Strona głównatechnologiaJak wyłączyć wyszukiwanie głosowe?

Jak wyłączyć wyszukiwanie głosowe?

AUTOR

Kategorie

„Wyłapał każde słowo, jeśli nie zostało wypowiedziane bardzo cichym szeptem… Oczywiście nikt nie wiedział, czy go obserwują w tej chwili, czy nie” – tak George Orwell w swojej powieści Rok 1984 opisał nadzór Wielkiego Brata nad ludźmi w ich własnych mieszkaniach za pomocą niemożliwych do wyłączenia ekranów telewizyjnych nadających ciągle ten sam program z Wielkim Bratem w roli głównej.

Zapewne wielu z nas słyszało powiedzenie „ściany mają uszy”, gdy z kimś rozmawiamy, a nie chcemy mówić zbyt głośno, żeby ktoś za ścianą tego nie podsłuchał. We współczesnym świecie to powiedzenie można by wypowiadać nad wyraz często z powodu rozwoju technik sterowania głosowego.

Wyszukiwanie głosowe – szansa czy zagrożenie?

Wyszukiwanie głosowe staje się już nie tylko modny gadżetem dla tzw. pionierów, którzy skłonni są zapłacić więcej za produkt w celu jego przetestowania i posiadania czegoś na co nie stać ogółu społeczeństwa w celu zwiększenia swojego prestiżu i charyzmy.

Ten wynalazek powoli staje się powszechnie dostępnym narzędziem, dzięki rozprzestrzenianiu smartfonów z wbudowaną wyszukiwarką Google oraz dzięki powszechnemu wykorzystaniu smartwatchy w branży fitness, a także promowanie inteligentnych rozwiązań dla domów.

Jednakże wraz z rozwojem tej technologii wiele ludzi zaczęło mieć obawy, czy aby na pewno ta technologia jest bezpieczna dla ich prywatności. Wszyscy słyszeliśmy o cyberprzestępcach, którzy włamując się do komputera przejmowali kamery internetowe komputerów w celu podglądu tego co dzieje się w mieszkaniu.

Ten sam problem dotyczy także inteligentnych urządzeń korzystających z technologii wyszukiwania głosowego, które korporacja Google zaczęła rozwijać od 2008 roku, przekształcając je w 2011 roku w zaawansowane narzędzie o nazwie Asystent Google, które zostało wprowadzone do przeglądarki Chrome, jak i urządzeń z systemem Android oraz wielu innych produktów, takich jak telewizory, smartwatche, pralki czy lodówki oraz flagowy produkt zamieniający dom w dom inteligenty, którego wszystkie elementy od oświetlenia, przez ogrzewanie po otwieranie bramy garażowej i wjazdowej jest sterowane głosowo.

To jednak nie wszystko, wachlarz obsługiwanych przez asystentów głosowych usług stale się powiększa. Można sterować odtwarzaniem muzyki, sprawdzać pogodę, regulować temperaturę w domu, ale także zamawiać towary w sklepach internetowych.

Inteligentne gadżety tylko z nazwy?

Jak wszechobecne mikrofony mogą nam zaszkodzić w tym zakresie? Wyciek osobistych i korporacyjnych tajemnic w ręce nieżyczliwych hakerów jest dobrze znany i udokumentowany.

Ale tutaj jesteśmy my, konsumenci, którzy w celu dokonania zakupu musimy wypełniać głosowo formularze zakupowe, odczytywać na głos cyfry kodu autoryzacyjnego otrzymanego w SMS-ie lub podać dane karty płatniczej – debetowej lub kredytowej? Pole do nadużyć jest ogromne.

Jak widać, te ostatnie funkcje dostępne dzięki usłudze firmy Google znajdując się w niepowołanych rękach mogą przyczynić się do katastrofalnych w skutkach następstw, dlatego też wielu użytkowników prostszych rozwiązań, którzy nie posiadają zaawansowanych narzędzi kontroli prywatności, często szukają opcji ich wyłączenia w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa w trakcie korzystania ze swojego smartfona lub smartwatcha.

Utrata danych przez wadliwe zabezpieczenia antywirusowe czy różnego typu złośliwe oprogramowanie to nie jedyne niebezpieczeństwo z jakim wiąże się korzystanie z inteligentnych systemów zarządzania głosowego. Te nowoczesne rozwiązania nie pozostawiają żadnych złudzeń, że Twoja rozmowa nie zostanie przez kogoś podsłuchana i zdigitalizowana. Na przykład inteligentne głośniki rozumieją ludzką mowę z daleka, w hałaśliwym otoczeniu, nawet przy odtwarzaniu muzyki. I nie trzeba mówić szczególnie wyraźnie. Z obserwacji wynika, że zwykły Asystent Google w tablecie czasem lepiej niż rodzice rozumie wymowę trzyletniego dziecka.

Warto jest poznać zabawne, ale jednocześnie niepokojące historie, w których jednym z głównych bohaterów są właśnie Asystenci Głosowi i zastanowić się nad bezmyślnym korzystaniem z tego typu rozwiązań.

Czy Inteligentne Gadżety będą w stanie się ze sobą dogadać?

Naukowcy od dawna marzyli o samochodach, z którymi będą mogli rozmawiać, ale w prawdziwym życiu czasami pojawiają się historie, których nie można sobie wyobrazić, że należą do wymarzonych przez naukowców sytuacji.

Stacja CW6 z siedzibą w San Diego opowiedziała interesującą historię: w styczniowym komunikacie CW6 przedstawiono historię o zagrożeniach ze strony urządzenia Amazon Echo z wirtualną asystentką Alexą na pokładzie.

W szczególności wspomniano o niezdolności systemu do rozróżniania ludzi za pomocą głosu, dlatego Alexa wykonuje polecenia każdego, kto jest w pobliżu (dziwna wada, prawda?). W efekcie dzieci czasami dokonują nieplanowanych zakupów w sklepie internetowym za pośrednictwem Echo, ponieważ dla nich nie różni się to zbytnio od proszenia mamy o słodycze.

Komentując historię, prezenter wiadomości stwierdził: „Podobała mi się dziewczyna, która powiedziała:„ Alexa zamówiła mi domek dla lalek ”.

Gdy tylko to zdanie pojawiło się w powietrzu, widzowie w San Diego zaczęli narzekać na spontaniczne zamówienia domków dla lalek składane przez ich pomocnika domowego. Alexa wzięła frazę z telewizora jako polecenie i pospieszyła, aby je wykonać.

Amazon obiecał anulować zamówienia klientom dotkniętym samowolką inteligentnych urządzeń, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Historia ta z pewnością mogłaby zostać potraktowana serio przez jednego z ekspertów od tego rodzaju dziwnych zbiegów okoliczności, mianowicie Inspektora Gadżeta, którego zainteresowała by także kolejna historia.

Inteligentne gadżety w służbie wymiaru sprawiedliwości

Jak wiadomo, gadżety często pełnią rolę świadka, a możliwość ich „przesłuchania” znacznie podnosi ich wartość dla funkcjonariuszy organów ścigania. Intrygująca historia detektywistyczna z wykorzystaniem inteligentnych urządzeń rozegrała się w stanie Arkansas, w Stanach Zjednoczonych.

W 2015 roku czterech mężczyzn urządziło przyjęcie w domu jednego z nich, oglądając mecz piłki nożnej, pijąc alkohol i korzystając z jacuzzi. Następnego ranka gospodarz znalazł martwe ciało jednego ze swoich gości zanurzone w wannie. Śledczy podejrzewali, że właściciel domu był zaangażowany w śmierć mężczyzny, ponieważ według zeznań świadków dwóch innych gości opuściło imprezę przed zajściem.

Detektywi zwrócili uwagę na obfitość „inteligentnych” urządzeń w domu: oświetlenie i systemy alarmowe, stacja pogodowa, a także główny bohater tej opowieści – Amazon Echo.

Grupa detektywów próbowała dowiedzieć się szczegółów tego, co się zaszło tej feralnej nocy. Najbardziej użyteczną rzeczą dla śledztwa byłoby oczywiście zebranie nagrań dźwiękowych zrobionych w noc morderstwa. Pierwszą rzeczą, jaką zrobili detektywi, było zapytanie firmy Amazon o informacje, które Echo przesyła na swoje serwery. Jednak firma nie przychyliła się do tego wniosku powołując się na swoją politykę prywatności, która zakłada szyfrowanie nagrań oraz pozostawianie pełnej odpowiedzialności za ich treść po stronie użytkownika.

Jednakże detektywi przecenili wartość Echa jako świadka, myśląc, że tak jak w Orwellowskiej dystopii urządzenie rejestruje dźwięk stale. W rzeczywistości, jak zapewniają programiści, polecenie głosowe jest nagrywane i przesyłane na serwer dopiero po wymówieniu nazwy „Alexa”.

Nawiasem mówiąc, serwer Amazon nie tylko rozpoznaje polecenia użytkownika i odsyła je Echo do wykonania, ale także zapisuje je na czas nieokreślony. Według Amazon ma to na celu wyłącznie poprawę jakości obsługi klienta. Jednak użytkownik może usunąć zapisane rekordy w ustawieniach swojego konta.

Bez pobierania danych z Amazona detektywi byli w stanie wydobyć niektóre dane z samego głośnika Echo. Jednakże, jakie to były dane i czy pomogły w dochodzeniu, to już nie zostało ujawnione.

Tak czy inaczej, „inteligentny dom” nadal miał wpływ na dochodzenie. Detektywi dołączyli do sprawy zeznanie…  wodomierza.

W noc morderstwa zanotowano duże zużycie wody – ponad 500 litrów. Według statystyk godzinowych licznika wydatek ten przypadał na godziny po śmierci ofiary. Właściciel domu jednakże w swoich zeznaniach twierdził, że w tym czasie spał. Śledczy przedstawili wersję, że woda była używana do usuwania śladów krwi. Sprzeczność między danymi z licznika a zeznaniami oskarżonego ostatecznie została wykorzystana w celu obciążenia winą za śmierć jednego z uczestników imprezy właściciela domu.

Zgodność z prawem wykorzystania tego rodzaju dowodów bez nakazu sądowego została zakwestionowana przez obronę pozwanego, ale bezskutecznie.

Sam oskarżony w rozmowie z StopSmartMeters.org (jest to strona przeciwników inteligentnych liczników) zasugerował, że czas na blacie w wodomierzu został ustawiony nieprawidłowo przez firmę montującą wodomierz, dlatego wykorzystanie wody zostało przesunięte w czasie i przyczyniło się do oskarżenia go o popełnienie morderstwa.

Jak wyłączyć wyszukiwanie głosowe?

Osobisty Asystent Google jest domyślnie aktywowany w systemie Android 8.0 Oreo i nowszych. I pomimo tego, że jest w stanie znacząco ułatwić nam życie, niektórzy chcieliby się go pozbyć.

Jeśli zapytasz Asystenta, jak go wyłączyć, udzieli Ci krótkiej instrukcji, która jednak będzie zupełnie bezużyteczna, ponieważ pozycja „Rozpoznawanie OK, Google”, o której jest mowa w nim, znajduje się w sekcji „Wyszukiwanie głosowe” w menu ustawień tego ostatniego.

Ale w tym samym menu znajdziesz sekcję „Asystent Google”, a w jej ustawieniach, w sekcji „Urządzenia”, zobaczysz swój telefon lub tablet. Otwórz ten element, a tutaj znajdziesz pasek, za pomocą którego możesz wyłączyć Asystenta Google.

Wskazówki dotyczące Androida – wyłącz Asystenta Google

W takim przypadku po wydaniu komendy głosowej „OK Google” na ekranie Twojego urządzenia pojawi się propozycja włączenia Asystenta. Jeśli chcesz, żeby go tam nie było, wyłącz „Dostęp przez Voice Match”.

Jeśli pozostawisz Asystenta włączonego, ale wyłączysz dostęp za pomocą funkcji Voice Match, w takim przypadku możesz uruchomić Asystenta Google , naciskając długo przycisk Start. Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy chcieliby korzystać z Asystenta Google na swoim smartfonie, ale nie są zadowoleni z tego, że jest uruchamiany poleceniem głosowym wraz z Asystentem na innych urządzeniach domowych.

Jak całkowicie wyłączyć Asystenta Google?

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć Asystenta Google, musisz:

  • Na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 7 Nougat przejdź do menu ustawień systemowych, sekcji „Aplikacje” i kliknij przycisk w kształcie koła zębatego na górnym panelu. W oknie, które się otworzy, wybierz „Asystent i wprowadzanie głosowe” -> „Asystent” i w wyskakującym menu: pozycja „Nie”.
  • Na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 8.0 Oreo i nowszym możesz wyłączyć asystenta przechodząc do menu ustawień systemowych w sekcji „Aplikacje i powiadomienia” -> „Aplikacje domyślne” -> „Asystent i wprowadzanie głosowe”.

Jak odmówić Google dostępu do funkcji mikrofonu w smartfonie lub tablecie?

Ponadto, jeśli nie chcesz, aby Google Cię słuchało i zapisywało dane o frazach, które wypowiadałeś, możesz odmówić Asystentowi Google dostępu do mikrofonu Twojego urządzenia.

Dla tego:

  • Na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 7 Nougat przejdź do głównego menu ustawień systemu, sekcji Aplikacje i kliknij przycisk w kształcie koła zębatego na górnym panelu. W oknie, które się otworzy, wybierz „Uprawnienia aplikacji” -> „Mikrofon” i ustaw pasek w pozycji „wyłączone” dla aplikacji Google.
  • Na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 8 Oreo i nowszym otwórz „Aplikacje i powiadomienia” -> „Ustawienia zaawansowane” -> „Uprawnienia aplikacji” -> „Mikrofon” i ustaw pasek do pozycji „wyłączone” dla aplikacji Google.

Na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 10 ścieżka dostępu do mikrofonu to: „Aplikacje i powiadomienia” -> „Zaawansowane” -> „Zarządzaj uprawnieniami” -> „Mikrofon”. Tak samo ustaw pasek w pozycji wyłączone dla aplikacji Google.

Jak włączyć mikrofon w Google?

W przypadku potrzeby włączenia funkcji mikrofonu dla aplikacji Google w smartfonie wystarczy użyć komendy „OK Google”. Dla każdego z powyżej opisanych systemów można w sposób analogiczny przywrócić uprawnienia Google do korzystania z funkcji mikrofonu.

W przypadku Google Chrome w wersji na smartfony lub komputery stacjonarne najprościej wyszukiwanie głosowe możemy uruchomić, klikając ikonę mikrofonu w wyszukiwarce Google.

Jak zoptymalizować swoją witrynę pod kątem Asystenta Google?

Dzięki Asystentowi Google możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi głosowo. Oznacza to, że Twoja witryna musi być zoptymalizowana pod kątem Asystenta Google. Asystent Google to aktywowany głosem wirtualny asystent na urządzeniach z Androidem. Jest rozszerzeniem wyszukiwarki Google i ma na celu odpowiadanie na pytania użytkowników. Asystent Google może dostarczyć Ci informacji o pogodzie, pokazać Twój harmonogram, odtwarzać muzykę i nie tylko. Możesz również zadać mu pytania typu „ile kalorii ma jabłko?” lub „jaka jest stolica Brazylii?”. Po skonfigurowaniu urządzenia Google Home możesz także użyć Asystenta Google. Interfejs jest podobny do inteligentnego głośnika. Wydajesz polecenia głosowe, a odpowiedzi są wypowiadane w języku urządzenia lub tłumaczone na preferowany język. Podczas korzystania z Asystenta Google na urządzeniu z systemem Android te monity są renderowane jako karty z animacją

Zrozumienie podstaw wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe to nowy trend w świecie technologii. To nie tylko przyszłość, to teraz. Wyszukiwanie głosowe to stosunkowo nowy trend, który w ostatnich latach nabiera tempa. Oprogramowanie do rozpoznawania głosu jest coraz lepsze i można go używać na wiele różnych sposobów, od wyszukiwania informacji po sterowanie inteligentnymi urządzeniami. . Trend wyszukiwania głosowego rośnie, nie tylko dlatego, że szybko staje się nieodzownym narzędziem, ale także dlatego, że jest to nowy sposób na interakcję ze wszystkim, od smartfona po samochód.

Co marketerzy muszą wiedzieć o wyszukiwaniu głosowym?

Wyszukiwanie głosowe istnieje już od jakiegoś czasu, ale wciąż nie jest tak popularne jak inne formy wyszukiwania. Marketerzy muszą zrozumieć różnice w wyszukiwaniu głosowym i sposoby optymalizacji treści pod kątem nowego medium. Muszą również wiedzieć, jakie są jedne z najlepszych strategii marketingowych w wyszukiwaniu głosowym, z których mogą skorzystać, aby zwiększyć widoczność wyszukiwania w tej kategorii. Strategie marketingowe zwiększające widoczność wyszukiwania głosowego. Zrozumienie, jak działa wyszukiwanie głosowe, to duży krok dla marketerów.

Istnieje kilka nowych strategii marketingowych, które można wykorzystać, aby wyróżnić się w wyszukiwaniach głosowych. Oto niektóre z najlepszych strategii maksymalizacji widoczności Twojej marki:

  1. Utwórz wezwanie do działania w wynikach wyszukiwania. To skuteczna strategia maksymalizacji ekspozycji marki w wyszukiwaniu głosowym. Na przykład, jeśli jesteś firmą sprzedającą buty, CTA powinno dotyczyć kupowania butów przez Internet. Ważne jest, aby CTA było wystarczająco atrakcyjne, aby ludzie chcieli śledzić i kupować produkt;
  2. Dodaj opisowe słowa kluczowe w treści.

Author

Udostępnij