Strona głównatechnologiaKlawiatura mechaniczna czy membranowa - która jest lepsza?

Klawiatura mechaniczna czy membranowa – która jest lepsza?

AUTOR

Kategorie

Bez klawiatury korzystać się z komputera nie da – co bardziej wytrwali mogą posługiwać się za pomocą myszki tą wyświetlaną na ekranie, ale jest to raczej rozwiązanie awaryjne, kiedy nagle zepsuje nam się klawiatura i nie mamy pod ręką zamiennika, a natychmiast musimy coś zrobić. W klawiaturę więc zaopatrzyć się musimy, niezależnie od tego, czy chcemy za jej pomocą grać, czy tylko korzystać z Internetu. Stajemy wtedy przed wyborem – klawiatura mechaniczna czy membranowa? Który z tych rodzajów klawiatur będzie lepszym wyborem?

Klawiatura mechaniczna – charakterystyka

Klawiatura mechaniczna działa przy pomocy sprężynek, które znajdują się pod każdym klawiszem. Dzięki temu nie trzeba wciskać takiego klawisza zbyt głęboko, aby zareagował.

Ma to jednak swoją wadę – takie klawiatury są z reguły dość duże i nie tyle ciężkie, co cięższe niż popularne “membranówki”. Wyższa jest także ich cena, a z kolei mniejszy wybór.

Jeśli interesują nas klawiatury bezprzewodowe, podświetlane czy jeszcze w jakiś inny sposób unikatowe, to ciężej nam będzie znaleźć takie opcje wśród klawiatur mechanicznych. Nie będzie to niemożliwe, ale da się zauważyć różnicę w różnorodności różnych rodzajów klawiatur.

Trzeba jednak zauważyć, że przyciski takich klawiatur bardzo szybko wracają do pozycji początkowych. Korzystanie z nich jest więc bardzo wygodne. Trzeba także podkreślić fakt, że klawiatury mechaniczne są bardzo wytrzymałe – każdy przycisk powinien wytrzymać nawet 50 milionów kliknięć.

Co dla niektórych może być istotne, klawiatury mechaniczne z reguły są stosunkowo głośne.

Wady i zalety klawiatur membranowych

Klawiatury membranowe są tańsze w produkcji i z tego powodu także mniejsza jest ich cena… oraz z reguły także jakość, przynajmniej w przypadku tanich modeli.

Duży jest za to wybór – znaleźć je można w ogromie kolorów, rozmiarów, kształtów. Zarówno wersje przewodowe, jak i bezprzewodowe, podświetlone lub nie. Są one zazwyczaj także lżejsze i mniejsze niż klawiatury mechaniczne, chociaż jeśli zależy nam na dużej klawiaturze membranowej, też będziemy w stanie taką znaleźć.

Przyciski wolniej wracają do pozycji początkowej i trzeba je wcisnąć głębiej, zanim zostanie rozpoznane naciśnięcie. Skoro już mowa o przyciskach – mniejsza jest ich wytrzymałość, bo wynosi średnio od 10 do 20 milionów przyciśnięć.

Zaletę może za to stanowić ciche działanie – chociaż bywa z tym różnie w zależności od modelu.

Trzecia opcja – klawiatura hybrydowa

Jeśli ani jedna, ani druga opcja nie wydają się dla nas atrakcyjne, to jest jeszcze inne rozwiązanie. Klawiatury hybrydowe łączą w sobie cechy klawiatur membranowych i mechanicznych, znajdując w wielu aspektach złoty środek.

Zarówno siłę, jaka będzie potrzebna do naciśnięcia przycisku, szybkość powrotu do pozycji początkowej, głośność działania, jak i rozmiary oraz cenę można określić jako oscylujące pomiędzy klawiaturą membranową a mechaniczną. Jednym słowem – przeciętne.

Przeciętność nie musi jednak od razu być czymś złym. Hybryda może być ciekawą opcją dla tych, którym na przykład jednocześnie bardzo zależy na nie tak głośnym działaniu, ale z drugiej strony nie chcą iść na kompromis odnośnie siły potrzebnej do naciśnięcia przycisku.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa – co wybrać?

Oba rodzaje klawiatur mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Klawiatury mechaniczne są przede wszystkim bardzo lubiane przez graczy, dla których chociażby szybkość powrotu przycisku do pozycji początkowej jest sprawą bardzo ważną.

Z kolei przeciętni użytkownicy komputerów bardziej docenią klasyczne “membranówki”, które są tańsze i cichsze.

Author

Udostępnij