Strona głównatechnologiaJaką myszkę dla grafika wybrać?

Jaką myszkę dla grafika wybrać?

AUTOR

Kategorie

Jeśli jesteś grafikiem, prawdopodobnie większość swojego czasu spędzasz przy komputerze, pracując nad licznymi projektami. Choć specyfikacja komputera jest istotna, jednym z najważniejszych narzędzi, jakie jest Ci potrzebne, jest mysz. Warto, by odznaczała się ona ergonomicznym kształtem i była przyjazna dla użytkownika. Wiele myszek wyposażono w liczne dodatkowe funkcje, one jednak niekoniecznie muszą być Ci potrzebne. Zapewne jednak oczekujesz niezawodnego działania i wygodnej konstrukcji. To ostatnie jest bardzo istotne, szczególnie gdy spędzasz wiele godzin przed ekranem.

Jakiej myszki potrzebuje grafik?

Myszka to jedno z najważniejszych urządzeń peryferyjnych do komputera – korzysta się z niej wyjątkowo często. Większość laptopów posiada własną myszkę, którą można podpiąć do niego w dowolnym momencie. Nie zawsze są one jednak wysokiej jakości, szczególnie gdy jesteś profesjonalistą. Dlaczego więc korzystać z kiepskiej klasy sprzętu? Przecież na rynku masz znacznie więcej ciekawszych opcji do wyboru. Wysokiej klasy myszki dla grafików są nie tylko niezawodne, ale oferują też wiele interesujących funkcji.

Nim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnej myszki, warto sprawdzić, na jakie funkcje zwrócić szczególną uwagę. Jakie są Twoje wymagania projektowe i czego oczekujesz od swojej myszki? Jeśli nie masz co do tego absolutnej pewności, spieszymy z pomocą! Poniżej przedstawiamy kilka parametrów, które pozwolą Ci dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Myszka dla grafika – przewodowa czy bezprzewodowa?

Ten wybór zależy tylko i wyłącznie od Twoich gustów i preferencji. Warto jednak sprawdzić obydwie możliwości, by dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz. Myszka bezprzewodowa pozwala na korzystanie z komputera bez plączących się kabli. Dla wielu użytkowników jest to bardzo istotna kwestia – głównie ze względu na wygodę. Należy pamiętać, że bezprzewodowe myszy trzeba regularnie ładować i zawsze mieć pod ręką odpowiednie baterie. Niektóre z tego typu egzemplarzy posiadają specjalne włączniki on-off, dzięki którym można zarządzać energią. Nie używasz myszki? Wyłącz ją, a bateria nie będzie się zużywała. Jeśli jednak dużo pracujesz, opcja ta może nie być zbyt efektywnym rozwiązaniem. Inną kwestią, która przemawia na niekorzyść myszek bezprzewodowych, jest ich cena. Mysz typu wireless zazwyczaj kosztuje więcej, niż jej odpowiednik z przewodem USB. Tego rodzaju akcesoria często dostarcza się ze specjalnymi odbiornikami do łączenia z komputerem, które mogą trochę kosztować.

Czy myszka jest ergonomiczna?

Siedzisz przy komputerze przez kilka, albo i kilkanaście godzin dziennie? Na pewno znasz takie problemy, jak ból nadgarstka lub nawet całej dłoni. To jednak nie jest najgorsze – nieodpowiednio dobrana myszka może w takich sytuacjach powodować problemy ze zdrowiem. Ergonomiczna myszka pozwala uniknąć tego rodzaju komplikacji. Mysz, którą zaprojektowano w odpowiedni sposób, pozwala Twojej dłoni leżeć wygodnie i znacznie zmniejsza ryzyko postawania różnych zmian zdrowotnych. Nie da się jednak wybrać jednej, uniwersalnej myszki dla każdego. To mocno subiektywna kwestia, dlatego najlepiej jest przetestować wszystko samodzielnie. W idealnej sytuacji można byłoby sprawdzić każdą myszkę przed jej zakupem, nie zawsze jednak jest to możliwe. Alternatywnym rozwiązaniem jest research w Internecie.

Specjalne przyciski mogą Ci się przydać

Profesjonalne myszki komputerowe dla grafików posiadają wiele dodatkowych, programowalnych przycisków. Podczas, gdy najzwyklejsza myszka biurowa posiada ich dwa lub trzy, w przypadku zaawansowanego sprzętu może być to nawet kilka razy więcej. Jeśli jesteś grafikiem, Twoja praca najprawdopodobniej wymaga od Ciebie wielozadaniowości. Dobrze zatem byłoby posiadać sprzęt, który odpowiadałby na Twoje potrzeby. To jednak również jest kwestia indywidualna – wszystko zależy od tego, do czego konkretnie ma służyć Twoja myszka. Profesjonalna mysz z dodatkowymi przyciskami pozwala jednak na zaprogramowanie wielu opcji, z których często korzystasz. Nim jednak się na to zdecydujesz, zastanów się dobrze, czy tego potrzebujesz. Im więcej tego rodzaju gadżetów, tym wyższa cena oraz większa szansa na potencjalną awarię. Jeśli więc są dla Ciebie zbędne, nie poszukuj ich na siłę.

Myszka optyczna vs laserowa

Wybierz, jakiego typu ma być Twoja przyszła myszka. Na rynku znajdziesz ich właściwie tylko dwa rodzaje: mysz optyczna lub laserowa. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim liczbą DPI, a to dość istotna kwestia. Wersja optyczna ma najczęściej od 400 do 800 DPI. To absolutnie wystarcza do codziennych czynności, ale dla profesjonalisty (lub gracza) ta ilość może być zbyt mała. Jeśli potrzebujesz większej płynności śledzenia, powinieneś raczej celować w myszkę laserową. Te mogą osiągać nawet 2000 DPI, co już jest bardzo imponującym wynikiem. Tak wysoka czułość myszy również nie jest potrzebna każdemu. Zatem – zupełnie jak w pozostałych przypadkach – wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Author

Udostępnij