Strona głównatechnologiaKultowe modele Nokii

Kultowe modele Nokii

AUTOR

Kategorie

Fiński producent był hegemonem w branży telefonów komórkowych. Posiadanie urządzenia tej marki było wyznacznikiem statusu społecznego. Na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych to właśnie Nokie wyznaczały standardy i gwarantowały wysoką jakość.

Nokia 3210

To bardzo prosty telefon komórkowy, posiadający jedynie niezbędne funkcje. Użytkownik Nokii 3210 miał możliwość dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS przez wiele dni po naładowaniu telefonu. Czasy pracy na baterii sięgające dwóch tygodni były wówczas standardem. Telefon charakteryzował się pancerną budową, w razie uszkodzenia istniała możliwość samodzielnej zmiany obudowy. Był to też niezły sposób na personalizację swojej komórki.

Nokia 3310

Najbardziej chyba znany model fińskiego producenta telefonów komórkowych i jeden z dwóch najbardziej kultowych. To do niej przyległ pseudonim “cegła”. Wielu użytkowników wspomina upadki z dość sporych wysokości, które Nokia 3310 znosiła bez szwanku. Funkcji nadal nie było zbyt wiele, jednak rozgrywka w kultową grę Snake rekompensowała w tamtych czasach brak Internetu, aparatu fotograficznego i innych znanych dziś funkcji.

Nokia 6310i

To telefon nazywany wówczas biznesowym. Posiadał praktycznie te same funkcje co inne modele Nokii, jednak jego luksusowa stylistyka i dość wysoka cena powodowały, że był często wybierany przez przedsiębiorców i inne osoby chcące pokazać swój wysmakowany styl. Nokia 6310i miała możliwość montażu w niektórych modelach samochodów osobowych. Potrzebny był do tego plastikowy adapter, trwale przymocowany we wnętrzu auta. Do dziś można spotkać używane samochody, które na pierwszy rzut oka wydają się całkiem świeże i młode. To adapter do montażu Nokii 6310i przypomina o wielu latach, które upłynęły od ich produkcji.

Nokia N95

To telefon komórkowy stojący w rozkroku pomiędzy dwoma światami. Z jednej strony posiada wszystkie cechy starodawnego telefonu komórkowego. Wysoka trwałość, świetna bateria i fizyczne klawisze z klawiaturą QWERTY dostępną po rozsunięciu urządzenia stawiały go na jednej półce wśród innych modeli Nokii. Nokia N95 posiadała jednak dotykowy, kolorowy wyświetlacz o dość sporej przekątnej, a także prosty system operacyjny (Symbian OS), który dawał możliwość korzystania z Internetu, pobierania aplikacji i komunikacji Bluetooth, Wi-Fi czy wideokonferencji. Aparat wyróżniał się rewelacyjnym jak na tamte czasy aparatem fotograficznym sygnowanym marką Carl Zeiss.

Nokia Lumia

Po błyskawicznym zdobyciu dużej części rynku przez iPhona i późniejszym zalewie kolejnych modeli działających pod kontrolą systemu Google Android, Nokia nie chciała zostać w tyle. Stosowany dotąd z powodzeniem system Symbian okazał się dość przestarzały i mało rozwojowy, przez co konkurencja znacznie odjechała fińskiemu gigantowi branży telekomunikacyjnej. Zdecydowano się więc na współpracę z inną globalną marką – Microsoftem. Smartfony pod kontrolą systemu Windows Phone miały swoje pięć minut, a wiele osób ceniło sobie Nokie z serii Lumia za płynne działanie i dość dobre wykonanie (w szczególności wyróżniające się aparaty fotograficzne w wyższych modelach. Finalnie mobilny system Microsoftu podzielił los Symbiana, a dzisiejsze Nokie stały się przeciętniakami korzystającymi z Androida.

Author

Udostępnij