Strona głównatechnologiaFotowoltaika – niezależność energetyczna dla firm

Fotowoltaika – niezależność energetyczna dla firm

AUTOR

Kategorie

Stale rosnące ceny prądu są utrapieniem nie tylko dla osób prywatnych, ale też dla właścicieli firm, zwłaszcza tych średnich i małych. W końcu to przedsiębiorstwa zużywają najwięcej energii elektrycznej. Do tego nie da się już dłużej ignorować tego, jak wielki negatywny wpływ na środowisko naturalne mają tradycyjne źródła energii. W związku z tym w ostatnich latach wzrasta popularność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza słońca. Fotowoltaika dla biznesu to rzekomo możliwość uniezależnienia się od firm energetycznych. Czy jest tak w rzeczywistości? Ile kosztują takie inwestycje i czy są opłacalne?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Kluczowym punktem całej instalacji są panele fotowoltaiczne, które instaluje się na ogół w wysokich, dobrze nasłonecznionych punktach. Dobrze zda się tutaj dach budynku należącego do firmy lub fabryki. Za ich pomocą energię słoneczną przetwarza się na energię elektryczną. Oczywiście to, ile energii zdołamy wygenerować nie jest stałe. Im bardziej rozległa instalacja i większa jej moc, tym na więcej energii możemy liczyć, dużo jednak zależy także od pogody. Nie ma jednak powodu do obaw, że stracimy na tej inwestycji, ponieważ w Polsce część roku jest niezbyt słoneczna. Wygenerowaną bez wątpienia w lato nadwyżkę możemy sprzedać firmom energetycznym i zyskać na tym. Dzięki temu nie dość, że generujemy sobie prąd na własny użytek i nie jesteśmy w dużej mierze zależni od cen narzucanych przez usługodawców, to możemy jeszcze zarobić.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy oczywiście od skali przedsięwzięcia. Każda firma zajmująca się ich montażem może nam zaoferować nieco inną cenę, nie powinny się one jednak bardzo różnić. W zależności od tego, jaka ma być moc i rozmiar instalacji za całość możemy zapłacić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Dla wielu przedsiębiorców może to być kwota zaporowa, na szczęście jednak istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub dotacji z programów państwowych. Liczyć można na pokrycie w ten sposób nawet kilkudziesięciu procent kosztów całego przedsięwzięcia. Jeśli mimo to nie dysponujemy wystarczającymi środkami, często obok dotacji można otrzymać także korzystną podwyżkę. Spłata będzie rozłożona na wiele rat, a chociaż bez oprocentowania się nie obejdzie, to będzie ono stosunkowo niewielkie. W zależności od tego, ile ostatecznie zapłacimy fotowoltaika może nam się zwrócić w przeciągu nawet kilku lat.

Fotowoltaika dla biznesu to ciekawe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zmniejszyć koszty energii elektrycznej, a do cechuje ich dbałość o stan środowiska naturalnego. Przede wszystkim jednak zapewnia niezależność energetyczną względem firm dostarczających prąd.

Author

Udostępnij