Strona głównatechnologiaJak zrobić telefonem dobre zdjęcie?

Jak zrobić telefonem dobre zdjęcie?

AUTOR

Kategorie

Każdy nosi w swojej kieszeni aparat fotograficzny. To element wbudowany w większość telefonów komórkowych. Z oczywistych względów jakość zdjęć wykonanych urządzeniem mobilnym odbiega od tych z pełnoprawnego aparatu cyfrowego. Czy można zrobić coś, aby bez uczestnictwa w wielogodzinnych kursach fotografii poprawić jakość wykonywanych smartfonem zdjęć?

Światło, światło, światło…

Aparaty wbudowane w telefony komórkowe mają zazwyczaj kiepskiej jakości matrycę i obiektyw. Do wykonania przyzwoicie wyglądającego zdjęcia potrzebne są więc dość korzystne warunki oświetleniowe. Planując więc wykonanie swojej komórkowej sesji zdjęciowej wykonajmy ją w słoneczny dzień lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W ten sposób sprawimy, że do dostarczenia wystarczającej ilości światła wystarczy dość krótki czas naświetlania. Dzięki temu zdjęcie nie będzie poruszone, za to znajdziemy na nim niezłe kolory i wiele szczegółów.

Ustabilizuj rękę

Telefony komórkowe nie zawsze posiadają w modułach swoich aparatów fotograficznych optyczną stabilizację obrazu. Jeżeli nie masz możliwości użycia statywu lub gimbala, zadbaj o jak najpewniejszy chwyt telefonu i spróbuj nie poruszać nim w trakcie wykonywania zdjęcia. Mając taką możliwość, oprzyj rękę trzymającą telefon o stabilny przedmiot, ławkę lub dach samochodu. Nie mając takiej możliwości, chwyć telefon obiema dłońmi i ugnij ręce w łokciach. Stań na ugiętych kolanach, rozluźnij się. W ten sposób amortyzujesz drgania. Sztuczna inteligencja telefonu wyczuje nieruchomy kadr, przez co zastosuje lepsze parametry przysłony i migawki – zdjęcie wyjdzie zdecydowanie lepsze!

Zadbaj o kompozycję

Wykonane telefonem komórkowym zdjęcie nigdy nie wyróżni się pod kątem wyjątkowo dobrej jakości, czy szczegółowości. Aby było jednak dość ciekawe i przyjemne w odbiorze, możesz zadbać o ciekawą kompozycję. Trzymaj się “podziału na trzy części” kadru zdjęcia (kluczowe obiekty powinny znajdować się w tzw. “mocnych punktach”), możesz użyć siatki dostępnej w aplikacji aparatu. Zadbaj o to, aby na planie zdjęciowym nie znajdowały się zbędne przedmioty lub po prostu zmodyfikuj lekko kadr.

Przemyślane zdjęcie, do którego odpowiednio się przygotujesz, może być efektowne nawet, jeśli wykonasz je podstawowym modelem telefonu komórkowego z niskiej klasy aparatem fotograficznym.

Postprodukcja, czyli obróbka zdjęć

Niewiele zdjęć, nawet tych wykonanych przez profesjonalnych fotografów, robi świetne wrażenie od razu po zgraniu na komputer. Większość zdjęć, które oglądamy, a które robią na nas bardzo dobre wrażenie, została w większym lub mniejszym stopniu poddana obróbce. Dopasowanie kadru, “wyprostowanie” zdjęcia (korzystając z siatki), poprawa kolorów i parametrów fotografii potrafią zdziałać cuda.

Wiele telefonów posiada w swoich galeriach dodatki pozwalające na poprawę jakości już wykonanych zdjęć, różnego rodzaju filtry i definiowane przez użytkownika ustawienia. Można także skorzystać z zewnętrznych aplikacji do obróbki zdjęć, szczególnie polecana jest mobilna wersja Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop Express. To profesjonalne narzędzia posiadające wiele funkcji już w bezpłatnych odmianach.

Author

Udostępnij