Można powiedzieć, że w obecnych czasach bycie bez smartfona jest jak bycie bez ręki. Te urządzenia służą nie tylko do kontaktów z bliskimi, robienia zdjęć czy przeglądania mediów społecznościowych, ale w wielu przypadkach także do pracy. Dlatego też ich awaria lub uszkodzenie jest tak poważnym problemem.
Kiedy smartfon się zepsuje, zależy nam niewątpliwie na tym, aby jak najszybciej został naprawiony i powrócił w nasze ręce w pełni sprawny. Możemy się w związku z tym zastanawiać: ile trwa naprawa smartfona w serwisie? Czy nie szybciej będzie spróbować naprawić telefon samemu? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części tego artykułu.
Jak długo czeka się na naprawę smartfona w serwisie?
Ciężko jest wskazać dokładne ramy czasowe naprawy w serwisie. Wszystko zależy między innymi od takich czynników, jak rodzaj uszkodzenia, dostępność części zamiennych i organizacja pracy w danym serwisie.
Dobrze zorganizowany, dbający o zadowolenie klientów Samsung serwis Warszawa Mokotów będzie starał się, aby naprawa została dokonana jak najszybciej – być może już w przeciągu kilku dni, jeśli problem jest stosunkowo prosty do naprawy, a wszystkie potrzebne części zamienne są na stanie lub mogą być szybko dostarczone. Nie zawsze jednak będzie to możliwe.
Jeśli przyczyna awarii jest trudna do zdiagnozowania i dana usterka jest rzadko spotykana, czas oczekiwania może się przedłużyć. Podobnie w sytuacji, kiedy trzeba sprowadzić jakąś niszową, trudno dostępną część, której serwis nie posiada na stanie.
W takim wypadku trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość. Przed oddaniem urządzenia do serwisu powinniśmy wyjąć z niego kartę SIM, którą do czasu zakończenia naprawy możemy włożyć do innego urządzenia, na przykład starego smartfona, którego nie sprzedaliśmy ani nie wyrzuciliśmy.
Koszty usług serwisów smartfonów
Cennik serwisów zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, a kończy nawet na kilku tysiącach złotych. Drogie będą przede wszystkim naprawy wymagające dużej ilości czasu i energii, a także takie, do których niezbędne jest wykorzystanie kosztownych części zamiennych. Jednym z droższych, a przy tym najczęściej spotykanych uszkodzeń smartfonów jest rozbicie ekranu.
W teorii tańszym i być może szybszym rozwiązaniem byłoby samodzielne dokonanie naprawy, ale w większości przypadków lepiej wybić sobie ten pomysł z głowy. Internetowe poradniki nie zastąpią lat doświadczenia i zebranej wiedzy, którą posiadają pracownicy serwisów. Działając samodzielnie, możemy często narobić tylko jeszcze więcej szkód i tym samym zwiększyć ostateczne koszty naprawy smartfona.