Strona głównatechnologiaMonitor zakrzywiony – czym się charakteryzuje i kiedy warto go kupić?

Monitor zakrzywiony – czym się charakteryzuje i kiedy warto go kupić?

AUTOR

Kategorie

Monitor zakrzywiony to stosunkowo produkt który zadebiutował już w 2015 roku i ze względu na swój atrakcyjny wygląd zachwycił sporą część miłośników elektroniki sukcesywnie zdobywając rynek. Nie sam wygląd oczywiście jest w jego przypadku kluczowy. Odbiór cyfrowych treści na takim monitorze może być bardzo komfortowy, ale musimy się zastanowić czy spełni on nasze oczekiwania. Wyjaśniamy, kiedy warto w niego zainwestować.

Monitor zakrzywiony – wady i zalety

Ten rodzaj monitora jest naprawdę atrakcyjny wizualnie, to na pewno zaleta dla wszystkich tych, którzy – oprócz sprzętu o dobrych parametrach – lubią otaczać się designerskimi gadżetami. Zakrzywienie ekranu powoduje efekt głębszej immersji, czyli zanurzenia w obrazie. Dzięki temu odczuwa się „zatapianie” w oglądanym filmie. Zaokrąglony wyświetlacz jest bardziej naturalny dla kształtu gałki ocznej człowieka. Taka konstrukcja nie męczy również wzroku w takim stopniu, jak klasyczne ekrany zapewniając identyczną odległość między powierzchnią ekranu a oczami na całej swojej powierzchni.

Do innych zalet monitora zakrzywionego należą:

  • minimalizacja odbić światła,
  • rozszerzone pole widzenia i możliwość dostrzeżenia większej ilości detali.

Taki monitor rzeczywiście sprawdzi się zarówno w pracy – nie męczy wzroku, jak i w czasie odpoczynku. Nie jest to jednak urządzenie bez wad. Wśród nich wymienia się

  • nieco wyższą cenę monitora zakrzywionego niż prostego
  • niższy komfort pracy gdy siedzi przed nim więcej niż 1 osoba
  • Nie nadaje się do pracy z grafiką ze względu na utrudnione postrzeganie geometrii

Czym kierować się, wybierając monitor zakrzywiony?

Podstawową cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup monitora zakrzywionego jest stopień zakrzywienia. Najczęściej spotyka się modele 1800R i 1000R, co oznacza, że średnica okręgu utworzonego z tych pierwszych monitorów miałaby 1800 milimetrów (1,8 metra), a z tych drugich 1000 milimetrów (1 metr). Zatem im mniejsza liczba przed „R”, tym większe zakrzywienie i lepszy efekt głębi.

Inne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • przekątna – zaleca się minimum 27 cali, ale aby dopełnić efektu głębi świetny będzie monitor zakrzywiony 49 cali,
  • rozdzielczość – rekomenduje się  przynajmniej 2560×1440 pikseli, a idealnym rozwiązaniem jest 5120×1440 pikseli
  • rodzaj matrycy – ze względu na wysoki kontrast statyczny zalecamy  matryceVA,
  • funkcje dla graczy – zalecane odświeżanie to 144Hz, ale znacznie płynniejszy będzie obraz, jeśli zdecydujesz się na monitor zakrzywiony 240Hz.

Ciekawą ofertę monitorów zakrzywionych znajdziesz wśród produktów Samsung. Możesz wybrać standardowy monitor 27 cali, jak również monitory dla graczy o przekątnej 32, 34 czy nawet 49 cali. Zastanawiając się nad sensownością zakupu zakrzywionego monitora, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich zastosowań będzie potrzebny. Jeśli grasz – zapewni ci lepszy poziom immersji. Jeśli zależy ci na skupieniu się na cyfrowych treściach w pracy – taki monitor będzie znacznie bardziej ergonomiczny. Zatem – warto kupić taki monitor, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście będzie używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zamiast pełnić funkcję atrakcyjnego wizualnie gadżetu.

Author

Udostępnij