Strona głównatechnologiaFraps, czyli jeden z lepszych programów do przechwytywania ekranu

Fraps, czyli jeden z lepszych programów do przechwytywania ekranu

AUTOR

Kategorie

Programów do przechwytywania ekranu jest obecnie niezliczona ilość. Wiele z nich sporo obiecuje, ale z czasem wychodzi z nich jedynie słaba jakość rejestrowanego materiału bądź nieintuicyjny interfejs. Na całe szczęście znaleźć możemy również programy mało skomplikowane, dające świetną jakość plików i podstawowe opcje, niezwykle przydatne w grach. Do takich programów należy bezapelacyjnie Fraps. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto pochylić się nad tym rozwiązaniem.

Krótka Historia Frapsa

Czego by nie mówić, program ten nie należy do najnowszych. Mówi się, że stabilna wersja powstała w 2012 roku, nie mniej warto pamiętać, że pierwsze kroki program robił już 13 lat wcześniej. Stworzony został głównie z myślą o graczach. W czasach, w których Fraps został wypuszczony po raz pierwszy, użytkownicy komputerów byli przeważnie w posiadaniu małopojemnych dysków twardych. Było to problemem szczególnie dla tych osób, które planowały zarejestrować swoją rozgrywkę, by podzielić się swoimi wrażeniami z innymi. Pliki końcowe potrafiły ważyć nawet do 100 GB. Problemem zresztą nie był jedynie dysk twardy, ale nierzadko i procesor czy karta graficzna. Przeglądając stare nagrania na YouTube, można zauważyć, jak wówczas wyglądały filmy nagrywane Frapsem. Nic zresztą dziwnego, ponieważ wyprzedzał on zdecydowanie swoje czasy – nie każdy był na to gotowy.

Dlaczego akurat ten program?

Obecna wersja w zasadzie oferuje nam nadal te same opcje co jej poprzednie odsłony. Problemy związane z dużymi plikami czy z przycięciami rejestrowanego obrazu z czasem rozwiązały się same. Zawdzięczamy to bardziej rozwijającej się technologii niż twórcom programu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jest to bowiem świetny czas, by wrócić do Frapsa. Dzięki temu, że pliki ważą swoje, mamy pewność, że jakość materiału będzie wyjątkowo dobra. Przy obecnych komputerach nawet 100GB brzmi śmiesznie. Największą zaletą omawianego programu jest zdecydowanie interfejs. W zasadzie już od pierwszego uruchomienia program ten jest gotów do pracy. Jedynie co warto skonfigurować to ścieżkę docelową (czyli miejsce, w którym przechowywane będą nasze materiały wideo), jak również ilość klatek na sekunde – obecne standardy to 60 fps. Program umożliwia nam podgląd na klatki w trakcie gry. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie ocenić jak dobrze działa nam produkcja, w którą aktualnie gramy. Umożliwia nam również ocenę czy odpowiednio skonfigurowaliśmy program. Za jego pomocą możemy także zrobić zrzut ekranu. Fraps nie dość, że jest łatwy w obsłudze, to w dodatku wyposażony został we wszystkie potrzebne funkcje. Szczególnie przyda się tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem swoich rozgrywek.

Author

Udostępnij