Strona głównatechnologiaJakie rozwiązania pozwalają zapewnić ochronę urządzeń końcowych?

Jakie rozwiązania pozwalają zapewnić ochronę urządzeń końcowych?

AUTOR

Kategorie

Cyberbezpieczeństwo jest obszarem, który stale się zmienia. Wszystko za sprawą rozwoju zagrożeń, które wymagają stosowania odpowiednich środków ochrony pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo. W szczególności dotyczy to urządzeń końcowych, które są najbardziej narażone na atak.

Mówiąc o cyberbezpieczeństwie, należy mieć świadomość zagrożeń, na jakie są dzisiaj narażone urządzenia końcowe. Dotyczy to zarówno firm, jak i zwykłych użytkowników, lecz to firmy odpowiadają za przetwarzanie i przechowywanie istotnych danych. Dlatego jest to istotna kwestia, ponieważ występujący w ostatnim czasie rozwój złośliwego oprogramowania bazującego m.in. na znajdowaniu błędów w oprogramowaniu i wykorzystującego power shell wymaga wdrożenia rozwiązań, które zapewnią optymalną ochronę.

Dlaczego tradycyjne systemy nie zapewniają wystarczającej ochrony?

Tradycyjne oprogramowanie antywirusowe w większości takich przypadków nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ochrony. Charakterystyczne dla nich stosowanie mechanizmu czarnych list, który polega na porównywaniu podejrzanego pliku z listą zagrożeń i jest on bardzo łatwy do obejścia przez osoby przeprowadzające atak na dane urządzenie. Brak możliwości zarówno zablokowania ataku, jak i przywrócenia środowiska do stanu sprzed jego wystąpienia może przynieść wyjątkowo negatywne konsekwencje. Dlatego niezbędne jest zainwestowanie w oprogramowanie, które będzie odpowiedzią na takie problemy.

W jaki sposób podnieść poziom ochrony?

Jednak wybór oprogramowania, które pozwoli zapewnić optymalny poziom ochrony urządzeń końcowych, nie jest łatwy, przez co trudno wybrać odpowiednią dla nas opcję. Dochodzą do tego również oczekiwania oraz możliwości budżetowe firmy zainteresowanej zakupem takiego oprogramowania. Jednak nawet w takiej sytuacji istnieją rozwiązania, które pozwala zapewnić wysoki poziom ochrony, są nimi systemy Endpoint Security. Systemy tego typu działają przy wykorzystaniu zaawansowanych metod wykrywania złośliwego oprogramowania, które opierają się na sztucznej inteligencji. Ponadto charakteryzują się wczesnym wykrywaniem zagrożeń, co pozytywnie przekłada się na blokowanie ataków. Nawet w sytuacji, gdy korzystamy z innych systemów bezpieczeństwa jak SIEM, czy NAC, to systemy endpoint security zapewniają swobodną integrację. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo bez potrzeby eliminacji innych środków, z których równolegle korzystamy.

Author

Udostępnij