Strona głównatechnologiaMuzyka tworzona za pomocą komputera

Muzyka tworzona za pomocą komputera

AUTOR

Kategorie

Tworzenie muzyki za pomocą komputera

Branża muzyczna dynamicznie się zmienia. Kiedyś do nagrania swojego utworu, potrzebna była wizyta w studio, która często kosztowała nas dużą cześć wypłaty. Szczególnie w przypadku, kiedy ktoś był niedoświadczony, wtedy czas płacony za każdą godzinę użytkowania – dość znacznie się wydłużał. Z czasem sytuacja bardzo się zmienia. Jeżeli ktoś ma wystarczająco samozaparcia może na własną rękę zrealizować swój utwór w domu. Możliwości jakie daje nam komputer są ogromne. Szczególnie jeżeli porównamy je z tym co miało poprzednie pokolenie. Komputer to teraz maszyna, która daje nam możliwość tworzenia własnych produkcji muzycznych – na wysokim poziomie, który w małym stopniu odstaje od tych produkowanych w ogromnych studiach. Narzędzia jakie ma obecne pokolenie są niezwykłe i dają ogromne możliwości.

Bez prawdziwych instrumentów

Programy do produkcji muzyki dają nam możliwości korzystania praktycznie wszystkich znanych nam instrumentów. Wszystko opiera się na wyborze danego dźwięku i odpowiedniej obróbce. Dobry program oferuje nam szeroką gamę zabiegów jakie możemy wykonać na każdym dźwięku. Edycja jest praktycznie nieograniczona i zależy tylko od producenta. Możliwości jakie daję obecne programy do tworzenia muzyki, są ogromne i widać to w produkcjach, które możemy aktualnie słuchać. Dzieciaki mogą uczyć się produkowania bitów z poradników w internecie. Nie potrzebne są obecnie żadne kursy, czy też specjalna szkoła. Wiedza jest podana na tacy i w dodatku darmowa. Wszystko zależy od zaangażowania danej osoby, która chce zostać producentem. Nie ważne w jakim stylu chcemy działać, dostępne jest wszystko. Poradniki wykonane są na bardzo wysokim poziomie i są często dostosowane do poziomu danego ucznia. Podobnie jest w przypadku wokalistów. Wiedzę na temat odpowiedniego śpiewania możemy nabyć za pomocą specjalistycznych poradników. Być może nie zastąpi to lekcji na żywo z instrumentem i nauczycielem, ale jak widać – nie wszyscy tego potrzebują. Większość artystów, którzy są aktualnie w czołówce popularności, wśród młodych ludzi są samoukami. Muzyka od zawsze była buntem, czymś co może robić każdy. Obecne czasy pokazują to w bardzo dobry sposób.

Własne studio w domu

Po odpowiednim przeszkoleniu możemy zastanowić się nad zakupem lepszego sprzętu. Odpowiednia karta dźwiękowa, klawiatura sterująca i dobre nagłośnienie – to podstawa u domowych producentów muzyki. Wszystko nadal odbywa się tylko na komputerze, ale dzięki co raz to lepszym narzędziom – wszystko jest prostsze i nasze możliwości jeszcze bardziej się powiększają i efekt końcowy jest lepszy. Na temat budowania domowego studia możemy znaleźć masę poradników w internecie. Dobór odpowiedniego sprzętu, wybór miejsca, czy też to jak mamy obchodzić się z artystą, który przyjdzie do nas nagrywać. Wszystko jest podane na tacy w formie przystępnych dla każdego poradników.

Głosy starszych muzyków

Często możemy spotkać się z tym, że osoby, które nie działały w swojej młodości w ten sposób – mówią, że produkcje wykonywane w całości na komputerze są pozbawione duszy i nie są autentyczne. Ten temat jest trudny i nie ma na niego jasnej odpowiedzi, każda produkcja jest inna i każdy podchodzi do muzyki inaczej. Dobrym przykładem produkcji, które są pozbawione warstwy artystycznej są te tworzone przez osoby, które nagrywają filmy na YouTube. Ktoś, kto ma doświadczenie z muzyką od razu widzi, że tego typu produkcje nie mają w sobie nawet minimalnej warstwy artystycznej. To po prostu piosenki nagrane z potrzeb rynku. Muzyka rozrywkowa była z nami zawsze i będzie tak pewnie przez bardzo długi czas, ale nie uważam tego za coś złego. Rynek muzyczny znajdzie miejsce – dla każdego. Słuchacz musi znaleźć sobie swój ulubiony styl. Jeżeli taka muzyka mu odpowiada, jest to jego sprawa. Jeżeli ktoś wkłada swoje emocja w tworzenie, wtedy nie jest ważne w jaki sposób wykonuje swoje produkcje. Liczy się to co dany utwór na przekazać, a nie jakie narzędzie zostały wykorzystane do jego stworzenia.

Author

Udostępnij