Strona głównatechnologiaDrukowanie w metalli - nowoczesne drukarki 3D

Drukowanie w metalli – nowoczesne drukarki 3D

AUTOR

Kategorie

Rozwój technologii 3D niezwykle rozwinął się w ostatnich latach. Na rynku pojawiło się wielu nowych producentów drukarek 3D, a także wiele nowych modeli drukarek przeznaczonych do różnorodnych celów. Jedna z popularnych w ostatnim czasie jest drukarka 3d do metalu. Czy wiesz ile kosztuje i jak działa?

Dlaczego drukarka do metalu stała się tak bardzo populara? Z bardzo oczywistego powodu! To naturalne, że jest znacznie większe zapotrzebowanie na części trwałe, wykonane z metalu niż te z plastiku. Firmy, które zajęły się produkcja i tworzeniem drukarek 3D do metalu, są dziś znane i cenione – nalezą do nich np. ExOne czy Arcam AB, co więcej, nawet najbardziej znana firma w branży 3D – System 3D zdecydowała się na zakup firmy Phenix System, zajmującej się selektywnym spiekaniem laserowym w metalu. To jednak nie wszystko – nawet dorma Stratasys zdecydowała się na wydruki w metalach.

Początkowo drukarki do metalu przeznaczone były wyłącznie do zadań bardzo profesjonalnych i mogły być stosowane wyłącznie w określonych warunkach – pochłaniały bowiem ogromne ilości ciepła. Dziś drukarki 3D mogą działać w warunkach pokojowych, w dodatku nie są bardzo drogi.

Jedna z najtańszych drukarek 3D do metalu to koszt ok. 750 dolarów. Jak na drukarkę specjalistyczna to naprawdę niewiele. Warto jednak pamiętać, że drukarki takie nadają się do użytku domowego i chociaż ich jakość jest niczego sobie, nie nadają się one do działań profesjonalnych na dużą skale. Drukarki przemysłowe do metalu to koszt min. kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największa drukarka do metalu została przedstawiona przez niemiecka firme Concept Laser – 3D X Line 1000R. Urządzenie to wykorzystuje laserCusing, a obszar roboczy wynosi 63 x 40 x 50 cm.

Oczywiście drukarki tego typu przeznaczone są do działań profesjonalnych prowadzonych na wielką skalę. Cieszymy się jednak, że producenci drukarek 3d pomyśleli również o prywatnych użytkownikach i małych firmach, konstruując dla nich urządzania znacznie tańsze lecz o bardzo dobrej wydajności.

Author

Udostępnij