Strona głównatechnologiaJak naprawić system Windows 10?

Jak naprawić system Windows 10?

AUTOR

Kategorie

Komputer jest dzisiaj na porządku dziennym. Co dzień miliony ludzi korzysta z jego zasobów. Jest wykorzystywany w banku, księgowości, programowaniu, handlu. Jest on zawsze w gotowości. Ale bez głównego systemy, byłby nie do użytku. Mowa tu o systemie komputerowym, który daje nam wiele możliwości, ale także problemów podczas codziennej pracy. Mamy wiele dostępnych systemów komputerowych na rynku.

Windows 10 – najpopularniejszy system

Najpopularniejszym jest w tej kwestii jednak Windows 10, który ostatnio przeżywa swoją młodość, ponieważ co rusz są dostępne jakieś nowe aktualizacje poprawiające jego pracę i bezpieczeństwo. Myślimy więc sobie, że można w łatwy sposób pobrać taką aktualizację i mieć z głowy wszelkie problemy. Otóż nie! Jest mnóstwo rzeczy, których nie da się naprawić za jednym razem, albo dostosować do istniejącego systemu.

Mamy przecież wiele podpiętych urządzeń do naszego komputera, jak na przykład myszki, drukarki, klawiatury, skanery kodów itp. Niesie to również za sobą liczne problemy z występowaniem awarii komputera, czy to w pracy, domu czy szkole. Nie raz sam miałem problem z drukarką. Długo szukałem rozwiązania, co w konsekwencji skutkowało na szybkim upływie godzin, które mogłem spędzić w bardziej pożyteczny sposób. Kiedy znalazłem problem, wydawał się oczywisty.

Nie miałem po prostu aktualnych sterowników do drukarki. System jednak potrafił się sam zresetować, powiadamiając mnie tylko o problemie, że istnieje sterownik, który wymaga aktualizacji, bez konkretów.

Dlatego nie raz zadawałem sobie to kluczowe pytanie: jak naprawić system Windows 10? Sam system udostępnia narzędzia pozwalające na samodzielną naprawę swojego systemu. Poniżej postaram się przedstawić kilka sposobów poradzenia sobie z tym jakże często występującym problemem.

Metody naprawy naszego systemu Windows 10 – pierwsza metoda

Niekiedy podczas startu komputera pojawiają się różnego rodzaju błędu. Nagle wyskakuje komunikat o nieoprawnej pracy systemu lub o błędzie ładowania systemu. Wtedy przydaję się tu tryb awaryjny, który posiada system Windows 10. Tryb awaryjny pozwala się nam zalogować do systemu bez konieczności zatrzymywania się podczas jego ładowania i wyświetlania komunikatu o błędzie.

W tym trybie system uruchomi się, ale będzie pracował na ograniczonych zasobach bez niektórych programów, funkcji. Jest to przede wszystkim rozruch z minimalną liczbą zainstalowanych programów, usług, a także sterowników. Ten tryb pozwala w większości przypadków usunąć istniejące błędy usług czy też programów. Włączenie trybu awaryjnego możemy wymusić poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza, najczęściej widocznym na ekranie przed załadowaniem się systemu.

Druga opcja to uruchomienie tego trybu z poziomu włączonego systemu. Mianowicie musimy nacisnąć skrót Przycisków ” Start+R „, a następnie pojawi nam się okno ” Uruchom “, gdzie dalej wpisujemy ” msconfig “. Klikamy potem ” OK “. Powinno pojawić się okno, gdzie w zakładce ” Ogólne ” możemy ustawić sposób ładowania systemu. Na kolejnej zakładce ” Rozruch „,mamy możliwość wyboru trybu uruchomienia. Gdy naszym głównym problemem jest sterownik, możemy się spodziewać, że niedawno mógł, zostać zainstalowaliśmy nowy sterownik i nagle zaczął pojawiać się nieznany błąd.

Wtedy musimy skorzystać z opcji ” Uruchamianie diagnostyczne ” na zakładce ” Ogólne “. Aby wymusić tryb awaryjny, musimy skorzystać z zakładki ” Rozruch “, zaznaczając tam opcję ” Bezpieczny Rozruch “. Możemy również wybrać tam inne parametry jak na przykład ” Sieć “. Następnie klikamy ” Ok ” w celu uruchomienia w trybie awaryjnym naszego systemu. Gdy już tam się znajdziemy, będziemy mogli swobodnie usunąć wadliwe oprogramowanie.

Metody naprawy naszego systemu Windows 10 – druga metoda

Czasami nasz komputer nagle spowalnia. My stajemy się nerwowi, bo nie wiemy, co się stało, a w dodatku nie jesteśmy przecież specjalistami w tej dziedzinie. Może być tak, że nie ma wokół nas osoby, która by nam mogła usunąć awarię. Wtedy musimy liczyć tylko na siebie i na ten artykuł, który krok po kroku pokazuje kluczowe aspekty naszego problemu.

Komputer zbyt wolno działa, może to nasz rejestr płata nam figle? Jak naprawić rejestr Windows 10? Jednak to nie tym razem. Tutaj przyda się restart Windows 10 do stanu początkowego. W tym wypadku chodzi o przywrócenie naszego komputera do momentu, w którym działał szybciej i sprawniej, bez żadnych dodatkowych uciążliwości. Może to być instalacja poprzedniej, dobrze pracującej wersji naszego systemu.

Albo możemy zastosować tu tryb przywrócenia systemu z zachowaniem plików lub usunięciem całego dysku. Aby te wszystkie czynności wykonać, musimy z menu ” Start ” znaleźć i wybrać ” Ustawienia ” następnie ” Aktualizacja i zabezpieczenia ” i opcję ” Odzyskiwanie “. Jeżeli natomiast musimy zresetować nasz system do stanu początkowego to klikamy ”

Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego “. Wtedy powinien pojawić nam się wybór z dwiema opcjami: ” Zachowaj moje pliki ” i ” Usuń wszystko “. Tak owszem, możemy tutaj również zachować nasze pliki, cofając tylko same ustawienia do stanu początkowego.

Metody naprawy naszego systemu Windows 10 – trzecia metoda

Miałem nie raz taki problem, że podczas załączania systemu, nie chciał on w ogóle się uruchomić. Chodziły mi po głowie różne pytania: jak naprawić rejestr Windows 10? Czy też jak naprawić system Windows 10? Nie wiedziałem jak sobie z tym poradzić. Przecież nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. A komputer ciągle w żaden sposób nie chciał się uruchomić. Wtedy jedynym ratunkiem okazało się przywrócenie go z nośnika ratunkowego.

Miałem akurat system na płycie instalacyjnej, więc mogłem go użyć. Gdy jednak nie posiadamy płyty, możemy utworzyć za pomocą narzędzi systemowych, ratunkowego pendrive’a. Pamiętajmy o zrobieniu tego, gdy system działa prawidłowo. Najlepiej zrobić to zaraz po zainstalowaniu lub uruchomieniu pierwszy raz systemu na naszym nowym komputerze. Aby utworzyć nośnik z systemem ratunkowym, musimy na klawiaturze nacisnąć kombinację przycisków ” Start+R “.

Po tym zabiegu powinno pojawić nam się okno ” Uruchamianie “, gdzie wpisujemy komendę ” RecoveryDrive.exe “. Następnie powinien włączyć się nam nasz kreator nośnika ratunkowego, gdzie możemy zaznaczyć, że chcemy ponownie instalować Windows. Następnie wkładamy naszego pendrive’a do USB. Tam przebiega proces tworzenia systemu ratunkowego. Potem, gdy już cały przebieg się zakończy, możemy uruchomić nasz nośnik. W takim razie umieszczamy go w napędzie CD lub podłączamy w tym wypadku do USB. Włączamy ponownie nasz komputer z systemem Windows 10.

Pamiętajmy, że niekiedy musimy w naszym Biosie włączyć opcje bootowania z odpowiedniego nośnika. Kiedy już się upewnimy, że nasz bios ma uruchomioną opcja czytania CD lub pendrive’a, możemy iść dalej za ciosem. Nasz system się uruchamia, następnie wybieramy język ” Polski (programistyczny) i klikamy. Teraz wybieramy ” Rozwiąż problemy ” i klikamy.

W tym momencie mamy możliwość zresetowania naszego systemu lub próbę jego naprawienia. Kiedy wybierzemy opcje ” zaawansowane “, pojawi się na monitorze wybór narzędzi takich jak: ” Przywracanie systemu, Odzyskiwanie obrazu systemu, Wiersz polecenia, Ustawienia oprogramowania układowego UEFI, Przywróć poprzednią kompilację ” czy też ” Naprawa podczas uruchomienia “. Najrozsądniejszym wyborem będzie tu ” Naprawa podczas uruchomienia “. W chwili takiego zabiegu komputer sam zdiagnozuje i naprawi błędy.

Metody naprawy naszego systemu Windows 10 – czwarta metoda

Jak naprawić rejestr Windows 10? Tak to pytanie tutaj jest właściwie postawione. Dlatego, że w tej czwartej metodzie naprawy naszego systemu Windows 10, będzie towarzyszył nam sam rejestr i jego problemy, które mogą powodować błąd jak przepełniony dysk. Problem ten powoduję najczęściej ogromna liczba zbędnych plików albo błędy wpisów w rejestrze.

Mamy tu możliwość na własną rękę usunąć niepoprawne dane w rejestrze systemowym lub w prostszy sposób i równie szybszy, poprzez użycie do tego celu specjalnych programów, które zrobią za nas kawał dobrej roboty. Bo przecież od tego tu są. Najpopularniejsze do tego celu programy to: ” CCleaner oraz Odkurzacz “. Tego typu programy zawierają przydatne narzędzia, którymi jest między innymi ” Analizator Dysku “.

Podsumowanie

Radzenie sobie z problemami podczas kluczowych pytań jak naprawić system Windows 10? jak naprawić rejestr Windows 10?, jest powyżej opisane w sposób pozwalający każdemu laikowi, poradzić sobie z najczęściej występującymi problemami podczas pracy z komputerem, na którym jest zainstalowany najpopularniejszy na świecie system Windows 10.

Author

Udostępnij