłączyć komputer, nawet poprzez przytrzymanie przycisku “power”. Trzeba też wyjąć baterię lub dezaktywować zintegrowany akumulator. Aby uniknąć zwarć, warto odłączyć wszystkie zewnętrzne urządzenia.

Podczas wyciągania baterii trzeba uważać, by ciecz nie przelała się na ekran. Odgina się go jak najbardziej i kładzie się do góry nogami na twardej powierzchni obłożonej ręcznikami papierowymi. Wszystkie czynności wykonuje się szybko i starannie, co może uratować komputer i zaoszczędzić na jego naprawie. Gdy doszło do zwarcia lub zaczyna wydobywać się dym czy płomienie, wykręca się bezpiecznik i usuwa z otoczenia łatwopalne materiały.

Laptop należy pozostawić do suszenia w ciepłym miejscu. Może to trwać nawet kilkadziesiąt godzin, co jest zależne od rodzaju substancji i poziomu zalania. W miejscu zalania warto postawić worek z materiałem, który pochłania wilgoć. Po przedostaniu się cieczy składającej się z różnych związków chemicznych, przeważnie dochodzi do zabrudzeń podzespołów. Wtedy urządzenie trzeba koniecznie rozkręcić i wyczyścić komponenty.

Jeśli posiada się odpowiednią wiedzę i instrukcję naprawy, można komputer rozkręcić samodzielnie. W przypadku, gdy to zadanie przerasta siły użytkownika, warto oddać sprzęt specjalistom https://www.centrumnaprawlaptopow.pl/serwis/czyszczenie-laptopa-po-zalaniu wraz z zaznaczeniem miejsca, przez które przedostała się ciecz.

Aby wyczyścić podzespoły należy użyć wody destylowanej lub izopropanolu. Do rozprowadzania środka czyszczącego przydadzą się: szczoteczka do zębów, patyczki do uszu czy chusteczki higieniczne. Do odkręcania podzespołów posłuży śrubokręt. Warto także wyposażyć się w suszarkę czy źródło sprężonego powietrza.

Author

Udostępnij