Strona głównatechnologiaMobilny CRM - czym jest i czy warto z niego korzystać?

Mobilny CRM – czym jest i czy warto z niego korzystać?

AUTOR

Kategorie

CRM, czyli Customer Relationship Management, to kategoria narzędzi pozwalających na łatwe zbieranie, katalogowanie i analizowanie wszystkich danych związanych z relacjami z klientami. Korzysta z nich bardzo wiele firm, w tym przede wszystkim firmy duże, chociaż oczywiście nie tylko.

W ramach pracy biurowej sprzedawcy i inni pracownicy firmy korzystają zazwyczaj z oprogramowania CRM na swoich komputerach lub laptopach, czy to w przeglądarce, czy w ramach samodzielnych programów zainstalowanych na urządzeniu. Co jednak, jeśli jest się “w trasie”? W takim przypadku pomocny może okazać się CRM mobilny. Czym on jest i czy warto z niego korzystać wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Jak działa mobilny CRM i czym różni się od “zwykłego” CRM-a?

Jak łatwo się domyślić, mobilny CRM to aplikacja użytkowanego systemu CRM, stworzona z myślą o smartfonach lub tabletach. Po zalogowaniu się do niej, możemy znaleźć w niej dokładnie te same informacje, co w aplikacji komputerowej czy przeglądarkowej, bowiem dane są na bieżąco synchronizowane dla całego konta na wszystkich platformach. Jeśli chodzi o funkcje takiej aplikacji, to w przypadku każdej z nich mogą one być nieco inne, natomiast nie ustępują one znacznie swoim desktopowym odpowiednikom.

W ramach mobilnego CRM-a można m.in. wykonywać połączenia i dodawać do nich notatki, prześledzić historię kontaktów z danym klientem, aktualizować szanse sprzedażowe (wraz ze wskazaniem, na jakim etapie transakcji obecnie się znajdujemy) i sfinalizowane umowy i wiele, wiele więcej. Taką aplikację można zintegrować z innymi używanymi przez siebie programami, takimi jak choćby skrzynka e-mailowa czy kalendarz. Dzięki temu można mieć na bieżąco podgląd wszystkich zaplanowanych zadań i nic nie zostanie przegapione.

Czy warto korzystać z mobilnego CRM-a?

Nie zawsze można mieć przy sobie laptopa lub wygodne jest zajrzenie do niego. Smartfona każdy ma w kieszeni niemal cały czas, w związku z czym można wykonywać za jego pomocą różne zadania (pisać, dzwonić, notować, umawiać spotkania i nie tylko) w niemal dowolnym momencie, na przykład w autobusie, pociągu czy pokoju hotelowym.

Obecnie wielu handlowców jest cały czas w ruchu i nie spędzają oni bardzo dużo czasu w biurze. Posiadanie dostępu do wszystkich najważniejszych danych i funkcjonalności programu do zarządzania relacjami z klientami z poziomu swojego urządzenia mobilnego jest bardzo cenne i może pozytywnie wpłynąć na efektywność prowadzonych działań. Jeśli więc jeszcze się z takiej aplikacji nie korzysta, warto to zmienić. Jest spora szansa, że system CRM, z którego firma korzysta na komputerach, ma także swoją aplikację na urządzenia mobilne.

Author

Udostępnij