Strona głównatechnologiaJaki telefon komórkowy wybrać do zdjęć?

Jaki telefon komórkowy wybrać do zdjęć?

AUTOR

Kategorie

Ilu użytkowników telefonów komórkowych, tyle wymagań stawianych przed wybieranymi urządzeniami. Niektórzy stawiają gównie na niską cenę, nie mając przy tym wielkich oczekiwań względem swojego smartfona. Dla wielu kupujących kluczowym parametrem przy doborze nowej komórki jest jakość wykonywanych przez nią zdjęć i filmów.

Na co zwracać uwagę – kiedy aparat fotograficzny wbudowany w telefon będzie dobry?

Każdy aparat fotograficzny można określić kilkoma parametrami, których ocena pozwoli nam poznać możliwości takiego sprzętu jeszcze przed wykonaniem pierwszych zdjęć, czy filmów i przyjrzeniu się im. Nie inaczej jest w przypadku aparatów wbudowanych w telefony komórkowe. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Jasność obiektywu jest jedną z kluczowych cech aparatu. To dzięki niej jesteśmy w stanie wykonać niezłe, wyraźne zdjęcia w nieco gorszych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia wykonane dość jasnym obiektywem będą nieporuszone, gdyż przy dużej ilości światła migawka aparatu ustawiona jest na bardzo krótki czas. Ciemniejsze obiektywy wymagają dłuższego naświetlania, przez co zdjęcia wykonane bez statywu przeważnie wyjdą poruszone. Niezła jasność obiektywu w aparacie telefonu komórkowego będzie miała wartość f=1.5 do f=2,0.

Kolejnym ważnym elementem jest stabilizacja obrazu w obiektywie. Istnieją dwa sposoby jej realizacji – stabilizacja elektroniczna, kiedy algorytm wycina fragment obrazu łączy sąsiadujące piksele, powodując wrażenie płynności obrazu, a także stabilizacja optyczna. Drugie rozwiązanie daje o niebo lepsze efekty, jest zbliżone do stabilizacji stosowanych w profesjonalnym sprzęcie, np. drogich obiektywach stosowanych w lustrzankach.

Zaawansowane funkcje systemowe również są w stanie znacznie poprawić jakość zdjęć. HDR łączy ze sobą kilka ujęć, tworząc zdjęcie o świetnym kontraście. Nowoczesne telefony posiadają też użyteczne tryby fotografii nocnej – często efekty są wręcz zdumiewające, a takie telefony niektórzy porównują do noktowizorów.

Samsung Galaxy

Samsungi z serii Galaxy od swoich pierwszych odsłon oferowały najlepsze dostępne rozwiązania techniczne. Również stosowane moduły aparatów fotograficznych były tymi z najwyższej półki. Już Samsung Galaxy SII określany był mianem fotosmartfona, a kolejne odsłony tylko utwierdzały użytkowników w tym przekonaniu. Niestety, najnowsze telefony z tej serii (Samsung Galaxy S21, Samsung Galaxy S21 Ultra) są dość drogie. Jeżeli nie posiadasz tak dużego budżetu na zakup telefonu komórkowego, nie musisz sięgać półkę niżej po aparat ze średniej półki, którego funkcje fotograficzne nie będą tak zaawansowane. Jeśli jakość wykonywanych zdjęć jest przy wyborze smartfona priorytetem, dobrym rozwiązaniem jest zakup topowego modelu sprzed kilku lat. Samsung S9 lub Galaxy S10 wciąż robią znakomite zdjęcia i filmy, a na pokładzie posiadają zaawansowane funkcje, których próżno szukać w urządzeniach z niższych serii.

Huawei P, Huawei Mate

Najwyższa seria modeli produkowanych przez Huawei charakteryzuje się tymi samymi cechami, co wcześniej opisane Samsungi. Wybierając jeden z modeli serii Huawei P (np. Huawei P20, Huawei P30) lub Mate (Huawei Mate 30, itp) zwróćmy uwagę na dopisek na końcu nazwy modelu. Jeżeli widnieje tam napis “Lite” (np. Huawei P40 Lite) jest to okrojona seria, nie mająca wiele wspólnego z topowym modelem.

Author

Udostępnij