Strona głównatechnologiaKultowe gry na PC, w które graliśmy na przełomie wieków

Kultowe gry na PC, w które graliśmy na przełomie wieków

AUTOR

Kategorie

Na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych niewiele osób posiadało konsole do gier z prawdziwego zdarzenia, jakimi dziś są XBox i PlayStation. W tamtych czasach domowy komputer służył nie tylko do pracy i nauki, ale także do zabawy. Większość z graczy pamiętających tamten okres powinno dobrze wspominać niektóre z wymienionych poniżej gier.

Colin McRae 2.0 – niezapomniane rajdy

“Rajdy samochodowe nie mogą być już bardziej realistyczne” – tak myślało wielu graczy po uruchomieniu Colina McRae 2.0. Gra dawała możliwość sprawdzenia się jako kierowca rajdowy w serii WRC. Wiele dostępnych samochodów i mnogość zróżnicowanych tras nie pozwalały znudzić się przez wiele godzin. Dodatkowo gra posiadała tryb multiplayer, także przy jednym komputerze – na dzielonym ekranie. Dziś współzawodnictwo korzystając z jednej klawiatury może wydawać się dość dziwne. Dwadzieścia lat temu jeden gracz używał strzałek, drugi klawiszy WSAD.

Dodatkowym urozmaiceniem gry była możliwość odblokowania kolejnych samochodów, również historycznych. Każdy, kto grał w “colina” pamięta, jak trudne do opanowania były Lancia Stratos lub prawdziwy potwór – Peugeot 205 Turbo. Kto jednak je opanował, potrafił wykręcić naprawdę wyśrubowane rekordy okrążeń.

Age of Empires II

To gra strategiczna, nawiązująca do historii. Zadaniem gracza było rozbudowanie swojego królestwa. Poza znanymi z pierwszej odsłony tej gry aspektami ekonomicznymi i tworzeniem wyspecjalizowanych jednostek służących w naszej armii, Age of Empires II kładła duży nacisk na politykę. Możliwość dogadywania się z komputerowymi przeciwnikami sprawiała, że gra wydawała się naprawdę realistyczna. Gracz mógł poczuć się jak prawdziwy władca dawnego państwa, a jego zadaniem – niezmiennie dla gier z tej serii – było zawładnięcie całym światem.

Quake III Arena

Hit wśród bywalców kafejek internetowych. Gra zaprezentowana w 1999 roku to dynamiczna strzelanka pierwszoosobowa. Po wybraniu jednego z dostępnych charakterów gracz był rzucany w pewne miejsce na zamkniętej, niewielkiej mapie. Zadaniem była eliminacja jak największej liczby przeciwników, z którymi często konkurowaliśmy w trybie online. W domu możliwość trenowania dawała walka ze sterowanymi przez komputer botami.

Wymagania sprzętowe były dla niektórych posiadaczy komputerów przerażające. Posiadanie procesora Pentium II, 64MB pamięci RAM i karty graficznej zaopatrzonej w minimum 8MB pamięci było jednak przepustką do uruchomienia tej gry.

The Sims – komputerowa wersja rodziny

31 stycznia 2000 roku zaprezentowana została bardzo nowatorska i posiadająca świetną, jak na ówczesne czasy, grafikę gra. The Sims to gra z gatunku symulacyjnych. Zadaniem gracza było wybudowanie i urządzenie domu, którego mieszkańcami były tytułowe Simsy. Gracz miał pełną dowolność w kształtowaniu zarówno samego mieszkania, ogrodu, jak i wyglądu jego mieszkańców. Wiele osób mogło poczuć się jak prawdziwy architekt korzystając z rozbudowanej bazy dostępnych elementów, a kierowanie komputerowymi ludkami dostarczało wiele zabawy.

Author

Udostępnij