Strona głównatechnologiaNa czym polega zasada działania przekładni łańcuchowych?

Na czym polega zasada działania przekładni łańcuchowych?

AUTOR

Kategorie

Wydawać by się mogło, że przekładnie łańcuchowe to skomplikowane i nieznane mechanizmy. W rzeczywistości, są to elementy używanych przez nas na co dzień pojazdów, na przykład motocykla, czy roweru. Tam występują one w klasycznej formie. Bardziej rozbudowane i skomplikowane przekładnie są częścią rozrządu, elementu konstrukcyjnego samochodów, którymi na co dzień poruszamy się po drogach.

Okazuje się jednak, że te pojazdy to zaledwie część wykorzystania przekładni łańcuchowych. Największą rolę pełnią one oczywiście w przemyśle ciężkim. To właśnie dzięki nim ogromne maszyny mają możliwość transmisji swojej mocy napędowej. Przekładnie funkcjonują już od wielu lat w przemyśle, jednak nadal cieszą się powodzeniem i korzysta się z nich przez cały czas. Nowoczesne technologie wykorzystują to rozwiązanie w bardzo innowacyjnych metodach obróbki CNC.

W jaki sposób działają przekładnie łańcuchowe? Krótka historia ich zastosowań.

Okazuje się, że pierwsze stworzone przez człowieka przekładnie łańcuchowe zadebiutowały już w okolicach III wieku p.n.e. Stanowiły wówczas bardzo ważny element katapulty. Także starożytne Chiny wykorzystywały przekładnie, ulepszając je oczywiście i tworząc dzięki nim ogromny zegar, którego mechanizmu były elementem.

Źródła historyczne wskazują na inne wykorzystanie przekładni:
• dźwigi portowe,
• koła łańcuchowe i kołowroty,
• wspomniane już rowery i automobile.

Jak wyglądają przekładnie łańcuchowe w dzisiejszych czasach i w jaki sposób funkcjonują?

Nazwa przekładni wywodzi się od koła łańcuchowego, które opasane jest cięgnem, czyli właśnie łańcuchem. Taka ich forma wykorzystywana jest w nowoczesnej obróbce CNC. Mechanizm przekładni okazuje się być niezwykle skuteczny i przede wszystkim bezproblemowy. Koła nie zużywają się w nadmierny sposób, ani nie odkształcają.

Przekładnie działają na bardzo prostych zasadach i ich mechanizm nie jest wcale skomplikowany. Najważniejsze jest to, aby właśnie cięgno koła przenosiło z elementu napędzanego napęd na bierny. Zazwyczaj każdym z tych elementów są po prostu koła łańcuchowe. W taki oto sposób energia przekazywana jest do odpowiedniej części do maszyn.

Niekiedy, przekładnia łańcuchowa odpowiada nie tylko za przekazanie energii. Bywa, że zmienia ona również parametry, takie jak:

• siła,
• prędkość działania maszyny,
• jej ruch.

Jeżeli należałoby wskazać korzyści korzystania z przekładni łańcuchowych, z pewnością można by zwrócić uwagę na jej umiejętność pracy w stałym tempie. Dzięki temu, nie mają miejsca żadne poślizgi. Poza tym, nowoczesne przekładnie łańcuchowe cechuje to, że zarówno wały, jak i ich łożyska są minimalnie obciążone.

Oczywiście, nie można powiedzieć, że przekładnie, nawet te najnowocześniejsze, pozbawione są wad. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o ich regularnym smarowaniu. Poza tym, niektóre modele pracują naprawdę głośno, co stanowi rzeczywisty dyskomfort. Przekładnie są dość skomplikowanie zbudowane, jednakże ich popularność w znaczący sposób wzrosła od kiedy obróbka CNC dzięki nim jest znacznie bardziej precyzyjna i zaawansowana.

Author

Udostępnij