Strona głównatechnologiaJak przeprowadzić obróbkę z tworzyw sztucznych?

Jak przeprowadzić obróbkę z tworzyw sztucznych?

AUTOR

Kategorie

Produkcja z tworzyw sztucznych za pomocą wtryskiwania lub termoformowania wymaga sporych nakładów finansowych na początkowym etapie. Koszty zakupu i konfiguracji oprzyrządowania są zazwyczaj na tyle wysokie, że opłacalność uzyskuje się dopiero przy masowej produkcji. W praktyce często zdarzają się sytuacje, gdy konieczne jest wykonanie tylko kilku sztuk danego wyrobu – warto wtedy wybrać mniej skomplikowane technologie, które nie wymagają przygotowania form. Obróbka tworzyw sztucznych sprawdzi się przede wszystkim do produkcji prostych elementów, wykazuje się jednocześnie dużą elastycznością w fazie prototypowania – w przypadku błędów na początkowym etapie da się je łatwo skorygować.

Frezowanie tworzyw sztucznych

Obróbka za pomocą obracających się narzędzi skrawających była pierwotnie stworzona do wykonywania elementów z drewna i metalu, ale wraz z pojawieniem się plastików o dużej sztywności zauważono, że da się je formować w bardzo podobny sposób. Proces polega na usuwaniu wiórów z unieruchomionego arkusza – w ten sposób można wykonać dosyć skomplikowane formy 3D, takie jak rowki, zagłębienia, czy też otwory nieprzelotowe bądź stopniowane. Podobnie jak w przypadku klasycznej obróbki skrawaniem, również frezowanie tworzyw sztucznych da się zautomatyzować poprzez komputerowe sterowanie numeryczne (CNC). Takie rozwiązanie pozwala znacznie przyspieszyć produkcję, a także zwiększyć jej dokładność.

Jak przeprowadzić obróbkę z tworzyw sztucznych?

Nie wszystkie rodzaje plastików da się swobodnie skrawać, dlatego przy wyborze odpowiedniej metody ogromną rolę odgrywa doświadczenie odnośnie doboru materiału. Klasyczna obróbka tworzyw sztucznych polega przede wszystkim na usuwaniu fragmentów arkusza aż do uzyskania pożądanego kształtu, warto jednak pamiętać, że pewne detale da się wykonać również za pomocą gięcia. Ta technologia wymaga niejednokrotnie wcześniejszego przygotowania materiału do procesu, aby uzyskać regularne łuki i krzywizny.

Materiały termoplastyczne takie jak np. polistyren można formować po wstępnym podniesieniu temperatury za pomocą podgrzewanych narzędzi, oczekiwany kąt zgięcia uzyskuje się poprzez wykorzystanie wcześniej przygotowanego szablonu. Niektóre z tworzyw sztucznych, takie jak poliwęglan lub teflon dają się wyginać na zimno za pomocą prasy krawędziowej – tą techniką wykonuje się m.in. prostokątne obudowy i osłony urządzeń.

Frezowanie tworzyw sztucznych w pewnych sytuacjach zastępowane jest przez cięcie laserem. Taka obróbka generuje pewne ilości ciepła, które mogą uszkodzić strukturę materiału – z tego względu operator maszyny musi posiadać odpowiednie doświadczenie, aby nie spowodować przez przypadek wypaczenia termicznego. Zachowując wszystkie procedury bezpieczeństwa da się wytworzyć tą metodą elementy o wysokiej precyzji wykonania. Z tego względu cięcie laserem stosuje się przede wszystkim w przemyśle, gdzie wymagana jest powtarzalność kształtu. Produkcja za pomocą tej technologii zapewnia wykończenie o dużej estetyce, a gotowe detale oferują wysoką jakość.

Author

Udostępnij