Strona głównatechnologiaMyszka dla grafika komputerowego - jaką wybrać?

Myszka dla grafika komputerowego – jaką wybrać?

AUTOR

Kategorie

Mogłoby się wydawać, że osoby pracujące jako grafik komputerowy niespecjalnie zwracają uwagę na takie urządzenia peryferyjne jak mysz. Jest to oczywiście założenie błędne, ponieważ to właśnie dzięki jej wykorzystaniu jesteśmy w stanie zrealizować szereg skomplikowanych czynności w trakcie realizowanego przez nas projektu. Przed przystąpieniem do pracy warto zadbać o to, aby nie była ona dla nas uciążliwa. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze myszki przeznaczonej do pracy na stanowisku grafika komputerowego?

Czy grafik komputerowy może się obejść bez dobrej myszki?

Często zdarza się tak, że osoby z takich branż, jak grafika komputerowa do swojej pracy używają laptopów. Jest to w pewien sposób zrozumiałe, ponieważ tego typu urządzenia umożliwiają nam mobilność, która nierzadko jest na wagę złota. Korzystanie jedynie z touchpada sprawia, że obsługę kursora mamy niemal pod ręką, podobnie jest zresztą z klawiaturą. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy takie rozwiązanie jest odpowiednie dla grafika komputerowego? Zdecydowanie odradzam ten sposób pracy, gdyż nie jest on na tyle precyzyjny i ergonomiczny co mysz komputerowa.

Trzeba mieć też na uwadze to, że nie wszystkie myszki będą w stanie zaoferować nam wystarczająco wiele. Niektóre modele bowiem mogą okazać się za wolne lub też zwyczajnie niedokładne – już o wygodzie nie wspominając. Jest to jednak element niezbędny, bez którego nie da się obejść.

Jakie to ładne: wygląd może mieć znaczenie

Wiem, że brzmi to troszkę bezdusznie, nie mniej takie są fakty. Wybierając myszkę przeznaczoną do prac przy grafice komputerowej, należałoby skupić szczególną uwagę na to, jak wizualnie się prezentuje. Mysz profilowana jest tutaj bezapelacyjnie wyborem doskonałym, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłych myszek, zapewnia nam ergonomiczność. Nie ma znaczenia to czy jesteśmy lewo lub praworęczni, gdyż w sklepach dostaniemy obie wersje “gryzonia”. Bywa, że myszki są niezwykle wypukłe, a ich producenci uważają również że są ergonomiczne. Nadmierna wypukłość może mieć odwrotny efekt od zamierzonego, dlatego też istotnym jest (jeśli to możliwe) samemu dopasować myszkę do własnych potrzeb. Pamiętajmy, że istnieje spore prawdopodobieństwo używania jej przez długie godziny, dlatego warto dla swojego dobra upewnić się, czy nie jest tak, że jedyne co zyskamy po zakupie takiej myszki, to ból nadgarstka. 

Niektóre urządzenia peryferyjne tego typu wyposażone są w gumowe nakładki czy też funkcjonalne przyciski. Jeśli do wyboru będziemy mieć myszkę z gumowymi nakładkami, powinniśmy się na taką zdecydować. Ten wybór pomoże utrzymać dłoń w jednej pozycji, uniemożliwiając tym samym wyślizgiwanie się jej. 

Skoro już o “ślizganiu” mowa, ślizgacze również są istotne. Im lepszej jakości, tym większy wybór powierzchni, po której poruszać będziemy mogli naszego gryzonia. Jest to szczególnie istotne w momencie, w którym nie jesteśmy wyposażeni w podkładkę pod mysz. Niestety istnieje rzecz, którą trudno zweryfikować nawet będąc bezpośrednio w sklepie i dotyczy to również drogich modeli myszek. Chodzi o klej, który przytrzymuje gumowe nakładki. Często zdarza się tak, że po pewnym czasie eksploatacji takiego urządzenia nakładki te odklejają się od myszki, co bywa niekiedy uciążliwe. Czy powinniśmy się w jakiś sposób sugerować tą informacją przy wyborze? Zdecydowanie nie. Jest to raczej wada fabryczna, którą możemy sami zreperować odpowiednimi środkami. Najważniejsze, aby myszka była wygodna i precyzyjna.

Sprawy techniczne, na które warto zwrócić uwagę.

Wiemy już, że kluczowym jest wybór myszki wygodnej i precyzyjnej, ale co ma wpływ na ową precyzyjność? Kluczową rolę odgrywa tutaj rozdzielczość (DPI), za pomocą której możemy pewne czynności zrobić lepiej bądź gorzej w zależności od tego, jaką posiada nasza myszka. Ogólnie rzecz biorąc działa to na takiej zasadzie, że im wyższe DPI, tym efektywniejsza będzie nasza praca. Oczywiście nie ma co przesadzać z wyborem, ponieważ taki Razer Naga, który wyposażony został w 18000 DPI, raczej nam się nie przyda. Jest to rozdzielczość zdecydowanie przekraczająca skale, jaka potrzebna jest do wykonania prac na stanowisku grafika komputerowego. 

Dobrym wyborem może okazać się mysz Logitech G305, która nie przekracza 12000 (DPI). Często zdarza się tak, że modele, które obecnie się produkuje, posiadają przycisk regulujący czułość myszy. Przeważnie znajduje się on pod rolką służącą do przewijania stron. Warto wyposażyć się w odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające nam odpowiednią konfigurację urządzenia wskazującego.

Jeśli nasz wybór posiada również przyciski boczne, warto to wykorzystać np. w Photoshopie, bindując je odpowiednio w celu ułatwienia sobie pracy. Ostatnim ważnym aspektem jest też to, czy zamierzamy wybrać mysz przewodową, czy bezprzewodową. Jeśli chodzi o grafików komputerowych, nie ma co ukrywać. Myszki bezprzewodowe spiszą się tutaj idealnie, ponieważ unikniemy w ten sposób walających się kabli. Tego typu rozwiązanie daje nam pełną swobodę ruchu, co za tym idzie, również lepszą precyzję. Myszki bezprzewodowe potrafią obecnie długi czas działać na baterii, a w przypadku, gdybyśmy korzystali z niej poza pracą, zawsze możemy podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB.

Jaka jest różnica między myszami przewodowymi a bezprzewodowymi?

Myszy bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne. Oferują dużo wygody, której nie zapewniają myszy przewodowe. Ale czy to jest warte kosztów? Myszy bezprzewodowe są na ogół droższe niż przewodowe. Oferują jednak wiele korzyści, które sprawiają, że są warte swojej ceny. Na przykład nie musisz się martwić, że mysz zaplącze się w przewody lub potknie się o nie podczas poruszania się. 

Myszy bezprzewodowe zużywają również mniej energii niż myszy przewodowe, więc są również lepsze dla środowiska! Myszy bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne. Oferują dużo wygody, której nie mogą zapewnić myszy przewodowe. Ale czy to jest warte kosztów? Myszy bezprzewodowe są na ogół droższe niż myszy przewodowe. Oferują jednak wiele korzyści, które sprawiają, że są warte swojej ceny. Na przykład nie musisz się martwić, że mysz zaplącze się w kable lub się potknie

3 różne typy myszy komputerowych

Myszy optyczne to najczęstszy rodzaj myszy komputerowych. Funkcjonują dzięki czujnikowi światła, który wykrywa ruch myszy i wysyła go do komputera jako sygnał elektryczny. Myszy bezprzewodowe mają być używane bez przewodów, co oznacza, że mają baterię i odbiornik, który przesyła sygnały z myszy do komputera. 

Klawiatury mechaniczne są przeznaczone dla graczy i maszynistek, którym zależy na lepszym wyczuciu dotyku podczas pisania na klawiaturze. Są zwykle cichsze i trwalsze niż standardowe klawiatury. 

Mysz optyczna to rodzaj myszy komputerowej, która wykorzystuje światło LED do wykrywania ruchu. Światło jest blokowane ręką użytkownika, która następnie wysyła sygnał elektryczny do komputera. Gdy go nie używasz, dioda LED jest wyłączona, ale podczas ruchu włączy się w razie potrzeby. Ma pamięć na płycie, która służy do zapisywania ustawień i makr, zapewnia, że mysz będzie nadal działać niezależnie od aktualizacji oprogramowania.

Author

Udostępnij