Może się wydawać, że technologia jest przeciwnikiem środowiska. Cele są inne i nie ma miejsca na ich wspólną drogę. Z drugiej strony ludzie mają coraz większą świadomość ekologiczną i zauważają, że nie ma innej możliwości i należy zadbać o stan natury.
Państwa i organizacje nakładają ograniczenia dla przemysłu, podejmowanych jest wiele akcji środowiskowych. Niniejszy artykuł przedstawi jak rozwój technologii, pomaga ekologii na przykładzie nowoczesnego domu.
Ekologiczne wytwarzanie energii
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat doszło do wielkich zmian w kwestii sposobów wytwarzania energii. Ceny technologii znacząco spadły i stały się konkurencyjne dla metod znanych od lat. Często są nawet bardziej opłacalne. Kiedyś spalano węgiel kamienny czy drewno, a obecnie możliwości jest znacznie więcej. Pompa ciepła wykorzystuje ideę podobną do lodówki, ale z odwróconym obiegiem. Nazwa jest mocno sugestywna i rzeczywiście dobrze określa urządzenie.
Co więcej, nie trzeba kopać w ziemi (pompy przypowierzchniowe lub głębinowe), żeby wytwarzać energię, gdyż najpopularniejsze obecnie są pompy wykorzystujące powietrze jako dolne źródło.
Rozwój fotowoltaiki to kolejny krok ku lepszej jakości atmosfery. Zresztą ta technologia jest też popularna w kosmosie. W tym przypadku korzysta się ze znacznie droższych, ale efektywniejszych rozwiązań. Rozwój technologii sprawił, że zostało ujarzmione zjawisko fotoelektryczne i kolejny raz zgrywa się ona z ekologią.
W kwestii brykietu czy pelletu (lub ogólnie biomasy) to technologią jest bardziej sposób przygotowania tego materiału opałowego, którego celem jest pozbycie się wilgoci i skupienie większej ilości energii w mniejszej objętości. Tutaj z kolei rozwój technologii pomaga sięgać po takie rozwiązania, gdyż automatyczny podajnik paliwa i samoczynne rozpalanie ognia po naciśnięciu przycisku pomagają wybierać ekologiczne rozwiązania.
Automatyka budynkowa
Inteligentny dom to stosunkowo nowe rozwiązanie, które wpływa korzystnie na środowisko ze względu na obniżenie zużycia materiału opałowego. Urządzenia współpracujące w ramach tej samej sieci wymieniają ze sobą informacje i na podstawie algorytmów podejmują decyzję. To współpraca pomiędzy czujnikiem i urządzeniem, które działa na podstawie odczytów. W przypadku czujnika temperatury i kotła optymalizowane jest zużycie materiału opałowego.
Pomieszczenie nie jest nadmiernie wychładzane i potem ogrzewane na dużą skalę, gdyż z punktu widzenia ilości potrzebnego paliwa, jest to zjawisko niepożądane. Inteligentne systemy wyróżniają się coraz większą precyzją i obecnie wahanie dobowe temperatury może być mniejsze niż 0,1 °C. Połączenie funkcji współpracujących systemów z ekologicznym paliwem daje jeszcze lepsze efekty. Automatyka budynkowa posiada znacznie więcej możliwości.
Może podlewać roślinę o wyznaczonych godzinach, operować ilością potrzebnego światła poprzez sterowanie roletami czy też włączaniem lub wyłączaniem lamp na podstawie czujników ruchu. Każde z tych rozwiązań jest malutkim plusikiem dla ekologii, a jednocześnie jest banalnie łatwe przy zastosowaniu systemów inteligentnych. Nowoczesnym rozwiązaniem jest również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zwana również rekuperacją.
Działanie tej technologii jest bardzo łatwe. Rekuperator przy pomocy energii elektrycznej napędza wentylatory, które wyrzucają z pomieszczenia zużyte powietrze, a w jego miejsce zasysają z zewnątrz nowe. Odbywa się to w przewodach, które są połączone wymiennikiem ciepła i nowe powietrze przejmuje energię od starego, co obniża potrzebę ogrzewania w domu.
Projekt przyjazny dla środowiska
Rozwój technologii wiąże się u człowieka z większym zwracaniem uwagi na problemy środowiskowe. Przemysł wywiera nieodwracalne szkody, ale część naukowców i praktyków ze swoich branż szuka rozwiązań, które dadzą naszej planecie chwilę wytchnienia. W dziedzinie architektury wiadomo od dawna, że prostsze bryły to mniejsze straty ciepła.
Wybierając mniejszy dom o nieskomplikowanych kształtach, bezpośrednio przyczyniamy się do obniżenia zapotrzebowania cieplnego, a pośrednio do mniejszej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ważna jest również technologia budowlana.
Dawniej w mniejszym stopniu zwracano na to uwagę. Budowano dom po prostu tak, żeby przetrwał jak najwięcej czasu. Nowoczesne płyty termoizolacyjne charakteryzują się lepszymi właściwościami cieplnymi niż styropian czy wełna mineralna.
Podsumowanie
Rozwój technologii to również wiele nowoczesnych rozwiązań w fazie produkcji. Te z kolei przyczyniają się do obniżenia kosztów po stronie klienta. Konkurencja w wielu dziedzinach jest tak wielka, że nie ma miejsca na potknięcia.
Oprogramowanie komputerowe pozwala na zautomatyzowanie wielu prac oraz dążenie do jak największej optymalizacji. Zarówno w kwestii jak najmniejszej ilości odpadów, jak i krótkiego czasu wyrobu pojedynczego elementu.
To właśnie dlatego fotowoltaika, automatyka budynkowa czy nowoczesne materiały budowlane są w stanie skutecznie konkurować na rynku. Nie powinno się więc traktować nowoczesnych technologii jako wroga ekologii. Sztuczna inteligencja niesie za sobą ogrom możliwości. Pozwala w krótkim czasie analizować niewyobrażalną ilość danych i na tej podstawie dokonywać wyborów, które zużyją najmniej materiału czy energii.
Z drugiej strony zawsze jest ryzyko, że produkcja na masową skalę zrobi więcej złego niż dobrego. W przypadku domu łatwo wybierać ekologiczne rozwiązania, gdyż są wygodne i prowadzą w dłuższym czasie do oszczędzenia pieniędzy.