Internet powinien być dostępny dla każdego w równym stopniu. Możliwości technologiczne dzisiejszych czasów umożliwiają korzystanie z komputera również osobom niepełnosprawnym, a w tym niewidomym lub niedowidzącym. Właśnie dla ludzi, którym codzienność stawia wiele przeszkód w normalnym funkcjonowaniu, wirtualna rzeczywistość powinna być miejscem, dzięki któremu komunikują się z łatwością z innymi, pracują, poszukują pracy, a także edukują się, dokształcają i zdobywają wiedzę, informacje.
Dlaczego zatem tworzenie stron internetowych nie zawsze uwzględnia osoby niewidome i niedowidzące, a także osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem, osoby, które nie rozpoznają poszczególnych barw, itp.? Ludzie zmagający się z problemami widzenia to naprawdę spora grupa ludzi, użytkowników internetu, a także potencjalnych klientów. Jeżeli już inwestujemy we własną stronę internetową, musimy zadbać o tworzenie stron internetowych dostępnych, czyli zwalczających zjawisko wykluczenia cyfrowego.
Oczywiście tworzenie stron internetowych dostosowanych również dla ludzi z problemem widzenia jest inne, niż w przypadku osób zupełnie zdrowych. Najczęściej dla tego typu witryn stosuje się rozwiązania w postaci dwóch różnych wersji strony. Przede wszystkim strona czytana w całości, wersja audio, która nie tylko odczytuje treści merytoryczne zawarte na stronie, a również dźwiękowo instruuje, jak poruszać się po stronie, jak korzystać z niej krok po kroku. Druga wersja przeznaczona jest dla osób, które mają duże problemy z widzeniem, jednak nie są całkowicie niewidome. Również osoby starsze korzystają z tego typu rozwiązań, daltoniści, czy ludzie z zaburzeniami rozpoznawania konkretnych barw, itp.
Wiadomo, jak powinna wyglądać strona w formie audio. Wszystkie treści powinny być czytane, tak samo jak nawigacja, czyli instrukcje, jak poruszać się po witrynie. Oprócz tego elementy graficzne na stronie opisywać powinniśmy zgodnie z tym, co przedstawiają. Ułatwi to odczytywanie tego, co na stronie się znajduje, włącznie z graficznymi elementami.
Jeśli chodzi natomiast o tworzenie stron internetowych w wersji dostosowanej do ludzi niedowidzących muszą one być oczywiście czytelne i przejrzyste, a także raczej stonowane w grafice i bardzo wyraźne. Przede wszystkim, dobrze umieścić kilka wersji wielkości czcionki do tekstu zamieszczonego na witrynie. Dzięki temu użytkownik dopasuje indywidualnie witrynę do swoich możliwości i stopnia niedowidzenia. Co więcej, grafika powinna unikać jaskrawych kolorów, a także wyróżnienia tekstu tylko za pomocą używania odmiennej od wiodącej, barwy. Ludzie z problemami odróżniania kolorów mogliby nie zauważyć ważności tekstu, który my, jako autorzy podkreślamy. Zawsze możemy pogrubić czcionkę lub użyć kursywy.
Pamiętajmy zawsze, że tworzenie stron internetowych dla osób niedowidzących to inwestycja na długie lata, więc warto stworzyć stronę, której nie trzeba będzie co chwilę poprawiać lub dostosowywać do nowych wymagań. Strona dostępna natomiast będzie nas niewiele więcej kosztowała, niż tradycyjna witryna,a przyniesie nam z pewnością duże korzyści i oczywiście prestiż.
Ludzi z problemami widzenia jest niestety bardzo dużo, a stron przystosowanych jeszcze ciągle niewystarczająca ilość.