Strona głównatechnologiaNowoczesna technologia druku 3D - co warto wiedzieć?

Nowoczesna technologia druku 3D – co warto wiedzieć?

AUTOR

Kategorie

Jeszcze nie tak dawno, bo 10 lat temu zwolennicy druku 3D żyli w przekonaniu, że tanie drukarki przestrzenne w bardzo krótkim czasie staną się podstawowym wyposażeniem każdego domu. Jednakże dzisiaj można zauważyć, iż rozwój technologii w tej branży poszedł w nieco innych kierunkach, bowiem tego rodzaju urządzenia znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w takich dziedzinach jak: przemysł, medycyna, mechanika oraz lotnictwo.

Technologia druku 3D – rozwój na wielu płaszczyznach?

Warto zaznaczyć, iż systemy działania urządzeń 3D są ciągle udoskonalane i tak naprawdę nadal do końca nie wiadomo jakie osiągnięcia może przynieść przyszłość. Aczkolwiek pewne jest jedno, bowiem coraz bardziej spektakularne sukcesy drukarek 3D osiągane przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii w niedalekiej przyszłości będą wielką sensacją w wielu branżach.

Obecnie powstające maszyny i urządzenia wzbudzają bardzo duże zainteresowanie przede wszystkim ze względu na niezwykłe umiejętności, integrację wielu systemów oraz wysoką jakość wydruku. To wszystko sprawia, iż możliwości urządzenia dają szerokie pole do popisu na bardzo wielu płaszczyznach, również w budownictwie.

Uniwersalna drukarka 3D – wysokiej jakości wydruk?

Drukarki opracowywane przez naukowców to niezwykle precyzyjne urządzenia, posiadają wyjątkowo szerokie pole robocze co wyróżnia je zdecydowanie na tle innych obecnie dostępnych urządzeń i sprzętów. Jeżeli chodzi o proces tworzenia, rozpoczyna się on już na etapie projektowania 3D, podczas którego dany projekt aplikowany jest do maszyny 3D.

W kolejnym etapie następuje faza produkcyjna, poprzez nakładanie kilku warstw żywicy, warto również dodać, iż aby uzyskać pełen efekt większość drukarek wymaga zastosowania dodatkowych modułów oraz obsługi i szczegółowej kontroli operatora.

Na rynku coraz częściej spotkać można maszyny, które są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu wszelkie procesy takie jak: naświetlanie, opłukiwanie oraz utwardzanie następują po sobie w sposób cykliczny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, poprzez które użytkownik otrzymuje gotowy i w pełni uformowany produkt.

Działanie drukarki 3D z wykorzystaniem nowoczesnej technologii

Innowacyjna technologia 3D wyróżnia drukarki na tle innych także popularnych i współcześnie stosowanych, przede wszystkim ze względu na fakt, iż daje pewność i gwarancję bardzo precyzyjnego wydruku 3D.

Dzięki jej zastosowaniu można otrzymać odwzorowany projekt o gładkiej powierzchni, równie ważna jest struktura wewnętrzna przedmiotu, gdyż zapewnia kopię projektu widoczną zarówno z zewnątrz jak i w wewnątrz. Jest do doskonałe rozwiązanie, które służy też do dalszego przetwarzania i tworzenia innych form odlewniczych. Obecnie stosowana technologia 3D jest wykorzystywana między innymi w:

  • medycynie
  • chirurgii
  • protetyce
  • a także w wielu innych gałęziach przemysłowych

Wykorzystując drukarkę 3D w dzisiejszych czasach jest także możliwe projektowanie biżuterii, protez zębowych oraz wydruk kości! Jednak są to tylko niektóre z zastosowań, ponieważ coraz częściej po urządzenia 3D sięgają również architekci, którzy poprzez takie rozwiązanie są w stanie zaprojektować różnego rodzaju rozwiązania dotyczące branży budowlanej.

Czy technologia 3D daje wiele możliwości?

Czy wiesz, że producenci drukarek zarówno w Polsce jak i na całym świecie coraz częściej konkurują ze sobą i prześcigają się w jak najlepszym odwzorowaniu projektu 3D, oraz w rodzajach stosowanych surowców i materiałów? Dzisiaj wiele urządzeń oferuje wydruk z żywicy syntetycznej, jednak w niedalekiej przyszłości planuje się skonstruowanie drukarek, które będą mogły tworzyć także ze złota, srebra oraz stali i betonu.

Ciekawostką jest fakt, iż naukowcy przeprowadzają także specjalne badania nad materiałami przewodzącymi prąd, jednak jest to na razie jeszcze odległa perspektywa. W przyszłości tak samo jak w przypadku druku 3D, który wykorzystywany jest szeroko w medycynie planuje się badania nad drukiem poszczególnych narządów oraz szczepionek.

W branży budowlanej obiekty, które będą wznoszone przy użyciu nowoczesnej technologii 3D będą w stanie w zdecydowany sposób obniżyć zarówno zużycie energii, zmniejszyć inne koszty jak i wpłynąć na przyśpieszenie całego procesu budowy. Bardzo możliwe jest, że za kilkanaście lat będzie można stawiać domy w mniej niż jeden dzień!

Innowacyjna technologia druku 3D- jakie perspektywy na dalsze lata?

Wiele osób dziwi się, że mimo bardzo dalekiej historii druku 3D, który sięga swoim początkiem do lat 80 nadal nie jest do końca znany kierunek rozwoju branży technologii 3D. Dlatego obecnie pada bardzo dużo pytań w tym zakresie, wśród których można wymienić między innymi:

  • Czy ceny urządzeń będą na tyle przyzwoite, aby mogły być dostępne dla każdego?
  • Czy drukowanie budynków 3D wpłynie na zmniejszenie się bezdomności?
  • Czy nowoczesna technologia zmieni całkowicie świat jaki obecnie znamy?
  • oraz wiele innych pytań

Odpowiedź na powyższe pytania jest jedna- należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przyszłość nie jest do końca jasna, aczkolwiek jedno co jest pewne to fakt, iż w niedługim czasie można się spodziewać rzeczy naprawdę spektakularnych!

Author

Udostępnij