Strona głównatechnologiaŁożysko kulkowe w automatyce i mechanice

Łożysko kulkowe w automatyce i mechanice

AUTOR

Kategorie

Konstruujesz lub naprawiasz urządzenia elektroniczno-mechaniczne? Trzeba przyznać, że jest to naprawdę interesujące zainteresowanie, ponieważ dosłownie możliwości są nieograniczone i im wykażesz się większym doświadczeniem lub nawet zróżnicowanym pomysłem, tym więcej możesz osiągnąć. Wiele osób twierdzi, że w tym hobby ograniczenia nie istnieją, a osoby z wyobraźnią, wiedzą i umiejętnościami są w stanie stworzyć dosłownie wszystko. Należy jednak pamiętać, że każdy projekt lub konstrukcja zaczynają się od podstawowych i niezwykle prostych komponentów, do których zaliczamy między innymi łożysko kulkowe.

Jak i kiedy wykorzystać ten niewielki element wyposażenia dla swoich celów? Czym różnią się od siebie poszczególne produkty i kiedy należy go wymienić? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z konstruowaniem, nic dziwnego, że masz wiele pytań. Części typu łożysko kulkowe teoretycznie są niewielkie i proste, lecz mają bardzo odpowiedzialne zadania. Dowiedz się wszystkiego na ich temat, nim podejmiesz pracę.

Łożyska i ich możliwości

Łożysko kulkowe jest najczęściej wykorzystywane w hulajnogach lub deskorolkach. Można spotkać je również w rolkach. To właśnie dzięki nim koła kręcą się w odpowiedni sposób, a my nie musimy cały czas odpychać się z dużą siłą, by utrzymywać prędkość. Są one jednak stosowane we wszystkich ruchomych układach, ponieważ w pewnym sensie pełnią rolę stawów, dzięki którym pozostałe elementy mogą się poruszać. To oczywiście nie wszystko, co łożyska kulkowe są w stanie zaoferować, lecz jest to zagadnienie na zupełnie inny materiał, który z przyjemnością przygotujemy.

Szybkość, efektywność i wytrzymałość

Czy łożyska kulkowe mają wpływ na szybkość jazdy lub wykonywanej czynności? Oczywiście, że tak. Można nawet powiedzieć, że to właśnie one odpowiadają za to, jak płynnie i z jaką prędkością dany proces będzie przebiegać. Przykładowo: Łożyska ABEC 7 są o wiele szybsze od ABEC 5, lecz wolniejsze od ABEC 9. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wystarczy skorzystać z rolek lub deskorolki wyposażonej w takie produkty. Różnica będzie widoczna gołym okiem.

Produkty dostępne na wyciągnięcie ręki

Łożyska kulkowe dostępne są niemal we wszystkich sklepach modelarskich lub technologicznych, gdzie znajdziemy także inne komponenty wykorzystywane w robotyce i automatyce. Jeśli jednak brakuje takich placówek w Twojej okolicy i potrzebujesz łożysk na już, możesz sprawdzić oferty dystrybutorów akcesoriów mechanicznych. Może jednak okazać się, że brakuje w ich dystrybucji niewielkich rozmiarów.

Author

Udostępnij