Rozwój technologii i oprogramowania to już w tym momencie nie tylko kwestia nowoczesnych witryn internetowych i programów ułatwiających życie, ale również rozwój automatyki budynkowej. Inteligentny dom to możliwość obniżenia rachunków, ale na tym nie kończą się zalety tego rozwiązania. Podstawową kwestią jest również komfort i dostosowywanie się do naszych potrzeb.
Rozwój technologii sprawia, że zintegrowane systemy budynkowe są coraz bardziej zaawansowane i wyręczają nas w coraz większej ilości spraw. Takie kwestie, jak automatyczne podlewanie kwiatów czy włączanie o odpowiedniej porze ulubionej muzyki, to już nie jest przyszłość, ale teraźniejszość.
Inteligentny dom – co to?
Inteligentny dom to system połączonych urządzeń, których współpraca “podejmuje decyzje”. Cudzysłów jest związany z tym, że w rzeczywistości są to algorytmy i sieć, która pozwala na wymianę informacji.
Urządzenia mogą być łatwo sterowane (np. dzięki aplikacjom mobilnym przez komórkę), ale mogą reagować na różnego rodzaju czujniki. Zakres działań jest szeroki, więc trudno o jasną definicję, kiedy mamy do czynienia z inteligentnym domem, a kiedy nie.
Przykładowo, termometr w pokoju może wysyłać informację do urządzenia grzewczego, które będzie pracować według ustawień np. stałego utrzymania temperatury. Inne możliwości to np. automatyczna praca rolet, włączanie się światła dzięki pracy czujników ruchu, włączanie alarmu po pojawieniu się potencjalnego włamywacza. Możliwości jest bardzo dużo i nie da się wymienić wszystkich.
Zalety inteligentnego domu
Podstawową, ale nie jedyną zaletą, jest wygoda. Światła włączają się same, w pomieszczeniach panuje odpowiednia temperatura i wilgotność, a być może o określonej godzinie jest włączona nasza ulubiona muzyka. Mieszkańcy takiego budynku nie muszą się martwić o wiele spraw.
Zyskują więcej wolnego czasu, ale oprócz tego warunki, które panują, są dostosowane do ich potrzeb. Drugą istotną kwestią są rachunki. Nie należy to do zakresów każdego z urządzeń inteligentnego domu, ale najlepszym przykładem będzie tutaj sterowanie urządzeniem grzewczym. Podczas naszej nieobecności system nie doprowadzi do wychłodzenia pomieszczeń, gdyż to wiąże się z późniejszą większą potrzebą ogrzewania, a straty są większe niż w przypadku utrzymania temperatury.
Dom nie będzie też zbyt mocno zagrzany, co zmusi do wypuszczania ciepła przez okna. Trzecią kwestią jest bezpieczeństwo. Inteligentny dom jest często wyposażony w cały szereg alarmów, które chronią nas przed potencjalnymi włamywaczami. Możemy również stosować czujniki dymu, które automatycznie zgłoszą wystąpienie ognia do odpowiednich służb. Rozwój technologii doprowadził do nowej jakości dla mieszkańców domów.