Strona głównatechnologiaHaker. Co powinieneś wiedzieć o cyberprzestępczości?

Haker. Co powinieneś wiedzieć o cyberprzestępczości?

AUTOR

Kategorie

Nasze codzienne życie jest w coraz większym stopniu połączone z Internetem, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej narażeni na ataki hakerów. Hakerzy mają różne motywacje i różne metody. Potrafią wykorzystać każdą lukę, nawet w naszym smartfonie. Możemy jednak ograniczyć ryzyko, jeśli jesteśmy świadomi zagrożenia. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są różne typy hakerów, czego szukają i jak się przed nimi chronić.
Cyberprzestępczość rośnie z każdym rokiem. Obecnie jest to popularne przestępstwo finansowe i gospodarcze. I niestety, nikt nie jest bezpieczny przed hakerami. Ta forma przestępczości jest tak złożona, że trudno ją sprowadzić do jednego słowa: phishing, malware, ransomware, oszustwo, kradzież tożsamości itp. Każdy z hakerów ma swoje powody, aby wkraczać w Twoje cyfrowe życie.

Trzy rodzaje hakerów.

Hakerzy zazwyczaj działają w pojedynkę, ale istnieją również organizacje przestępcze, które mogą ich rekrutować. Są najlepsi w wykorzystywaniu luk i podatności w systemie, który chcą infiltrować. Ogólnie rzecz biorąc, hakerów można wyróżnić według trzech profili.

1. “Black hat” hakerzy.

Są to hakerzy, którzy będą infiltrować system, jak komputer lub sieci bez upoważnienia i którzy mają tylko złe intencje. Rozprzestrzeniają ransomware, wykradają dane lub paraliżują całą sieć. To prawdziwi przestępcy, którzy próbują szczęścia w sieci. Ich nazwa pochodzi podobno od klasycznych westernów, w których zły człowiek zawsze nosi czarny kapelusz, podczas gdy dobry ma biały. To wyjaśnienie dało również nazwę kolejnemu rodzajowi hakerów.

2.”White hat” hakerzy.

Hakerzy mogą działać w dobrych intencjach. White Hat hakerzy są aktywni głównie w świecie biznesu. Są oni często zatrudniani przez firmy lub organizacje do identyfikacji słabych i wrażliwych punktów sieci. Hakerzy ci pomogą następnie chronić i uczynić sieć nie do złamania, tak aby złośliwi hakerzy nie mogli się do niej dostać. Nawet największe firmy technologiczne polegają na tego typu hakerach. Facebook, Google, Microsoft i wiele innych firm polega na tych ludziach, aby wykryć luki w swoich produktach.

3. “Grey hat” hakerzy.

Ten typ hakerów infiltruje systemy lub sieci bez pozwolenia, podobnie jak hakerzy “Black Hat”, ale nie mają złych zamiarów. Szukają wad i słabości w oprogramowaniu, a następnie wysyłają je do dostawców.
W niektórych przypadkach próbują zarabiać na swojej wiedzy. Oferują rozwiązanie problemu, w zamian za ładną sumkę pieniędzy. Jest to jednak wciąż tańsze niż gdyby złośliwy haker faktycznie wykorzystał tę lukę.

Czego szukają hakerzy konsumenccy?

Kiedy uderzają, mogą mieć różne zamiary.
1. Ransomware.
Ataki Ransomware są jednym z najszybciej rozwijających się cyberprzestępstw. Hakerzy kradną lub blokują dane. Użytkownicy nie mają już do nich dostępu i muszą zapłacić okup – czasem bardzo wysoki – aby je odzyskać. Dlatego chroń swoje dane tak bardzo, jak to tylko możliwe i wykonaj drugą kopię zapasową, aby mieć pewność, że niczego nie stracisz.
2. Kradzież tożsamości.
Hakerzy szybko ukradliby te dane, aby dostać się na Twoje konta bankowe i dokonać płatności kartą kredytową. Dotyczy to jednak również wszystkich Twoich kont na portalach społecznościowych i Twojego adresu e-mail. Dlatego powinieneś jak najlepiej zabezpieczyć swoje różne konta za pomocą skutecznych haseł i potwierdzeń logowania SMS-em. Jeśli nie zabezpieczysz tego wszystkiego, hakerzy mogą wysyłać wiadomości z wykorzystaniem Twojej tożsamości i oszukiwać Twoich krewnych.
3. Przejęcie serwera.
Niektórzy hakerzy wolą przejąć serwer lub inną infrastrukturę, taką jak Twój komputer, po prostu. W ten sposób mogą oni uruchamiać własne aplikacje bez konieczności płacenia za usługi hostingowe. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrą zaporę sieciową. Jeśli hakerzy nie widzą infrastruktury sieciowej, znacznie trudniej jest im się włamać.

Jak uchronić się przed hakerami?

Nigdy nie można mieć 100% pewności, że jest się całkowicie zabezpieczonym przed hakerami. Możesz jednak użyć prostych i skutecznych środków, aby ograniczyć dostęp hakerów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które możesz szybko wprowadzić w życie.
1. Regularnie zmieniaj hasła.
Pomyśl o regularnej zmianie haseł, a nawet loginów w różnych sieciach. W ten sposób będą one znacznie mniej dostępne dla cyberprzestępców. Upewnij się również, że wybrane przez Ciebie hasło jest wystarczająco skomplikowane poprzez użycie wielkich liter, znaków specjalnych i cyfr.
2. Aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe.
Dobre oprogramowanie antywirusowe stało się obowiązkowe. Aby jednak była ona naprawdę skuteczna, musi być aktualizowana. Dostawcy oprogramowania stale poszukują nowych technik hakerskich. Jak tylko go znajdą, integrują go z oprogramowaniem antywirusowym tak, aby było ono w stanie go rozpoznać. Dlatego regularnie sprawdzaj, czy jest on aktualny.
3. Zainstaluj dobry firewall.
Da Ci to dokładny przegląd całego ruchu w Twojej sieci. Hakerzy nie będą mogli pozostać niezauważeni i będą trzymać się z daleka.
4. Ogranicz dostęp do sieci do naprawdę przydatnych witryn i aplikacji.
Upewnij się, że dostęp do danych mają tylko te programy, które naprawdę go potrzebują. W przeciwnym razie hakerowi jest prawie zbyt łatwo dostać się do sieci. Blokowanie w szczególności niektórych stron internetowych może również znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wirusów.

Hakerzy są bardzo dobrzy w czynieniu się niewidzialnymi. Nawet przy użyciu najlepszego oprogramowania zabezpieczającego, infiltracja jest nadal możliwa. Czy myślałeś kiedyś o wykupieniu ubezpieczenia?

Author

Udostępnij