Osoby korzystające na co dzień z laptopów zapewne nie raz borykały się z ich przegrzaniem. Jest to element, który niezwykle irytuje użytkowników owych urządzeń i co tu dużo mówić, należy z podobnymi problemami walczyć. Przegrzanie laptopa może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów, a to natomiast w ekstremalnych sytuacjach zmusić nas może to kupna nowego laptopa. W tym artykule przedstawię wam sposoby radzenia sobie ze wspomnianym problemem.
Co wpływa na przegrzanie laptopa?
Każdy laptop wyposażony jest w otwory wentylacyjne. Oczywistym się wydaje, że bez tego omawiane urządzenie nie funkcjonowałoby najlepiej. Do prawidłowego działania wymagana jest energia a ta z kolei generuje ciepło które musi być odprowadzane. Często podczas zwykłego użytkowania kładziemy laptop w miejscu zupełnie do tego nieprzeznaczonym, gdzie otwory te są zakryte przez co ciepło nie ma gdzie uciec i kumuluje się wewnątrz. Jeśli mamy na to wpływ, powinniśmy nasze urządzenie postawić tam, gdzie ciepło będzie mogło być odprowadzane bezproblemowo. Co pewien czas powinniśmy również wymieniać pastę termoprzewodzącą, ponieważ stara może być już nieco zastygła, przez co układ cpu i gpu traci na wydajności. Ważne jest również regularne pozbywanie się kurzu z wentylatorów, to sprawi, że dopływ powietrza będzie lepszy.
Sprawdzone sposoby radzenia sobie z problemem
Obecnie istnieje szereg rozwiązań, które wpływają na lepszą wydajność urządzenia, jakim jest laptop. Jednym z nich jest między innymi podstawka chłodząca zasilana USB, wyposażona przeważnie w cztery wentylatory. Posiadacze takiego gadżetu mogą sprawdzić temperaturę podzespołów przed podłączeniem takowej i po podłączeniu. Temperaturę można zweryfikować specjalnym oprogramowaniem przeznaczonym do mierzenia parametrów poszczególnych podzespołów. Do takich programów możemy zaliczyć MWMonitor lub Core Temp. W momencie, którym nasze poczynania zmierzające do zbicia temperatury nie pomagają, warto zwrócić uwagę na to, czy nie posiadamy programów obciążających. W tym celu należałoby wyłączyć programy uruchamiające się w tle, z których nie korzystamy. Ta czynność zdecydowanie odciąży nasz procesor, dzięki czemu ciepło wytwarzane będzie w odrobinę mniejszym stopniu. Istnieje szansa, że laptop został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które przeciąża podzespoły. Ostatnimi czasy spotyka się wirusy, które w tle kopią kryptowaluty wykorzystując nasze urządzenie. Gruntowne przeskanowanie wszystkich partycji i oczyszczenie ze zbędnych plików zapewne rozwiąże omawiany problem. Zatem podsumowując: korzystać z laptopa należy mądrze. Zwracać należy szczególną uwagę na to, w jakim miejscu znajduje się nasze urządzenie, ale również na to, co może wpłynąć na generowanie zbyt dużej ilości ciepła.